
Učinkovito omiliti bolečino
Mamice se tako oprimejo še zadnje bilke, ki bi pomagala njihovemu dojenčku, ki stoka in joka od bolečin. Tako se še marsikatere danes poslužujejo receptov naših babic in prababic, da boleče dlesni omrtvičijo s kapljicami terana. Drugim se zdi ta metoda sporna in neprimerna, saj vino vsebuje približno 11 odstotkov alkohola, in vseeno prisegajo na grizala, ropotuljice, ki olajšajo bolečino izraščanj, nekatere od njih lahko celo postavite v hladilnik in ohlajena bodo imela še večji blagodejni učinek.
Pozanimali smo se, kaj o tem menijo zobozdravniki in kako je po njihovem mnenju priporočljivo pravilno ravnati v primeru izraščanja zob pri dojenčkih. Odgovor nam je posredovala dr. dent. med. spec. Lidia Rahne:
''Zobozdravniki priporočamo uporabo gelov za umiritev boleče ustne sluznice pri izraščanju zobkov. Dajanje vina, tudi nekaj kapljic, ne priporočamo. Grizljanje grizal nekatere otroke pomiri. Nekaterim pomaga grizljanje jabolka, breskve. Pri tem moramo biti pozorni, da je sadje čvrsto, ne prezrelo, da ne odgriznejo prevelik kos in se jim ne zatakne v ustih ali grlu. Sadje je lahko tudi ohlajeno in tako deluje kot obkladek, medtem ko ga sesajo oz. grizljajo. Če so bolečine hude, lahko damo otroku žlico sirupa ali svečko paracetamola. Nekateri otroci se čez dan zamotijo z grizljanjem in jokajo ali se zbujajo samo po noči. Takrat pred spanjem, zvečer, tudi priporočamo žličko paracetamola.''
Zmotno prepričanje
Žal vsi zobki ne zrastejo na enkrat in izraščanje traja tudi do devetega meseca, pri nekaterih še dlje. Najprej dobi ponavadi spodnje in zgornje sekalce, vendar ne zaženite panike, če v dojenčkovih ustih zagledate najprej drugi zob. Zobozdravniki so namreč ugotovili, da se tudi izraščanje zob tako kot vse ostalo razlikuje od otroka do otroka, odvisno pa je tudi od narodnosti in rase. Običajno sledijo sekalcem ličniki in nato podočniki. Pri približno dveh letih naj bi imel otrok 20 mlečnih zob.

Zmotno je tudi prepričanje, da med izraščanjem zob otrok dobi povišano telesno temperaturo in zaradi tega zboli. Nekateri starši celo zobke krivijo za drisko, pomanjkanje apetita in telesne izpuščaje. Toda resnica je taka, da pri približno šestih mesecih dojenčkov imunski sistem začne slabeti (zato polno doječemu otroku takrat mamica začne uvajati prvo gosto hrano) in zato lahko hitreje zboli, še posebej, če je v družini še starejši otrok, ki lahko viruse in bakterije prinese iz vrtca ali šole.
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV