Bibaleze.si

Kaj je mekonij ali otroška smola?

P.L.

Dojenček

1
28. 08. 2010 10.55

Odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa je ravno tako pomembno kot pitje in hranjenje. Telesni izločki se najpogosteje odstranijo v obliki blata in urina.

Pri šestih mesecih dojenček lula vsako uro.
Pri šestih mesecih dojenček lula vsako uro.
Pri šestih mesecih dojenček lula vsako uro.FOTO: iStockphoto
Že na začetku so otrokova prebavila narejena tako, da znajo vsrkati snovi, ki so za organizem potrebne, ki jih potrebujejo za rast in razvoj, ter zavržejo odvečne.
Odvajanja blata in urina pa majhen dojenček še ne zna nadzorovati, zato potrebuje skrbno nego staršev.

Prebavila

Prebavila so dolga, z mišicami obkrožena cev, skozi katero potuje hrana od ust do zadnjične odprtine. Hrano po prebavnem traktu premika krčenje in širjenje mišic. Ko se premika naprej, jo razgrajujejo aktivne tekočine, to sta slina in želodčni sok. Pri tem se vitamini, minerali, maščobe, beljakovine in ogljikovi hidrati absorbirajo skozi steno cevi, odvečne in za telo neuporabne snovi pa se izločijo v obliki blata in urina.
Jetra, trebušna slinavka in žolč izdelujejo encime, ti pa omogočajo, da se esencialna hranila absorbirajo in porazdelijo po otrokovem telesu preko krvnega obtoka. Ves čas pa ledvici filtrirata kri in izločata odpadke v obliki urina.

Dojenček še ne zna nadzirati svojega mehurja in črevesja.
Dojenček še ne zna nadzirati svojega mehurja in črevesja.FOTO: iStockphoto
Prvo blato ali mekonij

Novorojenček prvič odvaja blato približno dan po rojstvu. To je posebno blato, ki ga imenujemo mekonij ali otroška smola. To je zelenkasto katranasto črna snov, se močno vleče in je lepljiva in  napolnjuje črevo še nerojenega otroka. V prvem blatu so snovi, ki jih je dojenček pogoltnil še v maternici. To je prebavljen celični drobir (mrtve celice), lasje, plodovnica.
Zelo pomembno je, da dojenček zaužije kolostrum (mleko matere v prvih dneh po porodu), dokler ne izloči mekonija. Tega mora izločiti v 24 urah, če ga ne, morate o tem obvestiti babico. Ko se enkrat mekonij izloči, se ne pojavi več.
Dojenček se začne dojiti ali hraniti po steklenički in temna barva mekonija postopoma svetli, dokler ne postane bledo rumena. Blato dojenega otroka postane mehko z blagim vonjem. Blato je lahko včasih tudi rumeno-zeleno ali povsem zeleno. To je dokaz, da se novorojenček še privaja na svojo zapleteno nalogo in se njegov prebavni sistem še razvija.

Mekonij se izloči 24 ur po rojstvu.
Mekonij se izloči 24 ur po rojstvu.FOTO: iStockphoto

Odvajanje blata pri dojenčku

Novorojenček navadno odvaja kmalu po tem, ko se zbudi. Odvaja tudi pol ure po hranjenju. Urinira zelo pogosto, tudi na vsakih 20 minut. V starosti šestih mesecev pa približno vsako uro.
Majhen otrok še ne zmore nadzirati svojega mehurja in črevesja. Ne more vplivati na to, kdaj bo odvajal blato ali uriniral. Starši pa kmalu prepoznajo njegov ritem in so zato lahko na dogodek povsem pripravljeni. Pomembno je, da dojenčka negujejo, da mu menjajo plenice in da je njegova ritka ves čas čista.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855