
Primerjava kože otroka in odrasle osebe
Brigita J. Koračin, mag. farm., nam je pojasnila, da se koža dojenčkov in majhnih otrok bistveno razlikuje od kože odraslih. Vedeti moramo, da je koža največji človeški organ, ki varuje pred škodljivimi vplivi iz okolja, povzročitelji bolezni in pred izsušitvijo z izgubljanjem vode. ''Otroci in odrasli se med seboj razlikujejo. Odrasli imajo približno 1.8 m2 kože, otroci pa manj. Vseeno pa je pri otrocih površina kože v razmerju s telesno maso večja. Občutek na dotik, toploto ali mrzlo je večji. Izguba vode in vplivi okolja so zato bolj očitni. Koža majhnih otrok je petkrat tanjša, zlasti rožena plast. Varovalni hidrolipidni sloj, ki je sestavni del povrhnjice, je pri dojenčkih slabše strukturiran, saj je izločanje vseh kožnih žlez manjše kot pri odrasli osebi; prav tako so medcelične vezi rahlejše.''
Izpostavila je, da koža dojenčkov še ne opravlja ustrezne zaščitne funkcije, zato snovi iz okolja lažje prodirajo skoznjo. Nekaj tednov po rojstvu je pH vrednost kože blizu nevtralne pH vrednosti, zato koža ni sposobna kontrolirati rasti mikrooganizmov. Kislinski plašč nastane šele v prvih tednih življenja, z njim pa se razvije tudi mikroflora, ki ščiti otroka. Regulacija temperature z znojenjem pri dojenčkih ne deluje popolnoma, se pa koža hitreje obnavlja, hitreje celi in zdravi.
Kakšna mora biti kozmetika za dojenčke?
Strokovnjakinja opozarja, da moramo biti ob poplavi izdelkov na tržišču pozorni, najbolje bo da za otročka izberete le visoko kakovostno kozmetiko. ''To pomeni, da vsebuje vse potrebne snovi, ki otroško kožo negujejo, pri tem pa so odstranjene tiste, ki kožo lahko dražijo. To nam zagotavljajo izdelki iz dermatoloških linij.''

Nikoli ne uporabljajte kozmetike za odrasle, ampak tiste, ki je primerna otrokovi starosti.
Kaj ne sme manjkati v dojenčkovi kozmetični torbici?
- izdelki za kopanje in čiščenje nežne otroške kože
- micelarna tekočina brez izpiranja
- izdelki za zaščito kože: losjon za telo, krema za obraz, sredstvo za nego ritke in sredstvo za nego temenic
- sterilna fiziološka raztopina
- olje in oljni robčki
- otroški puder
- preparati z visokim zaščitnim faktorjem pred soncem
''Nevarnost pred izsušitvijo je pri dojenčkih toliko večja, ker ima zaradi svoje rahle strukture in majhne produkcije žlez lojnic in znojnic slabo zaščito proti izgubi vode. Vplivi okolja, ki odtegujejo koži vlažnost, kot npr. vroča voda, premočna čistilna sredstva, povzročajo suho kožo. Tako lahko dojenčku škodujemo, če uporabljamo preveč izdelkov, ki niso kakovostni. Zato je pri dojenčkovi koži redna nega potrebna in mora biti prilagojena stanju kože otroka,'' razlaga Brigita J. Koračin.
Navaja, da manj mastna koža potrebuje manj maščobe za nego. Dojenčku, ki ima suho ali atopično kožo, v vodo dodamo olje, ki vsebuje kombinacijo olj, kot so mandljevo, oljčno, sivkino, le-tega pa po kopanju ne izpiramo.
Staršem svetuje, da po kopanju otroka po celem telesu namažejo z negovalno kremo. ''Zelo dobro je, da krema vsebuje 10 odstotkov dragocenega svetlinovega olja z bistvenimi maščobnimi kislinami, linolno kislino in gama-linolensko kislino, ki je bistvenega pomena za izgradnjo naravne zaščitne funkcije kože. Idealna za uporabo je pri atopičnih stanjih kože in moteni vsebnosti lipidov, saj spodbuja zaščitno funkcijo kože in jo okrepi.
Biomimetsko negovalno olje pušča fin zaščitni sloj in tako ščiti pred ponovno dehidracijo kože. Izvlečki kamilice, šentjanževke kožo pomirjajo in delujejo protivnetno, dekspantenol skrbi za regeneracijo kože, npr. pri majhnih spremembah na koži. Glicerin, urea (0,25 odstotkov) in vitamin E zagotavljajo dobro hidracijo kože.''

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV