
Obstajata dve obliki vitamina D, in sicer kot vitamin D2 in D3. Vir D2 je kvas, ki je bil izpostavljen ultravijoličnim žarkom, D3 pa se nahaja v ribjem olju in jajčnem rumenjaku, nastaja pa tudi v koži, če je ta izpostavljena sončni svetlobi.

Vitamin D pri otrocih
Doslej je bilo opravljenih že več raziskav, v središču katerih sta bila ugotavljanje vnosa vitamina D in zmanjšanje izpostavljenosti otrok sončnim žarkom na splošno. Pomanjkanje vitamina D opažajo tudi pri starejših otrocih in mladostnikih. Priporočila slovenskega zdravstva so jasna: vitamin D je priporočljivo dodajati dojenčku že po prvem tednu po rojstvu. Odmerek je 400 internacionalnih enot (ie) dnevno, enako za dojene dojenčke kot dojenčke, ki dobivajo mlečno formulo. Zaščito z D-vitaminom mora otrok dobivati vsak dan, priporočila pa so enaka tudi za celotno obdobje otroka in mladostnika. Razlog je pojavljanje rahitisa v otroškem obdobju in izogibanje sončnim žarkom zaradi strahu pred nevarnim kožnim rakom.
Koliko ga potrebujemo?
Naši predniki so imeli s presnovo vitamina D precej manj težav kot mi, predvsem zato, ker so se več zadrževali na prostem. Tisti odrasli, otroci in mladostniki, ki se raje skrivajo med domačimi štirimi stenami, ga dnevno potrebujejo od pet do deset mikrogramov, odraščajoči otroci sicer še več. Drugi, ki pa se na prostem gibljejo od 20 do 30 minut na dan, in pri tem dnevni svetlobi izpostavijo veliko kože, potrebujejo le polovico do dve tretjini navedenih količin vitamina D.
Vitamin D v hrani
Največ vitamina D je v mleku in mlečnih izdelkih, v svežem pomarančnem soku, v ribjem olju, morskih ribah (sardine, losos, tuna), mesu, rumenjaku in kvasu.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV