
Pomembno je, da dojenčku ponudimo igrače, ki imajo določen namen. Za igro izberemo čas, ko je otrok nahranjen, umirjen in dobre volje. Na čisti blazini mu pripravimo igralni kotiček. Dojenčki se bodo počutili še bolje, če bodo lahko goli ali le v plenički. Če želite, da se dlje zamoti, ga podprite z blazino v obliki valja.
Igrače lahko ponudimo v košarici. Otrok jo bo sam poskušal vzeti iz nje. Pri tem si razvija fino motoriko in koordinacijo oko-roka, uči se reševanja problemov in koncentracije, ko vztraja in se dalj časa osredotoča na eno dejavnost.
Igračke naj bodo pospravljene
Če bodo igrače vedno pospravljene na istem mestu na primer, v košarici, na polici, v predalu ... bo otrok razvil svoj občutek za red in kasneje, ko bo starejši, bomo lažje dosegli, da bo tudi sam pospravljal igrače, pravi Alenka.

Mlajšemu eno, starejšemu dve
Mlajšemu otroku ponudite eno igračo, starejšemu pa dve. Otrok naj igračo izbere sam. Če bomo njegove odločitve upoštevali, se bo navadil samostojno odločati in kritično razmišljati. Igračo v košarici zamenjamo, ko opazimo, da otroku ni več zanimiva.
Primerne igračke
Lesen obroč za prijemanje otrok lahko nese v usta in si z njim drgne dlesni, ga preprijema iz roke v roko.
Ropotulja je igrača, s katero otrok spoznava, da s tresenjem predmet proizvaja zvok.
Mehka bombažna žoga ali kocka je odlična, ker jo otrok lahko prime in stisne v pest, si krepi mišice dlani in prstov ter vadi prijem.
Švedska ropotulja je lesen valj z zvončkom. Ko se otrok ropotuljice dotakne, zvonček pozvoni, če se zakotali po tleh, pa ga otroka spodbuja h gibanju, saj jo poskuša zasledovati.
Plastificirana knjiga ali knjiga iz blaga je odličen pripomoček za grizljanje in opazovanje slik.
Večje kozmetično ogledalce bo zanimiva “igrača.” Otrok lahko opazuje sebe in okolico.
Majhna žoga je zanimiva, ker se kotali in otroka spodbuja h gibanju; ker želi žogo doseči se pri tem preteguje.

Otroku lahko ponudimo tudi lesene predmete ali lesena geometrijska telesa, ki naj ne bodo v premeru manjša kot tri centimetre. Tako se otrok nezavedno uči oblik geometrijskih teles. Primerna je tudi dojenčkova telovadnica (most), na katero obesimo predmete za prijemanje ali za opazovanje različnih barv. Uporabimo lahko lesene obroče, ropotulje, preproste klobčiče barvne niti za vezenje v treh osnovnih barvah ali pa v odtenkih (npr. od najsvetlejše do najtemnejše).
Namen igrač
Z uporabo teh igrač spodbujamo otrokov gibalni, zaznavni in kognitivni razvoj. Otrok s konkretno dejavnostjo in lastnim raziskovanjem spoznava svoje okolje, predmete in njihove zakonitosti preko čutno-zaznavne in motorične aktivnosti, preden je sposoben umsko dojeti abstraktne pojme.
Poimenujte igračo ali predmet
Vsakič, ko otroku ponudimo predmet, ga poimenujemo. Uporaba pravilnega poimenovanja pomaga otroku pri učenju jezika v prvem letu življenja, poudarja Alenka Kranjac. Vaše mnenje lahko izrazite tudi na forumu.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV