"Otrokovo spanje je pogosta skrb novih staršev. Če pri novorojencu še sprejmejo, da se ponoči pogosto zbuja, pa pri nekaj mesecev starem otroku dojemajo kot starševski in otrokov uspeh, če prespi vso noč," se zaveda prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, z nazivom IBCLC (Mednarodne izpitne komisije za svetovalce za laktacijo), ki je tudi predsednica UNICEF-ovega odbora za spodbujanje dojenja.
"Veliko mater verjame, da na otrokov spanec vpliva pred spanjem zaužita hrana, zato posegajo po dodatku nadomestnega mleka ali obroka goste hrane. Tudi zdravstveno osebje pogosto svetuje dodajanje hrane pred spanjem," je razložila. "V zgodnjem otroštvu je očitna razlika v dolžini spanca pri dojenih in z nadomestnim mlekom hranjenih dojenčkih, kar je povezano s počasnejšim prebavljanjem pri slednjih. Pri večjih dojenčkih pa ni čisto jasno, ali več spijo, ker se po nočnem hranjenju težje umirijo. Nekatere raziskave so že potrdile, da zgodnje uvajanje goste hrane nima vpliva na dolžino nočnega spanja," je dodala.
Omenila je raziskavo, ko sta angleški raziskovalki Victoria Harries in Amy Brown preverjali pogostnost nočnih prebujanj in hranjenja glede na načine hranjenja pri dojenčkih, starih od šest do 12 mesecev. Sodelovalo je 715 mamic in njihovih otrok.
"Rezultati so pokazali, da se ponoči redno vsaj enkrat zbuja še 78,6 odstotka dojenčkov te starosti in 61,4 odstotka prejme enega ali več obrokov mleka," je pojasnila. Izkazalo se je, da se starejši dojenčki manjkrat zbujajo in jih zato tudi manjkrat hranijo ponoči. Nobene razlike pa ni bilo dokazane med dojenimi in dojenčki, hranjenimi po steklenički z nadomestnim mlekom, prav tako tudi gosta hrana in otrokova teža nista imeli vpliva na zbujanje in nočno hranjenje.
"Otroci, ki prejmejo več mleka ali goste hrane čez dan, se manj hranijo ponoči, vendar se enako pogosto zbujajo," je povzela. Raziskava je še pokazala, da dojeni otroci bolje spijo.
Pri Svetovni zdravstveni organizaciji in UNICEF-u spodbujajo dojenje, in sicer izključno prvih šest mesecev in nato nadaljevanje do drugega leta starosti. Včasih pa je vseeno treba dodajati mlečno formulo ali dojenje sploh ne steče. No, ko dojenček dopolni šest mesecev, nadaljujte z dojenjem ali hranjenjem z nadaljevalno mlečno formulo in pričnite z uvajanjem mešane prehrane. Po mnenju dr. Andreje Tekauc Golob dojenček ne potrebuje posebne večerje, ko se še doji. "Če otrok že uživa gosto hrano, naj se najprej podoji in poje še običajno večerjo," svetuje. "Dojenčki postopno opuščajo nočno hranjenje, kar je razvidno tudi iz raziskave. Pravila ni, vsak je oseba zase in ima svoj način hranjenja. Starši naj sledijo otroku," svetuje. Kako pa je glede pitja? "Ponoči ni treba piti dodatne tekočine. Dojeni otroci so dojeni po želji, zalivančki pa naj dobijo dodatek tekočine čez dan, najbolje navadno prekuhano vodo ali nesladkan čaj," je dodala. Posebne hrane, boljše za boljši spanec, po njenem vedenju ni in je tudi ni posebej izpostavila.
Po veljavnih Smernicah zdrave prehrane za dojenčka je recimo priporočen obrok pred spanjem med desetim in 12. mesecem starosti dojenje ali nadaljevalni mlečni pripravek. Za primerno večerjo naštevajo pšenični zdrob z mlekom (materinim ali adaptiranim) in sesekljano hruško, svežo ribano kašo z mlekom, naribano jabolko z ovsenimi kosmiči, rozinami in mlekom, krompirjev pire iz bučk in pora, mineštro, polento, riž z mlekom. Za žejo je priporočena voda ali nesladkan čaj (sadni ali zeliščni). V novem Vodniku o nosečnosti, porodu in zgodnjem starševstvu "Pričakujemo dojenčka" Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) je denimo tudi posebno opozorilo, da nikoli ne pomakajte dude ali grizal v sadne sirupe ali sadne sokove in da otroku pred spanjem ne ponujajte ničesar sladkega. Za preprečitev kariesa starejšim otrokom z zobki ne ponujajte sladkih pijač po steklenički, predvsem pa naj ne zaspi s stekleničko, v kateri je sladka pijača, tudi pozivajo.
Vsak dojenček je drugačen in vsak ima svoj spalni ritem, v veliki večini pa se dojenčki ponoči zbujajo. Razlogi so različni, morda potrebujejo hrano, pijačo, nego, bližino, toplino in/ali ljubezen ali kaj drugega. Baje pa naj bi bolje spali dojenčki, ki spijo na postelji skupaj s starši, ki imajo večerno rutino, katerih večeri so umirjeni v znamenju uspavank in branja knjig. Pri nas smo poskusili marsikaj, pa se tri leta po rojstvu tretjega otroka še vedno zbujamo vsako noč.
V spodnjih člankih preverite nasvete za boljši spanec: