Bibaleze.si

Japonski riževi dojenčki

Julijana Grce

Dojenček

1
07. 10. 2008 16.25

Dojenček na vrečki riža in loputa za zapuščene dojenčke sta dva od 'izumov', ki prihajajo z Japonske. V tej 'nenavadni' državi pa si lahko ogledate tudi tekmovanje dojenčkov v joku.

Vrečka riža je uporabna na več načinov.

Japonci lahko prijateljem veselo novico o rojstvu otroka sporočijo kar na vrečki riža. Ideja se je rodila v glavah Narua Ona in njegove žene Yukiko, ki imata v Kita Kyushu prodajalno v Aziji najbolj priljubljenega živila. Pripravljati sta začela vrečke riža, imenovane dakigokochi, ki jih opremita s sliko novorojenčka. Vrečka riža pa mora tehtati natanko toliko kot novorojenček na sliki.

Vrečka riža je uporabna na več načinov.
Vrečka riža je uporabna na več načinov.FOTO: Reuters

Zakonca sta se javnosti prikupila že prej. Prodajata namreč tudi vrečke 'poročnega' riža, opremljene s sliko srečnega para. Ker se je ideja dobro prijela, sta se odločila še za pripravo vrečk za "novopečene" starše, ki bi svetu radi sporočili, da se jim je rodil otrok. A kovačeva kobila je vedno bosa. Za svojega sina dakigokochija nista uspela pripraviti, saj naj bi bila z naročili dobesedno zasuta.

Loputa za nezaželjene dojenčke

Maja 2007 so v bolnišnici Jikei na Japonskem odprli prvo "loputo za dojenčke", kjer lahko matere pustijo novorojenčke, za katere ne morejo skrbeti. Otroke naj bi nato dali v posvojitev. "Štorkljina zibelka" je loputa v zidu, ki se odpre v majhen inkubator. Takoj, ko mamica odloži svojega dojenčka na posteljico, zazvoni zvonec, ki prikliče osebje bolnišnice.

Z loputo so želeli pomagati tako dojenčkom kot njihovim staršem. Morda se nekaterim to ne zdi najbolje, vendar tako rešujejo malčke, ki niso krivi, da starši zanje ne morejo skrbeti. Na ta način želijo zmanjšati število splavov in povečati število posvojitev. Idejo so Japonci dobili v Nemčiji, kjer naj bi take lopute že imeli.

Japonci menijo, da morajo dojenčki veliko jokati.
Japonci menijo, da morajo dojenčki veliko jokati.FOTO: Reuters

Naj jokajo in to glasno!

Na Japonskem pa vsako leto pripravijo tudi tekmovanje dojenčkov v joku. Dogodek so prvič pripravili leta 1993, da bi molili za zdravje dojenčkov. Moški v oblačilih mawashi sumo dojenčke nežno stresejo, da bi pokazali, kako močno lahko zajokajo. Japonski rek namreč pravi, da bodo otroci, ki pogosto jokajo, odrasli v zdrave moške in ženske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863