Bibaleze.si

Bodite pozorni na te sestavine v otroški kremi

Ma.K.

Dojenček

0
29. 05. 2024 10.15

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

koza

Večina staršev si vsaj osnovni nabor kozmetike za dojenčka priskrbi že pred njegovih rojstvom. V ta asortiman sodijo denimo:
- Krema za občutljivo dojenčkovo ritko - mazilo za ta predel mora biti mastno, da preprečuje stik izločkov s kožo. Zlasti za občutljivo kožo je pomembno, da vsebuje cinkov oksid, ki vpija vlago in na koži naredi obstojnejšo zaščitno plast, zaradi katere se zmanjša stik kože z izločki, pa tudi rahlo vneta koža se tako lažje celi.
- Naravno olje - preprečuje pojav suhe kože pri dojenčkih. Uporabiti ga velja po vsakem kopanju po vsem telesu, priporočljivo pa je tudi za nego lasišča. Ker se naravna olja hitreje kvarijo kot sintetična, jih je smiselno kupovati v manjših pakiranjih.
- Fiziološka raztopina - Nosna sluznica nenehno prihaja v stik z mikroorganizmi iz okolice, prav tako pa je prehodnost noska pomembna za nemoteno hranjenje. Za vsakodnevno čiščenje in vlaženje noska je zato priporočjiva uporaba fiziološke raztopine, da bo nosna sluznica ostala nepoškodovana.

Pri tem je pomembno paziti, da ti izdelki temeljijo na naravnih sestavinah, saj lahko kemične snovi povzročijo nevšečnosti tako na površju kot tudi v globljih plasteh dojenčkove kože. 

Zakaj?

Otroška koža je znatno tanjša od kože odraslih. Debelina otroške kože predstavlja le petino debeline kože odraslega, ima manj poroženelo zgornjo plast, celice te plasti pa so tudi manj gosto razporejene. Kislega zaščitnega plašča otroška koža še nima vzpostavljenega, saj se kožna mikroflora še razvija, zlasti takoj po rojstvu ima njen pH vrednost 7. 

Ker je površina kože pri otrocih v razmerju s telesno maso večja, so bolj izpostavljeni vplivom okolja in izgubi vode. Žleze lojnice še nimajo popolne funkcije, kožnih maščob je manj, otroška koža je tudi manj poraščena in slabše pigmentirana. Vsebuje več vode in manj maščob, je zelo propustna in občutljiva na škodljive vplive okolja, sestavine kozmetičnih izdelkov ter izgubo vlage.

Otroška koža je znatno tanjša od kože odraslih, bolj izpostavljena zunanjim vplivom in izgubi vode, zato zahteva skrbno nego.
Otroška koža je znatno tanjša od kože odraslih, bolj izpostavljena zunanjim vplivom in izgubi vode, zato zahteva skrbno nego.FOTO: Arhiv naročnika

Zakaj otroci ne bi smeli uporabljati kozmetike za odrasle?

Po podatkih Environmental Protection Agency (EPA) je koža malčkov do 2 leta starosti 10-krat bolj občutljiva kot koža odraslih. To pomeni, da je ta tudi bolj dovzetna za draženje, izpuščaje, suhost in druge težave. Prav tako njihova koža še ni v celoti razvila svojih obrambnih mehanizmov, zato je bolj ranljiva in občutljiva na škodljive vplive okolja. Dojenčkova koža prav tako hitreje izgublja vlago, kar lahko hitro pripelje do suhe, razdražene in srbeče kože.

Struktura dojenčkove kože se sicer spreminja glede na starost. O koži novorojenčka govorimo od rojstva do 4. tedna starosti, o koži dojenčka od prvega meseca starosti pa do prvega leta. Koža majhnega otroka se razvija od prvega do šestega leta in takrat že govorimo o 'otroški' koži. Šele ko otrok dopolni 12 let, njegova koža tako po funkciji kot po strukturi ustreza koži odraslega. Vse do takrat je zato uporaba negovalnih izdelkov za odrasle odsvetovana.

Kozmetika za novorjenčka

To sicer v osnovni ni pretirana težava, saj je ponudba izdelkov za nego dojenčkov in otrok res bogata. Vseeno pa so si strokovnjaki enotni, da se, vsaj prvih nekaj tednov, velja držati pravila 'manj je več'. Poleg izbire kakovostnih pleničk, bo v tem času tako dovolj, da novorojenčka umijete z navadno vodo ali s prekuhanimi kamilicami, da s kože izperete urin, blato, pot, mleko in slino ter ga obvarujete pred vnetji. Mažete ga lahko izključno s čistimi, naravnimi olji, denimo z mandljevim ali oljčnim oljem, ki izdatno hranita in vlažita kožo ter jo varujeta pred izsušitvijo.

Potem lahko postopoma začnete v kopalno rutino dodajati milo, šampon in losjon, ki pa naj bodo prav tako na naravni osnovi in kar se da nežni do dojenčkove kože. Če se le da, jih ne uporabljajte vsak dan, saj po mnenju strokovnjakov za to ni nobene potrebe. Izjema je lahko mazilo za ritko, ki ga kupite v lekarni in ščiti občutljivo področje pred pordelostjo.

Pri kopanju dojenčka se vsaj prvih nekaj tednov velja držati pravila 'manj je več' in uporabiti samo vodo.
Pri kopanju dojenčka se vsaj prvih nekaj tednov velja držati pravila 'manj je več' in uporabiti samo vodo.FOTO: iStockphoto

Dojenčkova ritka zahteva posebno pozornost

Dojenčkova ritka je sicer nasploh področje, ki že od rojstva dalje zahteva posebno, predvsem pa temeljito nego. Pri vsakem previjanju jo je treba pazljivo očistiti z mandljevim oljem ali oljnimi robčki ter pustiti, da se na zraku kar najbolje posuši. Preden jo ovijete v pleničko, je treba ritko zaščititi še z mazilom ali s kremo, ki obenem ščiti in neguje občutljivo dojenčkovo kožo. 

Pleničko je treba poviti dovolj rahlo in jih čez dan večkrat zamenjati. Pogosto je težko vedeti, kdaj je pravi čas za menjavo, a bolje je, da menjate večkrat, da preprečite nevšečnosti. Koža v plenicah se namreč rada vname zaradi delovanja vlage, urina in blata in je zato bolj dovzetna za okužbe. Najpogostejša težava je plenični izpuščaj', ki se pojavi na mestu, kjer je koža pokrita s plenico. Težave se kažejo v obliki rdečine, lahko tudi kot izpuščaj. Celo mesto lahko pokrivajo mehurčki, vse te pojave pa lahko spremlja srbenje. 

Izbira pravih pleničk je izjemno pomembna

Pri preprečevanju tovrstnih scenarijev vam lahko pomembno pomaga tudi izbira pleničk. Pleničke Pampers Premium Care so denimo opremljene s posebnim indikatorjem, ki nakaže, kdaj je čas za menjavo pleničke. So tudi izjemno zračne, saj milijoni mikropor omogočajo neomejen pretok zraka, edinstvena plast DermaComfort z vpojnimi porami pa urin in blato nemudoma odtegne stran od kože in ju zadrži v plenički. Na ta način občutljiva dojenčkova koža ostane suha in zaščitena.

Za izrazito občutljivo kožo je Pampers razvil pleničke Pampers Harmonie, ki so izdelane iz vrhunskega bombaža, mehkih vlaken rastlinskega izvora in drugih skrbno izbranih materialov ter ne vsebujejo nobenih dodanih dišav in losjonov, prav tako v njih ni 26 alergenov, ki jih je EU izpostavila kot potencialno nevarne. Tako kot pleničke Premium Care tudi linija Harmonie zagotavlja do 12 ur suhosti, opremljene so z indikatorjem mokre pleničke in mehkimi in raztegljivimi trakovi za zapenjanje, ki zagotavljajo udobno prileganje pleničke ritki vsakega dojenčka. 

Dojenčkova ritka je področje, ki že od rojstva dalje zahteva posebno, predvsem pa temeljito nego.
Dojenčkova ritka je področje, ki že od rojstva dalje zahteva posebno, predvsem pa temeljito nego.FOTO: Arhiv naročnika

Kako torej izbrati pravo kozmetiko za dojenčka?

Pri izbiri negovalnih izdelkov za dojenčka bodite pozorni zlasti na oznake za naravno kozmetiko z ustreznimi certifikati. Pri teh boste namreč lahko najbolj pomirjeni, da so res ustvarjeni na osnovi naravnih sestavin in vsebujejo kar najmanj barvil, dišav in kozervansov, ki so najpogostejši vzroki za kožne reakcije. Mila, kopeli, losjoni in šamponi naj imajo nevtralen pH, da naravni zaščitni kožni plašč ne utrpi posledic.

Pomembna je tudi sestava otroške kozmetike. Najboljša osnova so olivno in mandljevo olje, čebelji vosek, kreme z dodanima vitaminoma A in D ter lanolin, ki je sicer maščoba ovčje volne in vitamini E, D, B5. V njej se pogosto pojavljata tudi parafin in vazelin, a je strah o njuni škodljivosti odveč, saj sta prečiščen maščobni zaostanek pri destilaciji nafte ter ne povzročata alergij in na koži v tankem sloju tvorita učinkovito zaščitno plast. Njuna uporaba je smiselna v količini, ki zagotavlja optimalno izrabo naštetih pozitivnih lastnosti.

Vsi kozmetični izdelki morajo biti tudi konzervirani, saj konzervansi preprečujejo rast mikroorganizmov, ki bi pri nanosu lahko izzvali bolezenske spremembe kože. Naj vas vsebnost teh ne tare, saj je tako v otroški kot drugi kozmetiki dovoljena le uporaba preverjenih konzervansov, ki ne smejo presegati določene koncentracije.


Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831