Nova nosečnost v obdobju, ko dojenček še ne dopolni enega leta, v Sloveniji preseneti marsikatero žensko. Prepričanje, da doječa mati ne more zanositi, pa je pravzaprav mit. Res je, da se plodnost v času dojenja zmanjša, a kljub temu lahko pride do ovulacije in zanositve.
Opredelitev dojenja kot zanesljive kontracepcijske metode drži le pod strogimi pogoji, in sicer v prvih šestih mesecih po porodu, če ženska nima menstruacije in če doji na vsaj štiri ure podnevi in na šest ur ponoči. Ko nastopi prva menstruacija po porodu, to pomeni, da je prišlo tudi do prve ovulacije, to pa se lahko zgodi že po 25 dneh od poroda in ne glede na to, ali še dojite ali ne.

Bolj pogosto kot dojite otroka, več prolaktina nastaja v vašem telesu. Prolaktin pa zmanjšuje verjetnost ovulacije in posledično tudi zanositve. A četudi obstaja nizka verjetnost, da bi med polnim dojenjem otroka v prvih šestih mesecih njegovega življenja zanosili, je to še vedno mogoče.
Po prenehanju oziroma zmanjševanju dojenja naj bi se vam počasi sprožila tudi menstruacija – precej zanesljiv znak, da ste plodne. Morda koristen podatek pa je, da se ovulacija sproži, že preden dejansko dobite menstruacijo, kar pomeni, da ste plodne že prej. Čeprav nekateri trdijo, da je metoda 98-odstotno zanesljiva, realnost kaže rahlo drugačno sliko.
Razen če ne načrtujete otroka, se kljub dojenju dodatno zaščitite. Ginekologi ob dojenju odsvetujejo uporabo hormonskih kontracepcijskih tablet, saj hormoni vplivajo na količino mleka.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV