Bibaleze.si

Inkubator iz avtomobilskih delov

J.G.

Dojenček

0
28. 12. 2008 06.25

Za uporabo v revnih državah so v Združenih državah Amerike izdelali poceni inkubator za nedonošenčke. Zanj so uporabili avtomobilske luči, filter za zrak in druge avtomobilske dele.

V Indoneziji do drugega meseca starosti svojih novorojenčkov zaradi visoke stopnje umrljivosti ne poimenujejo.

Inkubatorji so mehansko preproste naprave, ki zagotavljajo toplo, čisto, maternici podobno okolje, v katerem se lahko dojenček bolje pripravi na življenje. Nekateri inkubatorji so lahko zelo dovršeni, z vgrajenimi rentgenskimi napravami in vzmetnicami, ki se premikajo, a v nerazvitih državah takšnih ne potrebujejo. Novorojenci s premajhno porodno težo in drugimi težavami zelo težko ohranjajo telesno temperaturo, zato jim lahko odpovedo organi; to pa lahko prepreči tudi najbolj preprost inkubator.

V Indoneziji do drugega meseca starosti svojih novorojenčkov zaradi visoke stopnje umrljivosti ne poimenujejo.
V Indoneziji do drugega meseca starosti svojih novorojenčkov zaradi visoke stopnje umrljivosti ne poimenujejo.FOTO: iStockphoto

Vir toplote za nenavaden inkubator iz avtomobilskih delov sta avtomobilski luči, na nevarnost opozarja piskanje, ki ga sicer slišimo, če v avtomobilu pozabimo zapreti vrata, avtomatski filter zraka in ventilator pa skrbita za to, da ima novorojenček dovolj svežega zraka. Tako sestavljena naprava je delujoč, poceni inkubator, ki skrbi, da se novorojencem telesna temperatura ne zniža in da lahko normalno dihajo prvih nekaj dni po rojstvu, ko so še posebej nežni in občutljivi.

Od dragih inkubatorjev, kakršne uporabljajo razvite države in jih je treba redno vzdrževati, saj je njihova povprečna življenjska doba pet let, se razlikuje predvsem po tem, da je vzdrževanje in popravljanje veliko lažje, saj vse rezervne dele dobijo iz avtomobilov. Visokotehnološki inkubatorji lahko stanejo tudi 30.000 evrov in več, tega pa je mogoče sestaviti za manj kot 720 evrov, kar je za države v razvoju zelo pomembno.

Brez imena

Zamisel za poceni in učinkovit inkubator se je glavnemu raziskovalcu pri tem projektu, dr. Kristianu Olsonu iz neprofitnega centra za združevanje zdravstva in inovativne tehnologije v Bostonu porodila med obiskom Indonezije. Tam imajo kar inkubatorske sobe, v katerih poskušajo ustvariti primerne pogoje za preživetje nedonošenčkov. A kljub temu gre večkrat kaj narobe, zato starši svojim prezgodaj rojenim otrokom do drugega meseca starosti pogosto sploh ne dajo imena.

Tako je dr. Olson v eni od teh sob videl družino, ki je objokovala smrt teden dni starega dojenčka. Ob rojstvu je imel premajhno telesno težo, da bi telo lahko ohranjalo toploto in je kljub topli sobi umrl. V istem prostoru je Olson opazil šest modernih inkubatorjev, ki so jih darovale zahodne države, vendar so bili že dolgo v okvari.

Nerazvite države potrebujejo inkubatorje, ki delujejo in jih je lahko vzdrževati.
Nerazvite države potrebujejo inkubatorje, ki delujejo in jih je lahko vzdrževati.FOTO: Reuters



Strokovnjaki pravijo, da države v razvoju ne potrebujejo več inkubatorjev, pač pa potrebujejo delujoče inkubatorje, ki se jih zlahka vzdržuje in popravi. Zahodne države revnim res podarijo tisoče inkubatorjev, a se jih večina hitro pokvari, nekaterih pa nikoli ne uporabijo, saj so preveč zapleteni.

Mehaniki v zdravstvu

Leta 2007 so na univerzi Duke izvedli študijo, v kateri so ugotovili, da se 96 odstotkov opreme, ki jo bogate države darujejo revnim, pokvari v prvih petih letih. Običajno imajo težave z električno napeljavo ali pa nimajo ljudi, ki bi te naprave lahko popravili. Nenavadno ni niti to, da proizvajalci napravam 'pozabijo' dodati navodila za uporabo. Z enostavnim inkubatorjem iz avtomobilskih delov takih težav ne bi imeli.

Mi vidimo avtomobilski odpad, nekdo drug zalogo rezervnih delov za inkubator.
Mi vidimo avtomobilski odpad, nekdo drug zalogo rezervnih delov za inkubator. FOTO: POP TV



Proizvajalci tovrstnih inkubatorjev naj bi poskrbeli tudi za uvajanje zdravstvenega osebja, za popravilo naprav pa bi lahko skrbeli avtomehaniki ali mojstri, ki popravljajo kolesa. Nadomestne dele je mogoče vedno dobiti na avtomobilskih odpadih, je še dejal dr. Olson.

Največja ovira so dovoljenja

Inkubator so zasnovali pri neprofitnem podjetju iz Cambridgea v Massachusettsu, kjer so izdelali tudi prototip, ki se lahko prilagodi kateri koli znamki vozila.

Najmanj težav je s tehnologijo, hitro pa se lahko zaplete pri financiranju, dovoljenjih, izdelavi in distribuciji. Dovoljenja so v primeru poceni naprav za nerazvite države še največja ovira. Strokovnjaki se zavedajo, da je le malo izdelkov, ki so jih zasnovali za revne narode ter jih nato tudi uspešno izdelali in dostavili. Morda jim bosta pomagala Svetovna zdravstvena organizacija in Svet ZN za prebivalstvo, morda pa bo to le še eden od projektov, ki bo zaradi poceni izdelave in vzdrževanja pristal na pokopališču idej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863