Bibaleze.si

VIDEO & FOTO: Hipoterapija

Bilka Baloh

Malček

1
31. 01. 2010 13.40

Hipoterapija je del fizoterapevtske dejavnosti, ki se dogaja na konju. Pozitivno vpliva na gibalne in psihosocialne funkcije otroka. Dražljaji nihanja, ki se s konjskega hrbta prenašajo na pravilno sedečega jahača, so sorodni človeški hoji.

Hipoterapija
Hipoterapija
HipoterapijaFOTO: Dare Čekeliš

Za osebe, ki so v svojem življenju vezane na različne fizioterapevtske obravnave, predstavlja hipoterapija kakovosten preskok v njihovem vsakdanjiku. S pomočjo konja se lahko vsak, tudi otrok s posebnimi potrebami, počuti sprejetega, enakovrednega in ponosnega.

Začetki

Hipoterapijo pri nas že več kot deset let redno izvajajo v Zavodu za usposabljanje invalidne mladine v Kamniku (ZUIM Kamnik), kjer z otroki dela Monika Zadnikar. Monika se je izobraževala v Avstriji in Nemčiji, zadnja leta pa organizirala tovrstno izobraževanje tudi v Sloveniji.

Video smo s pomočjo hipoterapevtke Klavdije Krušec posneli na Brjah pri Vipavi z otroki iz Centra za usposabljanje invalidnih otrok Janka Premrla Vojka v Vipavi.

Hipoterapija
HipoterapijaFOTO: Dare Čekeliš

Poleg strokovnega znanja je treba imeti veliko znanja tudi o konjih, saj so v tem procesu najpomembnejši člen. hipoterapevtka Klavdija Krušec

Znanje o konjih

V terapevtsko znanje obvezno sodi poznavanje različnih vaj, ki jih terapevt izbere glede na vrsto motnje. Vsaka vaja ima namreč svoje specifične učinke. Kako bo potekalo srečanje, je treba skrbno načrtovati. Konji so za ta namen skrbno izbrani, saj imajo vsak svoj značaj, telesno konstitucijo, priučene veščine, ki se od konja do konja razlikujejo in jih mora terapevt znati razlikovati. Za hipoterapijo so primerni konji, ki imajo nekoliko krepkejšo konstitucijo. Vedeti je namreč treba, da sta pri terapiji na konju dva človeka. Otroci so na konju včasih tudi nemirni, zato za hipoterapijo izbirejo konje z mirnim značajem.

Hipoterapija
HipoterapijaFOTO: Dare Čekeliš

Otroci s posebnimi potrebami

Za hipoterapijo se odloča vedno več staršev otrok s posebnimi potrebami. Kot pripovedujejo, tovrstna terapija zelo blagodejno vpliva na njihove otroke. Učinki se najbolj pokažejo na gibalnem, čustvenem, duševnem in socialnem področju. S stalnim prilagajanjem gibanju konja, vplivamo na normalizacijo mišične napetosti, spodbujamo razvoj avtomatskih reakcij drže, pridobivamo občutek za telesno simetrijo ter povečujemo gibljivost. Otroci na konju znova pridobijo občutek za gibanje v prostoru in si povrnejo samozavest.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863