Bibaleze.si

Kako izbrati pleničke za novorojenčka?

Ma.K.

Dojenček

0
10. 06. 2024 11.40

Čeprav je na trgu malo morje stvari, ki naj bi jih dojenček 'nujno' potreboval, je na začetku obvezno imeti pripravljen prostor za spanje, nekaj oblačil, stekleničko, škatlico adaptiranega mleka za primer, če dojenje ne bi steklo, in pleničke. Slednjih ne gre kupovati na zalogo, saj jih bo dojenček prerasel, kot bi mignil. Če vas ob tem skrbi, da ne boste uspeli slediti spremembam velikosti pleničk, vam bodo nasveti v nadaljevanju prišli še kako prav.

Dojenček

Bodoči starši se na prihod novega družinskega člana običajno začnejo pripravljati že kmalu zatem, ko izvedo za nosečnost. Poleg ureditve prostora za dojenčka, nekaj osnovnih kosov pohištva in opreme ter oblačil in negovalne kozmetike, se je nujno že pred rojstvom založiti s pleničkami, saj jih boste na začetku menjavali tudi po 10-krat na dan. 

Kako izbrati pleničke za novorojenčka?

Ponudba pleničk v trgovinah in drogerijah je izjemna, zato se pisanje o tem morda marsikomu zdi brezpredmetno. Toda ni nujno, da bo novorojenčkova koža dobro prenašala prve pleničke, ki jih boste izbrali, zato jih nikar ne kupujte na zalogo. Veliko bolje je, da si priskrbite nekaj najmanjših pakiranj različnih blagovnih znamk in testirate, katere se bodo najbolje obnesle - tako z vidika uporabe kot tudi vpliva na dojenčkovo kožo. 

Ko boste ta misterij razrešili, sledi nova preizkušnja: skrbno bo treba slediti rasti dojenčka in skladno z oblačili menjavati tudi velikost pleničk. Žal je pri teh razpon uporabe veliko večji kot pri oblačilih, zato menjavanje za večje velikosti zagotovo ne bo sorazmerno. Ob tem se je pomembno zavedati še ene pomembne razlike med oblačili in pleničkami: če bodo oblačila nekoliko pretesna ali preohlapna, tega večina ne bo niti opazila, v kolikor pa se plenička ne bo povsem prilegala, bosta urin in blato uhajala tudi skozi vrhnja oblačila. 

Toda kako vedeti, kakšno velikost pleničk potrebuje dojenček?

V splošnem izbira prave velikosti pleničk ne bi smela biti neka znanstvena fantastika. Na vsakem pakiranju je namreč jasno označena velikost, zraven pa je pripisana tudi teža dojenčka, ki mu te pleničke odgovarjajo. Tako je na primer pri pleničkah Pampers velikost 1 primerna za novorojenčka med 2 in 5 kg, velikost 2 za dojenčke med 4 in 8 kg, velikost 3 za otroke med 6 in 10 kg, itd. 

Pri določanju ustrezne velikosti pleničke naj vam bodo osnovna smernice na embalaži, obenem pa bodite pozorni še na nekaj praktičnih opažanj.
Pri določanju ustrezne velikosti pleničke naj vam bodo osnovna smernice na embalaži, obenem pa bodite pozorni še na nekaj praktičnih opažanj.FOTO: Arhiv naročnika

Toda zavedati se je potrebno, da se tovrstnih razponi nanašajo na vnaprej predvideno optimalno razmerje med težo in velikostjo dojenčka. To v praksi pomeni, da lahko plenička kljub sledenju prej omenjenim priporočilom, pušča. Vsak dojenček je namreč edinstven in se razvija v svojem ritmu. Nekateri začnejo takoj pridobivati na rasti, drugi bolj na teži, in oboje je povsem normalno. Res pa je, da lahko to pomembno vpliva na izbiro velikosti pleničk. 

Praktičen vodnik po izbiri prave velikosti pleničke

Zato bo najbolje, da vam kot osnovno vodilo seveda služijo smernice na embalaži, obenem pa lahko optimalno prileganje pleničke preverite tudi z nekaj praktičnimi opažanji. Pas pleničke mora denimo potekati tik pod popkom otroka, med pasom in trebuščkom pa mora biti pri zapeti plenički prostora za dva prsta. Prav tako plenička ne sme biti ohlapna okrog nogic, ko je nameščena, pa z dvema prstoma potegnite ob elastikah za nogice, da jih postavite v pravilen položaj in tako preprečite puščanje.

Poleg nabiranja kilogramov pozorno spremljajte tudi, kaj se v praksi dogaja z vašim dojenčkom. Če plenička ponoči, ko se jih praviloma ne menjava tako pogosto, premoči, je to največkrat znak, da je treba preiti na večjo številko. Zelo očiten znak neustrezne velikosti pleničke so tudi zapenjalni trakovi - če se prekrivajo, je plenica morda prevelika, če ne segajo do sredine pasu, je zelo verjetno premajhna. 

Da je čas za rdeči alarm, lahko nakazujejo rdeči madeži na otrokovem trebuhu ali stegnih, ker ga plenička drgne, ali če dojenček redno dobiva plenični izpuščaj, ki lahko nakazuje, da so pleničke premajhne in ne vpijejo dovolj mokrote. Prav tako je pomembno, da dojenček ni predolgo v isti plenički (za to pri pleničkah Pampers skrbi indikator mokrote) in da ga raztegljiv zapenjalni del ne žuli - ko se to zgodi, je čas za večjo številko. 

Ko se pojavi možnost, da lahko plenička zdrsne s svoje optimalne pozicije, velja preizkusiti hlačne pleničke.
Ko se pojavi možnost, da lahko plenička zdrsne s svoje optimalne pozicije, velja preizkusiti hlačne pleničke.FOTO: Arhiv naročnika

Praktičen primer

Pri pleničkah Pampers bodo takoj po rojstvu skoraj zagotovo prišle najbolj prav Pampers Premium Care1 in Pampers Harmonie 1, nato bo treba nekaj iskanja ravnovesja s številkama 2 in 3, s številko 4, to je od 9 do 15 kg, pa se potem običajno prične nekoliko dolgotrajnejše obdobje brez menjavanja številk, saj se rast in pridobivanje kilogramov po začetnem zagonu malce upočasnita. Na voljo imate več različnih vrst pleničk, med najbolj inovativne pa vsekakor spadajo Pampers Premium Collection in Pampers Active Fit ter Pampers Baby Dry, ki zaradi posebnega sloja še bolj zanesljivo vpijajo tekočino in ohranjajo kožo suho.

Pri približno 6 mesecih začne dojenček postajati vse bolj aktiven, zato lahko plenička hitro zdrsne s svoje optimalne pozicije. V tem obdobju lahko zato klasične pleničke zamenjate s Pampers Pants, hlačnimi plenicami, ki se ponašajo s 360-stopinjskim prileganjem, raztegljivim pasom in izjemno vpojnim jedrom. Kot hlačke jih enostavno potegnete gor in dol, ne glede na to, ali dojenček leži ali stoji, ko je pleničko potrebno zamenjat pa jo preprosto pretrgate ob robu, zvijete in zalepite s trakcem na zadnji stran. Ponoči velja uporabiti Nočne hlačne pleničke Pampers Night Pants. Te z izjemno vpojnim jedrom zagotovijo suhe noči, z dobrim prileganjem pa preprečujejo prepuščanje.

Kako privarčevati pri pleničkah?

Nakup plenic lahko pomeni precejšen finančni zalogaj za družinski proračun. Z nekaj uporabnimi nasveti pa lahko tudi pri tem privarčujete. Nekaj izmed teh nasvetov delimo z vami: kupujte večja pakiranja plenic ali pa v času akcije kupite več paketov. Izkorisite lahko tudi različne kupončke, kartice zvestobe ali akcije v posameznih trgovinah. Eden izmed nasvetov pa je tudi ta, da ne preidete prehitro iz manjše številke pleničk na večjo, kajti paketi z manjšimi številkami vsebujejo praviloma več pleničk, zato sledite razvoju otroka in ne prehitevajte z nakupom večje številke.


Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863