Bibaleze.si

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?

N. K.

Nega in zdravje

0
18. 08. 2020 07.19

Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

Plenice

Kaj je plenični dermatitis?

Strokovnjakinja Dagmar V. Cramm v sodelovanju z zdravnikom Johannesem Schmidtom v obsežnem delu pojasnjuje, kaj pravzaprav je plenični dermatitis, kaj je vzrok zanj in kako lahko pomagate otroku, ki zaradi njega lahko tudi pogosto joka in je razdražljiv.

To je vnetje kože pod pleničko; na ritki in malo po nogicah je vidna rdečina, ki je rahla, postopoma pa se močno vname, začne luščiti in se naredijo manjše rane.

Kaj ga povzroči?

Vzroki za plenični dermatitis so različni, na to lahko vpliva hrana, ki jo uživa dojenček. ''Lahko pa ga povzroči tudi okužba z glivicami kvasovkami, posebno takrat, ko vidimo okrogla žarišča z luščenjem, ki se neprestano povečujejo. Redko je vzrok bakterijska infekcija, ko se pojavijo na koži motni mehurčki, iz katerih se cedi gnoj,'' pojasnjujeta Crammova in Schmidt.

Zdravnik A. J. R. Waterston dodaja še, da se izpuščaj pod pleničko razvije zaradi tega, ker urin ali blato drži kožo. Res pa je tudi, da se lahko pojavi tudi pri dojenčkih, ki jih pogosto ne previjate in se igrajo, plazijo, sedijo ... dolgo časa v mokri plenički. Pri teh lahko nastane izpuščaj zaradi drgnjenja občutljive kože ob pleničko.

Če otrok zaradi kakršnega koli vnetja uživa antibiotik, se poveča možnost za razvoj trdovratnega izpuščaja na ritki. Zato mnogi pediatri pri predpisu antibiotikov svetujejo uživanje probiotikov, večjim pa za malico postrezite tudi jogurt.

Prva pomoč

Najprej poskušajte rdečino pozdraviti z otroškim mazilom za vneto ritko. Priporočljivo je, da dojenčka na postelji ali previjalni mizi pustite nekaj časa brez pleničke, da koža diha in se izpuščaj suši. Pri umivanju uporabljajte mehko krpico in vodo ali vlažilne robčke brez alkohola. Pomembno je, da ritko potem tudi dobro posušite.

 

Preventivno lahko uporabljate tudi čim bolj vpojne pleničke in otroka čim večkrat previjete.

''Če otroka dojite, mu lahko pomagate tudi s svojo prehrano. Izogibajte se vsem živilom, ki vsebujejo kisline, recimo citrusnim sadežem in jagodam, zelenjavi, kot sta paradižnik in paprika, ter kislim sokovom pa tudi orehom, čokoladi in vsem izdelkom, ki vse to vsebujejo,'' svetujeta Crammova in Schmidt. Če to ne pomaga, namesto mleka uživajte jogurt in sir.

Če dojenček že uživa gosto hrano, mu za malico pripravljajte sadne sokove, kašice in čežane, ki niso tako kisle.

V primeru glivične okužbe pa je potreben obisk pri izbranem pediatru, ki bo otroku predpisal ustrezno kremo.

Mamice v klepetalnicah na svetovnem spletu poročajo, da je postopoma plenični dermatitis izginil ob namakanju otrokove ritke v prevretek hrastovega lubja.

Plenice
Plenice FOTO: Profimedia

Viri: Vse o negi dojenčka in malčka, Naš otrok: prvo leto

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855