Preden sem rodila prvega sina, si nisem niti v sanjah predstavljala, da bom ena izmed tistih mam, ki bodo uživale v dojenju. Sprva sem to videla le kot nujen način prehranjevanja novorojenčka. Seveda so bile prednosti predvsem finančne, a imela sem srečo, da je moj otrok brez težav sprejel dojke. Postali smo res dober tim pri dojenju, saj se je sin takoj privadil. Sprva sem nameravala dojiti le eno leto, vendar sem po branju priporočila Svetovne zdravstvene organizacije, da "nadaljujem z dojenjem skupaj z ustrezno dopolnilno prehrano do drugega leta starosti ali dlje", sklenila, da bo to izvedljivo.
Sin ima zdaj 22 mesecev, dojenje pa se bliža koncu. To me precej žalosti. Prvo in najpomembnejše, odločila sem se podaljšati dojenje, da bi moj otrok še naprej užival vse prehranske koristi, pa tudi splošne zdravstvene prednosti. To vključuje manj alergij, manj bolezni ter krajše trajanje bolezni.

Dojenje kot čas za počitek
Kot bo potrdila vsaka mama, je vsakodnevno življenje z majhnim, živahnim otrokom lahko zelo natrpano. Igranje, tek v parku, različne dejavnosti so del običajnega dneva. In glede na to, da dvoletniki niso ravno v fazi, ko uživajo v dolgih trenutkih samostojne igre, ni čudno, da hrepenim po trenutkih miru. Moja dva najljubša trenutka v dnevu, ko lahko zajemam sapo, sta, ko pred dnevnim dremežem in pred spanjem dojim sina. V tem času se pocrkljava, si vzameva "timeout" od vseh aktivnosti, dobrih 15–20 minut. Včasih poslušam kakšen podkast, včasih pa preprosto zaprem oči in se osredotočim na globoko dihanje in pustim, da moj um odplava. Dojenje nudi prijeten počitek od hitrega tempa, ki ga običajno postavi moj sin.
Hranilna vrednost materinega mleka
Na splošno moj sin dobro je, vendar, kot vsak starš, vem, da so določene vrste hrane lahko problematične. Tudi če je vnos sadja, kruha in mlečnih izdelkov reden, ga včasih res težko prepričam, da poje zelenjavo. Študije so pokazale, da v drugem letu (12. do 23. mesec) 448 ml materinega mleka zagotovi 29 odstotkov dnevnih potreb po energiji pri otrocih, pa tudi pomembne vitamine in minerale, kot so beljakovine, kalcij, vitamin A, B12, C ter folna kislina. Čeprav trdna hrana igra ključno vlogo v prehranskih potrebah malčka, mi dejstvo, da moj sin dobi pomembne vitamine in minerale tudi iz materinega mleka, pomirja in zmanjšuje skrb, da ne bi prejemal dovolj hranilnih snovi iz svoje prehrane.

Dojenje kot zdravilo
Vsaka mama, ki je doživela bolezen svojega otroka, ve, kako dragoceno je dojenje v takih trenutkih. Ko je otrok bolan, je dojenje odličen način, da ga ohranimo hidriranega, sploh če zavrača hrano ali vodo. Poleg tega dojenje nudi tolažbo in udobje, ko se otrok počuti slabo. Moj sin ni imel veliko prehladov, vendar ko je prejšnje leto zbolel, je povečan vnos materinega mleka hitro pomagal, da je prebolel bolezen.
Pomoč pri kurjenju kalorij
Seveda pa dojenje pomaga tudi pri porabi kalorij – kar neverjetnih 500 kcal na dan v prvih mesecih z novorojenčkom. Čeprav je moj sin zmanjšal dojenje na samo dva obroka na dan, me je podaljšano dojenje obdržalo pozorno na to, kaj jem in pijem, saj vse, kar pojem, preide na mojega sina. Odločitev, da omejim vnos sladkorja in kofeina, je bila tudi deloma posledica tega.
Zdrava mama
Še bolj pomembno kot kurjenje kalorij pa je, da dojenje prinaša številne zdravstvene koristi za mame. Raziskave so pokazale, da dojenje zmanjšuje tveganje za različne bolezni in stanja, kot so rak dojke, jajčnikov, maternice in endometrija, osteoporoza, revmatoidni artritis, kardiovaskularne bolezni ter sladkorna bolezen tipa 2.
Z vsemi temi razlogi sem se odločila podaljšati dojenje, saj ne prinaša samo koristi za otroka, ampak tudi zame. To je bil zame pomemben korak in odločitev, ki mi je pomagala postati bolj osredotočena na lastno zdravje in dobrobit.
Vir: miss7mama
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV