
Osebno ime vsakega človeka sestavljata ime in priimek. Otrokovo osebno ime je torej običajno sestavljeno iz dveh besed. Otrok se, na primer, ne more imenovati le Janez N. Prav tako ne morete izbrati za ime števnika. Na primer En Ali, lahko pa je obratno – Ali En, ker je beseda za priimek lahko števnik. Tudi v priimku ne sme biti števnik zapisan s številko, temveč z besedo. Ne morete zapisati Katarina I., lahko pa je Katarina Prva.
Na nekaj vprašanj o zakonskih omejitvah pri izbiri imena sta za Bibaleze.si odgovorila Sonja Sivec in Bojan Arh iz Upravne enote Ljubljana – sektor za upravne notranje zadeve.
Ali otroku lahko starši podelijo več imen hkrati, na primer tri?
Otroku lahko starši določijo več imen, vendar pa lahko v pravnem prometu uporablja največ dve besedi za ime in največ dve besedi za priimek. Če starši določijo več kot dve besedi za ime oz. priimek, morajo podati izjavo o tem, kateri dve imeni oz. priimka bo otrok uporabljal v pravnem prometu.
Otroci dobivajo tudi vse več tujih imen; ali so lahko del imena tudi črke, ki jih ni v slovenski abecedi, kot so y, x, w?
Pri določitvi osebnega imena črke, ki ste jih navedli (y, x, w), ne predstavljajo ovire. Uporablja se izbor črk iz črkovnega nabora matičnega registra. Če pa bi želeli, da je otrokovo ime zapisano v drugi abecedi, na primer v kitajski pisavi, je to nemogoče. V Sloveniji se uporablja le izbor črk iz črkovnega nabora matičnega registra.

Če ima otrok enako ime kot njegov oče, na primer Janez Novak, lahko otrokovemu imenu dodamo Mlajši ?
Janez Novak Mlajši je ime, ki ga je možno določiti. Beseda Mlajši je v tem primeru eden izmed priimkov ali eno izmed imen, kakor se starši odločijo.
V porodnišnici se nekaj dni po rojstvu zglasi pooblaščena medicinska sestra, ki jo je država pooblastila in ji starša sporočita ime in priimek otroka. Kaj se zgodi, če tega ne storita že v porodnišnici oziroma če imena še nista izbrala?
Večinoma starši določijo osebno ime otroku že v porodnišnici. Kadar tega ne storijo, lahko pri kateri koli upravni enoti podajo izjavo o določitvi osebnega imena otroku.
Kaj pa se zgodi, če se starša ne moreta sporazumeti, kako bo ime njunemu otroku?
Osebno ime morajo starši otroku določiti in ga prijaviti upravni enoti najpozneje v 30 dneh od otrokovega rojstva. Če starša ne prijavita otrokovega osebnega imena v tem roku, ker se o tem ne moreta sporazumeti, jima pri sporazumni odločitvi pomaga center za socialno delo. Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem osebnem imenu, o sporu med roditeljema odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev.
Je po vaših izkušnjah takih primerov malo ali veliko?
Primerov, da starši v 30 dneh svojemu otroku ne bi določili osebnega imena, v praksi ne beležimo.
Kaj pa, če otroku, ko bo starejši, ime ali priimek ne bo všeč?
Otroku lahko ime ali priimek spremenijo starši, ko pa je star devet let, mora v to privoliti tudi sam. Ko je polnoleten, pa seveda to lahko stori sam.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV