Bibaleze.si

Dragocena povezanost z materjo

Bilka Baloh

Dojenček

1
31. 08. 2009 15.00

Povezanost z materjo otroku vliva zaupanje in občutek varnosti, da je dobro in lepo, ki ga je doživljal pred rojstvom, tukaj tudi sedaj. To je v pomoč novorojenčku, da se lažje prilagodi novemu okolju.

Dojenčica Mia
Dojenček in mamica
Dojenček in mamicaFOTO: iStockphoto

Že v nosečnosti je slišal bitje srca, materin glas, lahko se je tudi že gibal, se dotikal svojega obraza in ust. Prav zato je zelo pomembno, da novorojenčka takoj po rojstvu položijo na mamine prsi, da lahko sliši bitje njenega srca in njen glas.

Otroci mater, ki so se z njimi povezale in se z njimi tudi več pogovarjajo, so na splošno bolj verbalni. Bolj ko so povezani z materjo, boljši so vidiki razumskega razvoja v zgodnjem otroštvu in kasneje v življenju.

Zaupanje je temelj

Otrok mora v prvih mesecih življenja doživeti povezanost z mamo na nov način – v njenem naročju, s pomočjo hranjenja in zagotovila, da bo mama vedno odgovorila, ko jo bo potreboval. Te zgodnje pozitivne izkušnje dajo otroku občutek, da je okolje, v katerega se je rodil, kraj, ki mu lahko zaupa, ker ga je preizkusil in se sedaj nanj lahko zanese. Otroka tako ne bo strah soočenja z novimi situacijami in napori. Posebej pa ga ne bo strah ločitve od mame, ampak se bo v zunanjem svetu čutil varnega.

Speči dojenček
Speči dojenčekFOTO: iStockphoto
Znaki uspešne simbioze

Ob koncu obdobja simbioze otrok pridobi osnovno znanje o novem okolju, kar bo vedno vplivalo na njegov pogled na svet. Če je ta pogled pozitiven, bo imel otrok 'temeljno zaupanje' v svet in ga bo doživljal kot varen kraj, kjer lahko zadovolji svoje potrebe.

To temeljno zaupanje oblikuje optimistične posameznike, ki doživljajo svet kot čudovit kraj in verjamejo, da lahko ne glede na to, kako težke so okoliščine, nekje zunaj najdejo pomoč. Če izkušnje v obdobju simbioze niso pozitivne, ima to negativne posledice vse življenje. A ne pretiravajmo. Če v  obdobju simbioze pretirano reagiramo na potrebe otroka, bo tako brez izkušnje iskanja in prošnje na eni strani ter prejemanja na drugi. V kolikor pa na otrokove potrebe ne odgovorimo dovolj hitro, mu to daje občutek, da ga njegova okolica ne razume in ne odgovarja na njegove potrebe. Pomanjkanje primernih odgovorov lahko zavira razvoj temeljnega zaupanja in varnosti v otroku, ki ju potrebuje, da bi se razvijal z veseljem in optimizmom.

Dojenčica Mia
Dojenčica MiaFOTO: Marina Maltarić

'Srkajoči um'

Navadno problemi v življenju posameznika izhajajo iz rane mladosti – iz obdobja simbioze ter iz obdobja po simbiozi tja do šestega leta starosti, ko otrok vsrkava vase vse pomembne podatke, ki jih prodobiva iz okolja. V tem času so otrokovi možgani pripravljeni sprejemati velike količine znanja, ki ga kasneje v življenju s pridom uporabljajo. Take možgane imenujemo 'srkajoči um'. Starši lahko poskrbite, da v tem ranem in občutljivem obdobju daste otroku največ in najboljše za oblikovanje v samostojno, samozavestno in odgovorno osebnost.

Vam je ta dragocena povezanost uspela? Zaupajte nam vaše izkušnje na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863