Novopečenim staršem lahko nizke zunanje temperature v zimskem obdobju povzročijo precej preglavic. Večina se jih sprašuje, ali je primerno otroka v nizkih zunanjih temperaturah peljati na sprehod in kako ga pri tem obleči? Strokovnjaki pravijo, da nizke zunanje temperature ne bi smele biti razlog, da z otrokom ostanete doma, pri tem pa je vseeno potrebno upoštevati nekaj pravil, predvsem pa otroka primerno obleči in zaščititi pred vetrom in mrazom.
Tako kot v poletnih mesecih naj vam bo tudi pozimi merilo to, kako se v tistem obdobju oblečete sami. Pri tem je treba imeti v mislih, da mora imeti otrok, mlajši od šest mesecev, nekaj več zaščite, saj dojenčki še nimajo razvite sposobnosti za uravnavanje lastne telesne temperature.

Oblačila za dnevni sprehod
Pri oblačenju otroka v zimskem obdobju se držite starega pravila čebulnega oblačenja. Gre za način oblačenja, ko imamo na sebi več tankih slojev oblačil (kot čebula) in jih oblačimo ter slačimo glede na spreminjajočo se temperaturo. Tak način je učinkovit in dober, saj lahko uravnavamo debelino izolacije.
Dodatno toplino bo otroku omogočalo, če bo eden izmed slojev volnen. Pomembno pa je tudi to, da otroku date na glavo toplo kapico, ki pokrije ušesa. Kapa bo namreč poskrbela, da bo otrok lažje zadržal telesno temperaturo.
Roke bi morale biti zaščitene z rokavicami, stopala s toplimi nogavicami in obutvijo, vrat pa s šalom. Če zunaj močno piha ali pa je izrazito mrzlo, je otroku treba narahlo namestiti šal preko ust, pri tem pa je treba paziti, da ne prekrijete noska in s tem otežite otroku dihanje.
V primeru, da padata sneg ali dež, na košaro vozička nadenite zaščito za padavine, ki hkrati tudi dobro zadržuje toploto. A četudi otroka toplo oblečete in zaščitite, v izjemno mrzlih dneh ne bodite z njim predolgo zunaj. Priporočljiv je krajši dnevni sprehod.

Oblačila v notranjih prostorih
V zimskem obdobju je treba ohranjati temperaturo notranjih prostorov nekje na 20 in 22 stopinj Celzija. Če je temperatura notranjih prostorov višja, lahko v zaprtem prostoru izsuši sluznico nosu in otrok lahko postane bolj občutljiv na mikroorganizme, ki povzročajo prehlad. Ravno tako pa pretirano ogret prostor lahko izsuši dojenčkovo kožo in povzroči srbečico.
Da dojenčku ne bi bilo ponoči hladno, lahko na posteljo namestite posteljnino iz flanele, ki je toplejša in bolj mehka od bombaža. Otroka tudi ponoči oblecite slojevito (bodi brez rokavov in čez enodelno pižamo). Če se otrok ponoči venomer odkriva, ga položite v spalno vrečo.
Izogibajte se pretiranemu pokrivanju in pretoplemu oblačenju otroka, da se ta ne bi pregrel. Kot smo omenili, imajo dojenčki, mlajši od šest mesecev, težave pri samoregulaciji telesne temperature. Najbolje boste preverili, če otroku potipate tilnik. Če je ta vlažen in topel, je otroku pretoplo, in če je hladen, mu je mrzlo. Nikdar pa temperature otroka ne preverjajte prek dotika dlani ali stopal, saj so na teh mestih lahko večja odstopanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV