• Posteljica naj dovolj globoka, da dojenčku zagotavlja varnost, letvice pri ograji pa naj ne bodo manj kot 45–65 mm narazen. Posteljica naj tudi nima profilov ali prečk. Če ste jo kupili iz druge roke ali ste si jo izposodili, se prepričajte, da so letvice manj kot 45–65 mm narazen (skozi odprtino ne morete potisniti pločevinke kokakole), saj tako glava vašega dojenčka ne bo mogla zdrsniti med njimi.

• Če je vaša posteljica iz druge roke in pobarvana, odstranite vso barvo in nanesite tako, ki ne vsebuje svinca. Če otrok vdihuje svinčev prah ali pogoltne kar koli, kar vsebuje svinec, se lahko zastrupi s svincem, to pa lahko povzroči težave pri učenju in ostale nevrološke motnje.
• Preverite, da se žimnica popolnoma prilega posteljici. Iz vogalov ne bi smelo nič štrleti, prav tako pa posteljica ne sme vsebovati okrasnih izrezov na stranici pri vzglavju in nogah, v katere bi se lahko zapletle okončine vašega malčka.
• Vaš malček naj spi na hrbtu, tako boste zmanjšali tveganje za smrt v zibelki (SIDS).
• Blazine ne polagajte v posteljico. Za varno spanje vaš dojenček potrebuje trdno in ravno površino.
• Ko niste v sobi z dojenčkom, dvignite in zaklenite stranico posteljice, če je taka, da se jo da spustiti.
• Posteljico postavite stran od oken, grelcev, svetilk, stenskih okraskov, kablov in pohištva, ki bi jih lahko dojenček uporabil za to, da bi splezal iz posteljice.
• Izogibajte se zavesam in žaluzijam z vrvicami – bingljajoče vrvi predstavljajo tveganje za zadušitev. Če take zavese ali žaluzije že imate, potem vrvice prevežite.
• Ko se bo lahko vaš otrok dvignil na rokah in kolenih, boste morali iz in iznad posteljice odstraniti vse premične in viseče igračke. Ko se bo lahko dvignil, tako da se bo potegnil navzgor, odstranite tudi zaščitne blazine z ograjice – otrok jih lahko uporabi kot stopnice –, in žimnico postavite v najnižji položaj, da se malček ne bo mogel skobacati iz posteljice.
• Ko je žimnica v najnižjem položaju, malček pa s prsmi preseže vrh ograje, je nastopil čas, da ga premestite v navadno posteljo.
• Ostanite ob svojem dojenčku, kadar je na previjalni mizi. Morda je bolje, da podlogo za previjanje položite na tla, tako da ne bo mogel pasti z nje.
• Toaletne pripomočke, kot so otroški losjon in vlažni robčki, postavite izven dojenčkovega dosega,

• Ko se začne vaš dojenček dvigovati ali hoditi, se prepričajte, da nožni del pižame ni predolg ali nogavičke pregladke.
• Omare in knjižne police varno pritrdite na steno, da ne bi padle na vašega malčka. Iz istega razloga vedno zaprite predale.
Moj dojenček sovraži svojo posteljico. Kaj naj storim?
Starši dojenčka, ki slabo spi, pogosto poročajo, da dojenček sovraži svojo posteljico. Vendar včasih ni jasno, ali dojenček posteljico dejansko sovraži, ali pa enostavno noče zaspati sam. Za nekatere dojenčke polaganje v posteljico pomeni spremembo pri tem, na kakšen način zaspijo. Če dojenček večinoma zaspi med zibanjem ali dojenjem, polaganje v posteljico pomeni, da ne bo ne zibanja in ne hrane. To pa ga vznemiri.

Preden se pred spanjem lotite drastičnih sprememb, poskušajte posteljico narediti zabavno. Čez dan – in ne v času za spanje – vanjo položite nekaj otrokovih najljubših igrač. Prijemanje in jemanje igrač iz posteljice spremenite v igro. V naslednjem koraku dojenčka položite v posteljico in mu omogočite, da igračo pobere sam. Tako bo začel vaš dojenček čez čas posteljico obravnavati kot zabaven kraj. Prav tako ne pozabite ustvariti zdravih spalnih navad za otroka. Poskrbite, da se bo lahko uspaval sam in da pri tem ne bo potreboval ničesar – na primer tega, da ga zibate ali dojite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV