Marsikatera mamica bo pritrdila, da je dojenje otroka ena izmed najlepših izkušenj v življenju, veliko pa je tudi takšnih mamic, ki so se spopadale z raznimi težavami, kot so boleče dojke in bradavice, mastitis, razpokane bradavice, pomanjkanje ali naval mleka ipd. Zato je zelo pomembno, da ima okolica v času po porodu do mamice veliko razumevanja in podpore, saj lahko kar nekaj časa preteče, preden oba z dojenčkom ujameta ritem in dojenje lepo steče. Da bi vam olajšali izkušnjo dojenja, smo za vas pripravili nekaj koristnih nasvetov, s katerimi lahko preprečite določene zaplete.
Ne poslušajte nasvetov, ki pravijo, da je treba dojiti po določenem urniku. Svojega otroka dojite po potrebi, kadar je otrok lačen in pokaže zanimanje za hrano. Dojenčka držite na prsih toliko časa, da bo obema prijetno, tako vam kot otroku. Nikar ga ne odstavljajte predčasno, če dojenček še vedno sesa ali se crklja. Še posebej v prvem mesecu je pomembno, da ima otrok vedno na voljo dojenje, saj šele vzpostavlja 'sistem ponudbe in povpraševanja' mleka. Vsak otrok je različen in pomembno je, da opazujete svojega otroka in prisluhnete svojemu materinskemu čutu. Nekateri dojenčki sesajo deset minut pa so siti, spet drugi pa so lahko na dojki tudi pol ure. Pomembno je, da se zavedate, da ima vsak otrok svoj ritem in način hranjenja.

Če se boste že na začetku naučili pravilno pristavljati otroka na dojki, ne boste imeli težav z razpokanimi in bolečimi bradavicami. Pravilno pristavljanje pa pomeni, da mora imeti otrok celo areolo v ustih in ne zgolj bradavico. Pri tem bodite izjemno pozorni, saj lahko v nasprotnem primeru dojenje postane izjemno neprijetno.
Ravno tako je pomembno, da si zapomnite, na kateri dojki je bil dojenček pri zadnjem hranjenju pristavljen. Tako boste lahko ob naslednjem hranjenju dojenčka pristavili k drugi dojki in se izognili težavam, kot so boleče prsi in mastitis. Če opažate, da otrok kljub dojenju ni dovolj izpraznil dojke, si pomagajte z izčrpavanjem mleka in olajšajte dojko. Ravno tako je pomembno, da dovolj pozornosti posvetite temu, da se po potrebi masirate ali si privoščite tuš, s katerim boste regulirale nastajanje mleka – hladen tuš zmanjšuje pretok mleka, čim bol topel pa mehča žleze in posledično povečuje dotok mleka.
Veliko mamic potoži, da že takoj po porodu nima dovolj mleka. Vendar pa žal to najverjetneje ne drži. K pomanjkanju mleka lahko sicer pripomore tudi materin stres, porod s carskim rezom ali slabo zdravstveno stanje, vendar je nekje 2–5 % takšnih mater, ki se resnično soočajo s primanjkljajem mleka, preostali primeri pa lahko zadevo rešijo izključno z dojenjem – bolj, ko boste dojili, več bo na voljo mleka in tudi mleko bo nastajalo, če bo zanj dovoljšno povpraševanje. Zato babice že v šoli za starše rade opozarjajo, da se je za dojenje treba truditi, kljub določenim začetnim težavam. Saj ko enkrat steče, je lahko izjemno lepa, vsekakor pa predvsem zdrava izkušnja tako za malčka kot za mamico.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV