Japonci verjamejo, da je glasno in dolgo jokanje zdravo za dojenčke. Tako vsaj zagovarjajo nenavaden festival Jokajoči sumo ali Nakizumo, ki v mesecu aprilu poteka v enem izmed templjev v Tokiu.
Tekmovanje poteka tako, da sumoborec dvigne dojenčka visoko v zrak in ga skuša pripraviti do tega, da zajoče. Sumoborec čigar dojenček prej zajoče, je zmagovalec. V kolikor oba zajočeta istočasno je zmagovalec tisti, od katerega dojenček joka glasneje.
Medtem ko sumo borca renčita in se spakujeta, dojenčke z besedami: "jokaj, jokaj!" prepričuje tudi sodnik. Seveda tekmovalcem ne gre vedno vse po načrtu, saj se pričnejo dojenčki mnogokrat glasno smejati. Kadar se to zgodi, se rokoborec še posebej spakuje, kar dojenčka običajno pripravi do joka.
Podrobnosti tekmovanja
Dojenčke sumo borci dvignejo visoko v zrak zato, da so njihove solze bližje nebesom. Med tekmovanjem starši molijo za zdravje svojih otrok. Po njihovem prepričanju, 400- letni japonski festival odganja zle duhove.
Mnenje strokovnjaka
Trditve, da dolgotrajno jokanje dojenčkov ugodno vpliva na njihovo zdravje, odločno zanika strokovnjakinja za nego otrok, dr. Penelope Leach. Kot pravi, najnovejše raziskave dokazujejo, da lahko dolgotrajen jok povzroči poškodbe na dojenčkovih možganih. "Zaradi tega imajo lahko kasneje otroci težave pri učenju," je dejala Leachova.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV