Bibaleze.si

Gnojni meningitis

N.R.

Zdrav otrok

1
29. 07. 2009 12.25

Gnojni meningitis je akutna smrtno nevarna bolezen. Njeni povzročitelji so številne bakterije, ki vdrejo v možganske opne. Za uspešno zdravljenje je treba bolezen hitro prepoznati. Pri nas je za otroke do petega leta starosti proti tej bolezni cepljenje obvezno.

Meningitis je nevaren za novorojenčke.
Otrok, obolel za meningitisom, se mora zdraviti v bolnišnici.
Otrok, obolel za meningitisom, se mora zdraviti v bolnišnici.FOTO: iStockphoto

Bolezen se prenaša kapljično

Gnojni meningitis je nalezljiv, prenaša se kapljično, posredno ali neposredno. Bakterije se v zrak sproščajo ob govorjenju, kašljanju in kihanju. Najbolj nevaren je za dojenčke in majhne otroke. Haemophilus influenzae tip B (HIB) je najpogostejši povzročitelj gnojnega meningitisa pri otrocih, starih od enega meseca do dveh let. V razvitem svetu, kjer je na voljo cepivo proti tej bakteriji, se je število te bolezni zelo znižalo. V nerazvitih državah pa je HIB še vedno najpogostejši povzročitelj gnojnega meningitisa pri otrocih do 2. let starosti. Za hemofilusni meningitis je značilen nenaden začetek z visoko vročino, hudim glavobolom, bruhanjem in splošno prizadetostjo. Po preboleli bolezni so možne trajne posledice kljub hitremu zdravljenju z antibiotiki.

Huda bolezen

Najpogostejši povzročitelji gnojnega meningitisa pri odraslih so pneumokoki. Začetne težave so lahko mile in neznačilne, odvisne od starosti bolnika in trajanja bolezni. Bolezen se najprej začne z visoko temperaturo, mrzlico, glavobolom, bolnike moti svetloba, pojavijo se slabost, bruhanje in otrplost tilnika. Težje pa je bolezen prepoznati pri novorojenčkih, ki lahko kažejo drugačne in neznačilne znake. Lahko pride tudi do sepse ali zastrupitve krvi, kar pomeni težjo stopnjo okužbe, kjer se bakterije razmnožujejo v krvi, od koder se nato razširijo v različne organe in jih okvarijo. Izid je odvisen od hitrega in učinkovitega zdravljenja, smrtnost pa je kljub zdravljenju velika.

Meningitis je nevaren za novorojenčke.
Meningitis je nevaren za novorojenčke.FOTO: iStockphoto

Spremembe na koži

Značilen znak pri gnojnem meningitisu so spremembe na koži, največkrat kot drobne krvavitve. Oboleli kmalu postane nemiren, razdražljiv, zmeden. Potek bolezni je zelo hiter, motnje zavesti se lahko pojavijo zgodaj, že nekaj ur po začetku bolezni. Bolnik je zelo prizadet in lahko se pojavijo tudi krči. Med potekom bolezni se lahko pojavijo različna vnetja sklepov, podkožnega tkiva, srednjega ušesa, ožilja, osrčnika, pokostnice …

Hitro prepoznavanje bolezni

Bolezen zahteva hitro prepoznavo, ki temelji na klinični sliki in laboratorijski preiskavi možganske tekočine (likvorja). Kar najhitreje je treba ugotoviti, katera bakterija je povzročila meningitis, in začeti zdravljenje z antibiotiki.

Kako preprečimo bolezen

Osebe, ki so se družile z bolnikom, ki je zbolel za gnojnim meningitisom, okužbo preprečujejo z antibiotiki. Najučinkovitejše in najvarnejše pa je preprečevanje meningitisov s cepljenji. V Sloveniji je proti hemofilusnem meningitisu cepljenje obvezno za vse otroke, stare do 5 let.

Dr. Maja Sočan z Inštituta za varovanje zdravja nam je sporočila, da je bilo od leta 2004 do prve polovice 2009 v Sloveniji 65 bolnikov s potrjenim meningokoknim meningitisom. Letos so potrdili štiri primere meningokoknega meningitisa. Večina bolnikov pa je mlajših od 15 let.

Poleg meningokoknega meningitisa so prejeli še prijavo o bolnikih z meningokokcemijo, to so tisti bolniki, pri katerih se bakterija širi po krvi in prizadene več organov, še dodaja Sočanova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863