
Po četrtem mesecu starosti
Naše mame so zelo zgodaj začele z uvajanjem goste hrane. Eden izmed razlogov je tudi ta, da so morale veliko prej nazaj na delo kot današnje mamice. Dojenje skoraj do enega leta tako ni prišlo v poštev. Otroci so tudi veliko prej samostojno jedli in so bili manj »izbirčni« pri hrani. Vendar pa so nekatere zdravstvene raziskave pokazali, da prebavni sistem pri zelo majhnem dojenčku pogosto še ni pripravljen na gosto hrano. Zgodnje uvajanje goste hrane otroku sicer ne bo škodovalo, lahko pa škoduje njegovim prehranskim navadam v kasnejšem življenju.
Zmešnjava
Zgodnje uvajanje ima lahko določene posledice, prav tako pa tudi pozno. Prepozno uvajanje hrane lahko pomeni nemalo težav, saj dojenček, ki je bil navajen samo sesati, ne bo ravno navdušen nad žvečenjem in grizenjem. Ravno tako bo presenečen nad novimi okusi in ni nujno, da jih bo prav z veseljem sprejel.
Kdaj je otrok pripravljen na prvo žličko?
Ko glavico drži trdno pokonci. Res je, če otrok še ne drži samostojno glavice, mu ne smemo ponuditi pretlačene hrane. V ležečem položaju bi se mu hitro zaletelo. Gosta hrana oziroma koščki goste hrane naj počakajo, dokler otrok dobro ne sedi sam, to pa se navadno ne zgodi pred 7. mesecem.
Potiskanje jezička iz ust. To je odličen domači preizkus, če je otroček že pripravljen na gosto hrano. Refleks potiskanja jezička iz ust je prisoten nekaj mesecev. Če boste otroku ponudili rižev kosmič, namočen v vaše mleko, in ga bo njegov jeziček takoj porinil nazaj ven, pomeni, da še ni pripravljen na gosto hrano.
Če otrok grabi z roko po hrani, ki jo vidi na mizi. Otroček, ki skuša priti do hrane na vašem krožniku ali je nad koščkom hrane, ki mu jo ponudite, navdušen, vam želi povedati, da je pripravljen na drugačno hrano, kot je je bil vajen doslej.

Pozor alergije!
Če je v družini kdo alergičen na določena živila, bodite zelo pozorni, preden boste začeli uvajati prvo pravo hrano. Tudi če menite, da je otroček pripravljen in dovolj zrel, raje počakajte in se posvetujte s pediatrom. Dokler o alergijah ne bo več jasnega, je pametno, da so otroci v takih družinah dojeni čim dlje in da je pri njih uvajanje goste hrane zelo previdno.
Primerna začetna hrana za dojenčke
Katera je prva hrana, primerna za uvajanje, ne bomo nikoli točno vedeli. Vsi se strinjajo, da je prva popolna hrana za otroka materino mleko, pa glede tega, katera naj bi bila idealna prva gosta hrana za otroka, mnenja niso tako enotna, celo pri pediatrih ne. Le malo znanstvenih dokazov je, ki bi lahko zagotavljali eno in edino, najbolj primerno gosto hrano.
Prva žlička
Ko boste otroku ponudili prvo žličko hrane, še ne boste natančno vedeli, kaj meni o novem okusu. Pri prvem poskusu večina otrok na začetku stisne usta, pri čemer jim ni prav nič pomembno, kakšnega okusa je to, kar so dobili. Zato nadaljujte šele, ko otrok spet odpre usta. Najprej bo pojedel manj kot eno žličko hrane, nekateri dve do tri, spet tretji več. Vse je prav. Hrana naj bo sobne temperature, lahko pa je tudi malo toplejša.
Zelenjava
Zelenjava je dobra začetna hrana. Je hranljiva in ni sladka. A zaradi močnega in izrazitega okusa je večini dojenčkov manj všeč kot riževa kašica ali sadje. Tudi, če mu ni popolnoma všeč, je bolj pametno, da začnete z zelenjavo kot s sadjem. Kuhan in zmečkan korenček, cvetača, grah in krompir so okusi, ki naj jih najprej osvaja.
Sadje
Od sadja mu lahko najprej ponudite kuhano in zmečkano jabolko, brez dodatnega sladkorja, seveda. Počasi in postopoma mu potem ponujajte še druge vrste sadja. Vendar bodite previdni predvsem pri sladkih sadežih. Številni otroci najprej dobijo dobro pretlačeno bananino kašico, to jim je zelo všeč, a lahko se zgodi, da kasneje zavračajo vse, kar je manj sladko, na primer zelenjavo in nesladkane žitne kašice.
Žita
Žita so pomemben vir vitaminov, rastlinskih beljakovin in vlaknin. Po dopolnjenem četrtem mesecu starosti lahko otroku že ponudite riž in koruzo (žita brez glutena), šele po dopolnjenem šestem mesecu pa mu lahko začnete uvajati pšenico, rž, oves in ječmen (žita z glutenom). Zavedati pa se morate, da vsa žita povečajo kalorično vrednost jedi, zato naj bodo žitno-mlečne kašice zamenjava za mlečni obrok, žitno-sadne pa pomenijo energetsko bogat obrok.
Vaše izkušnje in kakšen zanimiv recept, dobrodošel na forumu.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV