
Kaj je plenični izpuščaj?
Od vseh vnetij se pri dojenčkih najpogosteje pojavlja dermatitis pod plenicami, znan tudi pod imenom “plenični izpuščaj”, ki je nealergijsko vnetje kože v predelu plenic.
Zakaj pride do tega pojava?
Nastane zaradi enega ali več dejavnikov, kot so vlaga, draženje, predolg stik s mokrimi plenicami in blatom. Lahko je pa to povezano z izraščanjem zobkov.
Kako se kaže?
Milejše oblike vnetij se kažejo kot enostavna rdečina (eritem), kasneje pa lahko postane koža suha in luskasta. V resnejših oblikah se pojavijo izpuščaji (papule), mehurčki, erozije in hipertrofične papule. Vse te pojave spremlja tudi srbenje, ki se najpogosteje pojavlja v starosti od 4 do 12 mesecev.
Pri dojenih otrocih se dermatitis pojavlja redkeje. Urin in blato dojenih otrok sta manj alkalna in manj dražeča kot pri umetno hranjenih otrocih. Na nastanek dermatitisa vpliva torej tudi prehrana.

Kaj storiti ob pojavu pleničnega izpuščaja?
Ob pojavu pordele kože v pleničnem predelu je potrebno pogosteje menjavati plenice in uporabljati dodatna negovalna sredstva (na primer praško pasto, ribje mazilo, mazila s cinkovim oksidom), ki kožo pomirjajo, intenzivnejše ščitijo in pospešujejo regeneracijo.
Kožo umivamo le z mlačno vodo, ker mila in robčki za brisanje lahko povzročajo preobčutljivost.
Dojenčka pustimo čim dlje odvitega, da se koža dobro osuši.
V primeru, da se plenični izpuščaj v dveh do treh dneh ne začne izboljševati ali se celo stopnjuje, morajo starši dojenčka odpeljati k pediatru, da preveri resnost vnetja in po potrebi predpiše nefluoriran kortikosteroid. V teh primerih obstaja tudi možnost prisotnosti glivičnega (rdeče drobne pikice z belo zgornjo plastjo) ali bakterijskega obolenja, ki ga je mogoče pozdraviti z uporabo ustreznega antimikotika ali antibiotika.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV