Dojenje je najbolj naraven in tudi najenostavnejši način hranjenja dojenčka, saj je mleko že toplo in pripravljeno za hranjenje, poleg tega pa je materino mleko tudi iz higienskega vidika najvarnejše.
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča izključno dojenje vseh prvih šest mesecev življenja in delno dojenje vsaj do dopolnjenega drugega leta starosti otroka. Včasih pa se zaradi različnih dejavnikov (stresa, napornega in težkega poroda, mastitisa, pomanjkanja hranil ipd.) lahko zgodi, da materi primanjkuje mleka. Na kakšen način lahko spodbudite nastajanje mleka? Preverite v spodnjih vrsticah.

Živila, ki naj bi pripomogla k večji laktaciji
Da so določena živila laktogena in spodbujajo tvorbo mleka, so vedela že stara ljudstva. Za nobeno od teh živil sicer ni empirično potrjenih dokazov, da bi pripomogla k nastajanju več mleka, a vendar obstaja v njih veliko laktogenih snovi, zaradi katerih naj bi mati ob uživanju tovrstnih živil spodbudila laktacijo.
Oves – je izjemno obogaten z vlakninami in pozitivno vpliva na prebavo. Vsbeuje tudi saponine, ki delujejo antibiotično in pomagajo krepiti imunski sistem matere.
Losos – vsebuje esencialne maščobne kisline EPA, DHA, omega 3 maščobne kisline, D-vitamin, kalij, selen in vitamine skupine B (B1, B3, B6, B12).
Špinača – vsebuje velike količine železa, kalcija in folne kisline. Uživate jo lahko svežo, kot dodatek k solati, uporabite jo lahko pri smutiju ali pa poparite in dodate k raznim belim omakicam za testenine ali njoke.

Šparglji – so obogatene z vlakninami, folno kislino, vitamin A, C in K ter fitoestrogeni, ki imajo pozitiven učinek na nastajanje mleka. Poleg tega šparglji vsebujejo tudi triptofan, aminokislino, ki stimulira proizvodnjo prolaktina, pomembnega hormona, ki pozitivno vpliva na laktacijo.
Rjavi riž – je lahko prebavljiv, spodbuja nastanek hormonov sreče in oksitocina ter povečuje apetit doječe matere.
Marelice – še posebej suhe marelice vsebujejo fitoestrogene, ki pripomorejo k ravnovesju hormonov, vključenih v proces laktacije.
Korenje – je eno izmed živil, ki lahko pripomore k večjemu nastanku mleka. Še posebej dobrodošel v obdobju dojenja za doječo mamico pa je domač korenčkov sok.

Če vam primanjkuje mleka, lahko poskusite tudi s čaji za dojenje, ki jih lahko kupite v lekarni. Čeprav ni znanstveno dokazano, da ti čaji delujejo, mnoge mame pravijo, da so po pitju čajev imele več mleka. Pomaga tudi kombinacija materine dušice in zelišča, imenovanega božja rutica ali jastrebovina. Odsvetuje pa se pitje instant čajev, ker vsebujejo sladila oziroma sladkor.
Priporočamo manjše obroke, ki naj bodo enakomerno porazdeljeni tekom dneva: zajtrk, kosilo in večerjo ter dva do tri vmesne obroke (dopoldanska in popoldanska malica). Pet do šest obrokov na dan zagotavlja enakomerno oskrbo s hranili, hkrati pa se izognete pretiranim občutkom lakote in sitosti.
Poleg zdrave hrane pa je izjemno pomembno, da doječa mama popije tudi dovolj tekočine. Pomanjkanje mleka je namreč pogosto posledica prenizkega vnosa tekočine v telo. Med dojenjem imejte zato pri roki velik kozarec navadne vode ali nesladkanega zeliščnega čaja. Zaradi dojenja se namreč znatno poveča materina potreba po tekočini, ki pa jo je nujno potrebno nadomestiti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV