

Pozorni bodite na to, kaj potrebuje otrok
Staršem je pomembno, da je voziček lahek, hitro zložljiv, s funkcijo snemanja koles, da je prostoren in lahko vodljiv, da bo uporaben vsaj leto ali dve. A kar bi moralo biti pri njegovi izbiri res pomembno, je tisto, kar je dobro za otrokov razvoj. Košara za dojenčka naj bo povsem ravna, podlaga čvrsta ter brez naklona in dovolj prostorna, da otroka pri gibanju ne bo omejevala. V tej košari naj otrok ostane čim dlje, vsaj dokler mu ne postane pretesna in se v njej ne more več neomejeno gibati.
Pri športnem delu vozička se mora hrbtni del naslonjala povsem poleči, tako da ni nobenega naklona, ko pa otrok lahko že samostojno sedi, naj se naslonjalo dvigne pod kotom 90 stopinj. Otrok namreč laže sedi zravnano, če je njegova teža pravokotno na podporno ploskev, od katere se lažje aktivira. Če otroka posedemo v voziček z naklonom naslonjala manj kot 90 stopinj bo lažje spodnesel zadnjico, kar lahko povzroči asimetrijo in neporavnanost telesa. To pomeni, da otroka, ki še ni sposoben vzdrževati sedečega položaja, v vozičku vozimo v povsem ležečem položaju.
Površine naj bodo čvrste in ravne
Pri športnem delu vozička je prav tako pomembno, da je površina, na katero polagamo otroka oziroma sedišče, čvrsta in se pod težo njegovega telesa ne upogne, pri čemer mora biti naslonjalo prav tako čvrsto in ravno. Pri tako imenovanih marela vozičkih sta naslonjalo in sedalo premehka, posledično otrok nima možnosti, da bi bila njegova drža aktivna in vzravnana, saj nima primerne podlage, ki bi mu to omogočala, zato ti niso primerni. Podvozje vozička mora biti stabilno, zato so štirikolesniki boljši od trikolesnikov, imeti pa morajo tudi dovolj velika kolesa, ki poskrbijo za udobnejšo in mehko vožnjo.

Tudi varnostni pasovi so pomembni
Varnostni pasovi za pripenjanje naj bodo čim bliže otrokovi medenici. Pas med obema nogicama naj bo čim bliže mednožju, da otrok ne more spodnašati ritke, pasova okrog pasu in medenice pa naj bosta pripeta čim bolj ob telesu, da nudita dodatno stabilnost, a vseeno le toliko, da otroka ne tiščita. Pasovi za pripenjanje čez rame so po drugi strani povsem nepotrebni, saj otrok, ko je sposoben sam loviti ravnotežje v sedečem položaju, teh ne potrebuje. Če ste ga dovolj dobro in čvrsto pripeli s pasovi okoli medenice, pasov za čez rame res ne potrebuje, saj samo dodatno ovirajo otrokovo aktivno držo.
Prav tako otroka v vozičku nikoli ne puščamo samega in ga ves čas nadzorujemo, da se ne bi naključno zgodila kakšna nesreča. Ko otrok v vozičku sedi, mu naslonjalo za noge povsem spustimo, tako da je njegov položaj sedenja podoben tistemu na stolu, v kolkih, kolenih in gležnjih naj bo kot 90 stopinj. Dobro je, če so otrokova stopala v sedečem položaju na podporni ploskvi, da mu ne visijo prosto v zraku.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV