Pravilo številka ena na počitnicah z dojenčkom je zmanjšati pričakovanja. To ne pomeni, da vaše prvo poletje z dojenčkom ne bo čudovito, a če se sprijaznite s tem, da morda nekatere stvari ne bodo šle po načrtih in da bodo nekatera doživetja drugačna, kot ste pričakovali, bo to morda poletje, ki si ga boste zapomnili za vedno.
In ne skrbite – ko bo vaš malček večji in bolj avanturističen, bo še več kot dovolj časa za živahne počitnice. Da bi preprečili nekatere neprijetne situacije in se na pot podali kar se da pripravljeni, pa je dobro poznati naslednjih pet dejstev:
Kako olajšati začetek potovanja?
Dolga potovanja z avtomobilom z majhnim otrokom imajo zagotovo svoje izzive. Pri načrtovanju potovanja upoštevajte, da se morate zaradi dojenčka večkrat ustaviti po poti zaradi hranjenja in previjanja, zato načrtujte mesta za postanek ob poti. Eden odličnih načinov, da bo vaše potovanje bolj gladko, vsaj ko gre za vašega dojenčka, je vožnja ponoči, saj bo zlahka prespal celotno pot.

Torba za prvo pomoč
Poleg stvari, ki so samoumevne – oblačila, plenice, vlažilni robčki, stekleničke ... imejte obvezno s seboj tudi komplet prve pomoči. Prva pomoč vključuje zdravila, ki jih otrok redno jemlje, termometer v primeru povišane telesne temperature, sirup za zniževanje telesne temperature in mazilo za lajšanje posledic pikov in sončnih opeklin.
Nihče ne želi biti paranoičen, a poletje je čas različnih virusov. Zaradi sprememb okolja in povečane izpostavljenosti soncu se pogosto zgodi, da se otroku poviša telesna temperatura, na kar se je treba vnaprej pripraviti. Več o tem, kaj spakirati v torbo za prvo pomoč, preberite tukaj.
Zaščita pred soncem
Dojenčke, mlajše od šest mesecev, ne izpostavljajte neposredni sončni svetlobi, zato imejte svoje malčke vedno v senci. Sončna kapa s širokimi krajci je obvezen del poletne prtljage, prav tako krema z visokim zaščitnim faktorjem.

Kako pravilno nanesti kremo za sončenje?
Optimalna količina sončne kreme za dojenčke je nekaj več kot pol žličke kreme na vsako roko, obraz in vrat ter malo več kot eno žličko na vsako nogo, prsi in hrbet. Ne smete pozabiti na ustnice, veke, ušesa in zgornji del stopal. Za učinkovito zaščito je potrebno zaščitno kremo nanesti 15 do 30 minut pred izpostavljanjem soncu.
Kremo za sončenje moramo obnoviti po kopanju, brisanju z brisačo in potenju, saj na ta način odstranimo 30–40 odstotkov zaščitne plasti. Krema naj vsebuje zaščitni faktor 50.
Prvo kopanje v morju
V primerjavi s starejšimi otroki in odraslimi imajo dojenčki večjo telesno površino za svojo težo in še nerazvite mehanizme uravnavanja telesne temperature. Zaradi tega je hitreje možna podhladitev ali pregrevanje telesa. Voda, primerna za kratkotrajno kopanje (približno 15 minut), naj ne bo nižja od 28 stopinj, zato obvezno s seboj vzemite manjši bazen, v katerega boste natočili morsko vodo in ga pustili na soncu, da se ogreje. Po kopanju je treba otrokovo kožo sprati s sladko vodo, da s telesa speremo sol.
Z otrokom bodite kar se da nežni in potrpežljivi, ko se odpravljate v vodo, in počasi ter postopoma pomočite najprej stopala, nogice, nato pa ostalo telo, brez naglih gibov, ki bi otroka lahko prestrašili in zaznamovali njegovo dojemanje vode. Dovolj je, da se otrok enkrat prestraši in bodo težave z vodo postale vaša stalnica. Otroka držite tesno v naročju, mu dajte občutek varnosti in se v mirnem tonu pogovarjajte z njim, kadar se z njim odpravljate v vodo. Naredite njegove prve izkušnje z morjem ali bazenom kar se da prijetne.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV