
Alenka Kranjac je profesorica razrednega pouka, ki je diplomirala s temo Joga za otroke od 6. do 9. leta starosti. To področje jo tudi sicer zanima in ga samostojno raziskuje ter praktično uvaja tudi doma, pri svojih otrocih. V Londonu se je v Special Yoga Centre v okviru mednarodne organizacije Joga for the special child izobrazila za vadbo joge za otroke s posebnimi potrebami. Področje joge povezuje s spoznanji pedagogike Montessori o psihološkem razvoju otroka in njegovih potrebah v prvih letih življenja ter v predšolskem obdobju – obdobju, ki najbolj temeljito vpliva na razvoj človekove osebnosti in potenciala.

Alenkin program joge za mamice z dojenčki od rojstva do 18. meseca starosti se imenuje OmVitaJoga LJUBEČI ZAČETKI. Program temelji na načelih starodavne modrosti joge in pedagogike Montessori. Prilagojen je mamicam v poporodnem obdobju in njihovim dojenčkom. Čas med vadbo pa je namenjen tako mamicam, dojenčkom kot tudi druženju, ki ga mlade mamice tako zelo potrebujete.
Pozitivni učinki vadbe
Joga za mamice z dojenčki spodbuja kvalitetno preživljanje prostega časa, razvijanje ljubečega odnosa z otrokom, zdravih življenjskih navad, harmonično druženje, medsebojno podporo in samopomoč za mamice z dojenčki v poporodnem obdobju, poudarja Kranjačeva.
Vadba obsega masažo dojenčka in začetne vaje za spodbujanje prijetnega doživljanja samega sebe, svojega telesa, prebujanje osnovnega občutka varnosti in zdrave navezanosti, medsebojnega zaupanja in izgradnje ljubečega odnosa med mamico in dojenčkom. Vsebuje tudi posebne joga vaje in dihalne tehnike za mamice po porodu, ki spodbujajo vzpostavljanje notranjega ravnovesja in telesne kondicije.

Vadba joge in masaža pozitivno spodbujata otrokov vsestranski telesni in duševni razvoj. Pospešujeta krvni pretok in spodbujata presnovo, izboljšata prekrvavitev otrokove kože, kar jo krepi in ohranja zdravo, spodbujata in podpirata razvoj mišičja, živčevja, imunskega sistema. Dojenček doživlja prijetne trenutke z mamico in se dobro počuti sam s sabo, ustvari asociativno povezavo med gibanjem, dobrim počutjem in prijetnimi čustvi. Naučil se bo, da se lahko tudi sam s sabo dobro počuti in z lastno aktivnostjo ustvari prijetno razpoloženje. To pa je najboljša preventiva pred vsemi oblikami odvisnosti in depresije.
Kaj potrebujete za vadbo
Mamice za vadbo potrebujete udobna oblačila in nogavice. Dojenčka pri vadbi slečete do pleničke, med sproščanjem in vmesnimi odmori med posameznimi vajami pa otroka pokrijete z odejico. S seboj imejte še čisto tetra plenico, rezervno pleničko, krpico in vlažne robčke za dojenčka ter njegovo najljubšo igračo.
Potem ko že dodobra obvladate program vadbe, lahko z otrokom vadite tudi doma. Okolje naj bo kolikor se da preprosto, umirjeno in brez nepotrebnih dražljajev. Z dojenčkom lahko masažo in vaje izvajate na previjalni podlogi (na previjalni mizi ali na tleh). Vadbena podlaga mora biti dovolj velika, da omogoča mamici in otroku dovolj prostora za sproščeno gibanje. V hladnejšem obdobju leta mora biti prostor primerno ogrevan, sveže prezračen in čist, še posebej če vadite na tleh. Pri vadbi na tleh morate poskrbeti, da bo podlaga za dojenčka dovolj mehka in topla, da se ne bi prehladil. Primerna je tudi večkrat prepognjena debelejša odeja.
Kdaj vaditi
Najbolje je, če vadbo z dojenčkom izvajate pred jedjo ali vsaj nekaj časa po obroku. Ker boste težko določili čas, ko ni jedel (še posebej v prvih mesecih, ko se dojenčki zelo pogosto dojijo), uvedite vaje in masažo v času, ki je za vas najbolj ugoden, pravi Alenka. Upoštevajte svoje in dojenčkovo razpoloženje.
Vadite vselej v istem prostoru in če je le možno vsak dan ob istem času. Dojenček si namreč razvija občutek za časovni ritem, z doslednostjo mu pomagate razviti občutek za čas in občutek za razlikovanje dneva in noči. Primeren čas za vadbo je zjutraj, pri jutranji negi. Jutranja vadba joge lahko postane prijetna in zdrava navada, ki pomeni dober začetek dneva tako za mamico kot za dojenčka. Masažo in/ali vaje pa lahko izvajate tudi pred kopanjem. Kopel namreč lahko še dodatno sprosti dojenčka, ki bo po masaži, vadbi in kopeli morda prijetno zaspal.

V začetku naj dojenček vadi pet minut. Postopoma čas vadbe podaljšujte in dodajajte nove vaje.
Z upoštevanjem načel postopnosti in ponavljanja (t.j. vsak dan v istem prostoru in ob istem času) pomagate otroku razviti tudi občutek varnosti. Ker lahko predvideva dejavnost (npr. masažo, nato vaje, ki si sledijo v enakem zaporedju) in ima ob tem spomin na prijetne občutke, se bo sčasoma začel odzivati in aktivno sodelovati pri vadbi.
Kot poudarja Alenka Kranjac, morate ves čas imeti v mislih bistveni namen vadbe – prijetno preživljanje skupnega časa, zato ne smete biti storilnostno naravnani. Vzamete si čas, zato da sta skupaj, obenem pa je dejavnost, ki jo skupaj opravljata zdrava, vsestransko koristna in prijetna.
Nič hudega ni, če ne boste uspeli izpeljati celotnega programa vadbe, pravi Alenka. Tudi če izpustite večino vaj in se prijetno družite in igrate z otrokom, dosežete cilj: narediti nekaj dobrega za otroka in zase.
Alenka načrtuje, da bi skupina, ki se bo izoblikovala, delovala tudi kot skupina za samopomoč, kjer se mamice lahko naučite soočanja in premagovanja starševskih težav. Glede na povpraševanje mamic bo k sodelovanju povabila predavatelje, ki bodo lahko podrobneje predstavili posamezne teme (npr. dojenje, masaža dojenčka, poporodna depresija, relacijska družinska terapija ipd.).
Pripravlja tudi skripto, v kateri bo podrobno opisan program vadbe za mamico in za dojenčka ter išče založnika.
Od septembra bo redna vadba na Obali ob sobotah dopoldne, čez poletje pa potekajo predstavitvene delavnice. Svoje mnenje o tej temi lahko izrazite tudi na forumu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV