Bibaleze.si

Znaki razvojnih težav pri dojenčku

Nikolina Koljanin

Razvoj

0
07. 11. 2014 07.59

Dojenčki imajo svojo najljubšo stran v vozičku. Ali to pomeni, da imajo eno stran telesa bolj razvito kot drugo? Nekateri se ne plazijo po vseh štirih, dosti malčkov pri športnih aktivnostih uporablja le eno polovico telesa – je to znak za razvojne težave?

Dojenček

 

Strokovne odgovore smo poiskali pri Bibini svetovalki Špeli Gorenc Jazbec, fizioterapevtki in terapevtki razvojno nevrološke obravnave.

Ni pravilno, da dojenčka učite pravilnega kobacanja, lahko pa ga med igro samo usmerite.
Ni pravilno, da dojenčka učite pravilnega kobacanja, lahko pa ga med igro samo usmerite. FOTO: iStockphoto

Dojenček daje v vozičku glavico na eno stran. Ali je to narobe ali pa je pač to njegova ljubša stran?

Vsak otrok ima, tako kot odrasli, eno stran telesa raje. S tisto najprej osvoji določen gibalni vzorec, gibanje, ki mu mora v kratkem času slediti tudi druga stran. Pri dojenčku razlika med eno in drugo stranjo telesa ne sme biti prevelika in naj bi nekako enakovredno uporabljal obe strani. Če dojenček z gibanjem nima težav in glavico na eno stran obrača samo v vozičku, drugače pa jo enakovredno obrača na obe strani, potem je možno, da mu v vozičku odgovarja, če se nasloni vedno na isto stran. Če pa opazimo, da glavice tudi drugače ne obrača na obe strani enakovredno, potem je potrebno tej zadevi posvetiti malo več pozornosti. V vsakem primeru pa ga spodbujamo, da bi glavico v vozičku čim več držal v srednjem položaju ali vsaj na obe strani približno enakovredno.

Je to znak za obisk pediatra in razvojne ambulante?

Če opazimo, da dojenčku ena stran res bolj odgovarja kot druga in če tudi pri splošnem opazovanju gibanja dojenčka opazimo, da je poudarek bolj na eni strani oziroma da se opazi kakršna koli razlika med desno in levo polovico telesa, ki je prisotna ves ali večino časa, potem je pametno o zadevi obvestiti pediatra.

Dojenček
Dojenček FOTO: iStockphoto

Pozneje se dojenček plazi tako, da se z eno roko potiska naprej. Ga je potrebno učiti, kako se pravilno plazi? Obstaja sploh pravilen vzorec plazenja?

Večina dojenčkov se plazi oziroma kobaca po vseh štirih. Nekaj pa je tudi takih, ki nikoli ne kobacajo ali pa se plazijo na različne načine, pa je z njimi kljub vsemu še vedno vse v redu (imajo dobro kakovost gibanja in nimajo težav z gibanjem). Vendar opozarjam, da je takih dojenčkov res malo. Običajno imajo dojenčki, ki ne kobacajo po vseh štirih, malce nižji mišični tonus ali pa jim primanjkuje rotacij (zasukov), zato si tudi prilagodijo svoje gibanje tako, da jim je lažje. Ni priporočljivo, da dojenčka dobesedno učimo pravilnega kobacanja, lahko pa ga starši pri njegovem spontanem gibanju sproti malce usmerjajo.

Kakšne telovadne vaje je treba izvajati za gibljivost v tem primeru?

Težko je na splošno odgovoriti, kakšne vaje so potrebne, da bo dojenček lepo skobacal po vseh štirih. Tako kot so si dojenčki različni med seboj, so si različni tudi vzroki za njihove težave in težave same. Če ima dojenček težave z gibanjem, je najbolje, da vsak starš upošteva navodila in priporočila razvojnega fizioterapevta, ki ga obiskujejo skupaj z dojenčkom.

Kot malček teče tako, da večinoma aktivno uporablja eno stran. Se morajo starši takrat še bolj aktivno ukvarjati z otrokom (brcati in metati žogo …)?

Če malček uporablja večinoma le eno stran pri kateri koli aktivnosti, to nikakor ni dober znak. Vedno bolj aktivna le ena stran kaže na asimetrijo, ki je lahko posledica različnih vzrokov. V takem primeru še aktivnejše ukvarjanje staršev s svojim malčkom težav ne bo rešilo, saj bo otrok vedno našel način, da bo uporabljal tisto stran, ki mu bolj odgovarja. V tem primeru je bolj pametno, če starši poiščejo strokovno pomoč.

Če otrok pri aktivnostih večinoma uporablja eno stran telesa, poiščite strokovno pomoč.
Če otrok pri aktivnostih večinoma uporablja eno stran telesa, poiščite strokovno pomoč. FOTO: iStockphoto

So to primeri, ki kažejo, da bo pozneje imel težave s hrbtenico ali da bo manj spreten, bolj okoren?

Asimetrije v dobi dojenčka in malčka vsekakor nakazujejo večjo možnost za pojav skolioz (ukrivljenosti hrbtenice) v dobi odraščanja. Tudi nižji mišični tonus lahko povzroča težave z držo in posledično tudi s hrbtenico. Ni pa nujno, da bo otrok zaradi omenjenih težav tudi manj spreten in bolj okoren. Zanimivo je, da je veliko otrok, ki so kot dojenčki obiskovali razvojno nevrološko obravnavo, veliko bolj spretnih in motorično bolj sposobnih od vrstnikov, ki je niso obiskovali.

Je potrebno, da tega otroka starši čim prej vpišejo v organiziran tečaj telovadbe?

Sigurno otroku športna aktivnost ne škodi. Moramo pa biti pozorni, kakšno vrsto športa izberemo za svojega otroka, še posebej, če ima otrok težave z gibalnim razvojem. Ni priporočljivo, da bi otrok treniral športe, kjer se večinoma uporablja le eno stran telesa (kot je recimo tenis), raje izberite športe, kjer bo moral uporabljati celo telo enakomerno (plavanje, ples, plezanje, kolesarjenje …). Tudi različne vadbe, kjer je vključeno celo telo, niso slabe, vendar naj bodo starši pozorni, da katera koli oblika vadbe ni prezahtevna in seveda, da je otroku v veselje. Zelo je priporočljivo, da otrok čim več časa preživi aktivno na prostem in čim manj pasivno pred televizijo ali pozneje pred računalnikom.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863