Bibaleze.si

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje

S.B.

Spanje in dojenje

0
21. 02. 2025 05.00

Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

dojenje

Kar nekaj dejavnikov lahko vpliva na uspešnost dojenja. To so omejevanje časa podoja, dojenje samo ob strogo določenem času, nepravilno pristavljanje otroka k prsim, uporaba stekleničk in dud ter drugih tekočin, kot so nadomestki za materino mleko. Taka hrana namreč ne le da zavira otrokov apetit, ampak tudi povečuje tveganje za kasnejše alergije pri otroku. 

Za dojenje si vzemite čas.
Za dojenje si vzemite čas.FOTO: Dreamstime

Praktični nasveti za uspešno in prijetno dojenje

1. Mama, ki doji, naj bo spočita in sproščena ter kolikor je le mogoče brez skrbi.

2. Ob dojenju se udobno namestite in podprite hrbtenico in roko, na katero je naslonjen otrok (pri tem vam bo izvrstno pomagala blazina za dojenje ali dodaten vzglavnik).

3. Najbolje je dojiti, ko si otrok in mati to želita. Torej, kadarkoli in ne striktno ob določenih urah.

4. Kadar je otrok razdražljiv in se zaradi lakote močno razjoče, bo zelo težko pravilno zagrabil bradavico. Pomembno je, da ga takrat najprej potolažite in pomirite, šele potem pristavite k dojki. 

5. Zaradi različne sestave mleka na začetku in na koncu posameznega dojenja (na začetku dojenja mleko vsebuje več tekočine in beljakovin, na koncu pa več maščob) je pomembno, da otrok najprej dobro izprazni eno dojko in nato po potrebi sesa še iz druge. 

6. Da bo otrok prejel vse potrebne sestavine mleka, naj vsako dojenje poteka v miru in traja dovolj dolgo. Dojenja ni treba omejevati ali otroka odstavljati od dojke, če ta še vedno sesa.

7. Po dojenju je pomembno, da otroka ustrezno primete v naročje, da podre kupček. Na ta način namreč izpahnete zraj iz želodčka, kar preprečuje nevšečnosti in zavajajoč občutek sitosti.

8. Med nočnim hranjenjem ni treba prižigati luči ali otroka preobleči v svežo plenico in oblačila, razen če plenica ni polna. 

9. Zavedajte se, da je na začetku otrokov ritem še nekoliko razgiban, zato ni nič čudnega, če se otrok želi dojiti 15x v 24 urah. Povpraševanje, ponudba – torej, toliko kot bo dojenček povpraševal po hrani, toliko bo tudi nastajalo mleka v dojkah. Razmiki med dojenjem ne bi smeli biti daljši od 4 do 6 ur. 

10. Pijte veliko tekočine in vaša prehrana naj bo kalorično bolj obogatena kot sicer, saj potrebujete dodatne količine energije, hkrati pa poskrbite za zadosten vnos vitaminov, mineralov in vlaknin. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831