Poteka pod okriljem Svetovne zveze za dojenje (WABA) s podporo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Svetovni teden dojenja sicer poteka v tednu od 1. do 7. avgusta, v nekaterih državah, tudi v Sloveniji, pa ga obeležujemo v prvem tednu oktobra.
V tem tednu na pobudo Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja UNICEF-a Slovenija zdravstvene ustanove organizirajo različne aktivnosti za promocijo izključnega dojenja.
Ob tednu dojenja smo se pogovarjali z Leo Ahčin, mednarodno pooblaščeno svetovalko za laktacijo, ki v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj vodi šolo dojenja. V njej bodočim mamicam svetujejo in jim pomagajo.
slika_1>
Ali lahko vse matere dojijo?
"Dokazano je, da približno 2% žensk ne more dojiti, razlogi za to so različni. Včasih se zgodi, da smo pri dojenju, kljub izraziti želji mamice neuspešni. V takem primeru moramo mamici dati ustrezno psihično oporo, saj ima večina mamic občutek manjvrednosti, menijo, da so slabe mamice, ker niso uspešne pri dojenju. Taka izkušnja je lahko za marsikatero mamico zelo boleča, zato je pomemben pravilen pristop zdravstvenega osebja.
Tudi če mamica odkloni dojenje, ji ne smemo vzbujati občutka krivde. V takem primeru se z mamico pogovorimo, ji predstavimo prednosti in pomen dojenja, vendar je odločitev na njeni strani."
Zakaj nekaterim nosečnicam že od 20. tedna dalje teče iz dojk? Ali je dojenje odvisno od velikosti dojk?
"Začetno mleko (KOLOSTRUM) nastaja že v 20. tednu nosečnosti in od tega trenutka dalje ima lahko nosečnica iztok mleka iz dojk. V nosečnosti se zaradi vpliva hormonov pri večini nosečnic dojke povečajo. Velikost in oblika dojke bistveno ne vplivata na uspešnost dojenja."

Zakaj svetujete dojenje?
"Dojenje je nekaj najbolj naravnega, najlepšega, najbolj zdravega, kar mati lahko nudi svojemu novorojenčku v začetku njegovega življenja in kar bistveno pripomore k njegovemu dobremu zdravstvenemu stanju tudi v kasnejših letih.
S prerezom popkovnice se sicer prekine fizična vez med mamico in novorojenčkom, se pa ta vez nadaljuje z dojenjem. Prav tako dojenje pripomore k boljšemu psihofizičnemu počutju tako mamice kot novorojenčka."
Kaj vsebuje materino mleko?
"Materino mleko vsebuje vse potrebne snovi za rast in razvoj novorojenčka in kasneje dojenčka. Sestava materinega mleka se s starostjo otroka glede na njegove potrebe spreminja. Priporočamo, da mamica izključno doji prvih šest mesecev, nato pa prične postopoma uvajati tudi drugo prehrano."
Kaj pomeni izraz izključno dojenje?
"Izključno dojenje pomeni, da mamica samo doji in otroku ne daje nič drugega. Ko govorimo o dojenju, moramo pozabiti na časovne omejitve, saj je pravi pokazatelj, da je otrok potešil tako željo po hranjenju oziroma lakoto (dojenje), kot po crkljanju, ko na dojki že dremlje, samodejno dojko izpusti in ob mamici zaspi.
Začetki dojenja so v porodnišnici in tam čas hitro mine. Nadaljevanje dojenja je potem v domačem okolju. Tu lahko po odpustu iz porodnišnice pomagajo reševati težave pri dojenju tudi patronažne medicinske sestre."
Če nosečnica ali doječa mamica potrebuje pomoč, nasvet o dojenju, kam se lahko obrne? Kako lahko pride do vas?
"Šola dojenja poteka v sproščenem vzdušju in zelo rada vidim, da so udeleženci aktivni, kar pomeni da zastavljajo vprašanja o tem, kaj jih zanima, ali povedo svoje izkušnje z dojenjem.
Kandidatke se lahko prijavijo preko mojega elektronskega naslova, ki je objavljen na naši spletni strani (lea.ahcin@bgp-kranj.si) ali po telefonu: 04-208-28-00.
Šola je namenjena predvsem nosečnicam."
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV