Bibaleze.si

Kaj morate vedeti pred nakupom igrač?

Darka Bitenc

Družina in odnosi

0
01. 12. 2008 14.24

Prihajajo praznični dnevi in nakupovanje daril za otroke. Naj vam osvežimo spoznanja o tem, kakšne igrače otrok pri določeni starosti potrebuje in na kaj naj bomo pri nakupih še posebej pozorni.

Igrače


V starosti do dveh let
otrok predvsem raziskuje in spoznava svoje telo ter bližnjo okolico. Igrače oz. predmete v svoji bližini prijemlje, jih nosi v usta, grize, z njimi tolče, jih mečka… Všeč so mu mehke, velike igrače živih barv, ki ga pomirjajo. Proti koncu prvega leta pa ga že mikajo igrače, ki ga vzpodbujajo h gibanju: žoga, vlečna vozila in živali, ki morajo imeti trdno pritrjeno vrvico za vleko, večji avtomobili, kamioni, igrače, ki jih lahko potiska pred seboj, poganjalčki in kasneje tricikl. V tej starosti otrok potrebuje tudi "tolažilne" igračke - mehke figurice ali cunjico iz blaga - ter igračke, s katerimi uživa pri kopanju, igračke za glodanje, ko mu rastejo zobje in nekaj slikanic – knjig iz pralnih materialov.

Igrače
IgračeFOTO: iStockphoto

Otrok v tej starosti uživa v poslušanju različnih zvokov, zato obožuje igrače, ki oddajajo glasove, ali preproste instrumente. Proti koncu tega obdobja je otrok sposoben nekaj večjih kock sestaviti v stolp, ki ga nenehno postavlja in podira. Rad ima krožničke, jedilni pribor brez ostrih robov, kanglice, ki jih prenaša naokoli... Morda se mu ob pomoči odraslih posreči sestaviti nekaj sličic preproste sestavljanke, vtakne predmet določene oblike v primerno odprtino, ali natakne predmet z luknjico v sredini na paličico. Take didaktične igrače otroka vodijo k učenju in razumevanju.

Igrače
IgračeFOTO: iStockphoto

V tretjem in četrtem letu
je otrok gibalno že precej spreten. Uživa na igralih, ki naj ne bodo previsoka ali brez varovalnih ograjic. Primerna so tudi igrala iz kvalitetne plastike, ki jih lahko postavimo v nekoliko večji otroški sobi. Ob pomoči staršev uživa na ponjavi za skakanje-trampolinu, rad se valja po blazini, se uči preskakovati kolebnico, vožnje z triciklom, je spreten z žogo in z njo že zadene košek na tleh. Večina otrok te starosti obožuje guganje na gugalnici, ki jo je možno pritrditi na podboj vrat otroške sobe, in na gugalnem konjičku. Priporočam tudi šotorček ali hišico, ki jo lahko izdelata mamica ali očka iz kartonske škatle, oz. kupimo hišico iz blaga, plastike ali lesa. Tako »skrivališče« bo otrok potreboval vse predšolsko obdobje.

Otrok tudi rad muzicira na prvih otroških inštrumentih. Pri nakupu le-teh se je dobro posvetovati s strokovnjaki, ker z napačno izbranim, slabim inštrumentom kvarimo otrokov posluh.

Pri tej starosti je otrokova igra usmerjena k posnemanju oseb iz vsakdanjega življenja. Kuhanje, pranje, nega dojenčka, friziranje, delo z orodjem… Ker je to obdobje razmaha otrokove fantazije, imajo otroci radi tudi lutke. Primerne so lutke, ki jih nataknemo na prst ali na roko. Otrok je zelo vesel, če se mu pri igri z lutkami pridružita oče ali mama. Radi se igrajo s punčkami oz. dojenčki, se preoblačijo v kraljice, plesalke, gasilce, policiste...

V tem obdobju otroku ponudimo tudi didaktične igrače, prve preproste konstruktorje iz kock, ki jih zlaga, velike žebljičke za vtikanje v odprtine na predlogi, kroglice ali figurice za nizanje, lego kocke in kocke, ki jih sestavljamo s pomočjo magnetov. Drobni elementi niso primerni, pri prvem sestavljanju pa otrok potrebuje pomoč nekoga od odraslih. Elementi za sestavljanje pomagajo otroku razvijati kreativnost, fantazijo, smisel za natančno opazovanje in ročne spretnosti.

Ko je otrok star pet let in več,
je nakup igrač lažji, saj pove svoje želje. V tem času so igre že bolj vezane na spol otroka, vendar jih ne delite na moške in ženske. Tudi fantki naj se igrajo kuhanje in pomivanje, deklice dirke z avtomobili. Otrok je pri petih letih že sposoben sestavljati konstruktorje, drobne žebljičke, nizati drobne kroglice, sestavljati magnetke na predlogo – kar vse je »trening« za pisanje v šoli. Otroci uživajo v sestavljankah, iskanju parov, sestavljanju po določeni lastnosti predmetov, kar jim pomaga pri razvoju logičnega mišljenja in jim bo v pomoč kasneje pri matematiki in fiziki.

Igrače
IgračeFOTO: iStockphoto

Med novoletnimi nakupi ne pozabimo, da imajo otroci zelo radi tudi material za slikanje in risanje. Za otroke do treh let potrebujete debelejše voščenke in barvne svinčnike, barve za slikanje s prsti, pri vodnih barvah pa jim moramo ponuditi debelejši čopič. List, na katerega otrok riše ali slika, naj bo večji. Okrog četrtega leta so voščenke in barvice že tanjše, otrok je sposoben barvati tudi s tankim čopičem na manjši list papirja.

Ne pozabimo na otroške škarjice z zaobljenimi robovi in na plastelin ( najboljši je tisti, ki vsebuje čebelji vosek ). Pazimo, da materiali niso strupeni!

Igrače
IgračeFOTO: iStockphoto

Zavedajmo se, da je bolje kupiti manj igrač, pa tiste bolj premišljeno! Preverimo kvaliteto, upoštevajmo starost otroka in njegova nagnjenja!

Vse otrokove igrače moramo stalno pregledovati in izločati polomljene ter otroku nevarne. Večkrat jih moramo tudi očistiti, zašiti….

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863