Ime "mavrični otrok" izhaja iz ideje o mavrici, ki se pojavi na nebu po nevihti ali po temnem in turbulentnem času. Izraz, ki so ga najprej skovali žalujoči starši na blogih in spletnih klepetalnicah, je postal priljubljen z vzponom družbenih medijev. Simbolizira upanje in ozdravitev.
Mavrični otrok je torej otrok, rojen v družini, ki je prejšnjega otroka (ali več njih) izgubila zaradi spontanega splava, mrtvorojenosti ali neonatalne smrti. Ne glede na vzrok je izguba otroka izjemno travmatičen dogodek in prav tako obdobje, ki temu sledi. Povezano je z intenzivnimi občutki in čustvi žalosti, jeze, razočaranja, strahu, sramu, obupa, ki jih doživljata starša. Na srečo pa veliko žensk kljub večkratnim preteklim izgubam sčasoma le zanosi in donosi zdravega otroka.

Mavrični dojenčki in vrtiljak kompleksnih čustev
Mavrični otrok je opisan tudi kot "čudežni" otrok prav zaradi močnega vpliva, ki ga ima na starša po izgubah. Pogosto je prisotno razmišljanje, da lahko ponovna zanositev olajša bolečino prejšnje izgube, vendar je le redkokdaj tako preprosto. Kljub novemu obdobju in sreči, ki jo prinese nova nosečnost ali novorojeni otrok, mnogo staršev doživlja pisano paleto nasprotujočih si čustev. Po eni strani občutijo neverjetno srečo, olajšanje in navdušenje, po drugi strani pa lahko krivdo tesnobo, žalost in strah. Tovrstna čustva se ne izključujejo in so povsem normalen del doživljanja novega obdobja po težkih izgubah. Nekatere matere, ki so prestale izgubo in nato rodile zdravega otroka, čutijo izjemen občutek dvoma vase in močne krivde. Strah jih je, da bodo drugi mislili, da so preprosto prebolele izgubo ali šle naprej in pozabile na preteklost.
Rojstvo mavričnega ali čudežnega otroka, kot ga nekateri imenujejo, ter veselje in ozdravitev, ki ga ta prinaša, ne pomeni, da lahko starša enostavno pozabita pretekle izgube. Ne pozabite si dati prostora za žalovanje, tudi ko praznujete novo življenje. Vsak žaluje na svoj način in marsikatera mamica čuti praznino izgube zelo dolgo, nekatere do konca življenja. Pravzaprav so raziskave pokazale, da lahko oba starša žalujeta svojo izgubo veliko dlje, kot sta morda pričakovala, tudi po rojstvu njunega mavričnega otroka.

Pri mavričnem rojstvu gre za praznovanje novega življenja in hkrati žalovanje izgube. 22. avgust je dan namenjen obeležitvi vseh mavričnih otrok.
Preboleti ne pomeni tudi pozabiti. Zelo dragoceno je, da partnerja glede teme ohranjata odprto komunikacijo, si znata prisluhniti in se podpreti v potrebah in čustvenem doživljanju. Prav tako je zelo koristno, če se obkrožita s podpornimi in razumevajočimi ljudmi, pa naj bodo to prijatelji, družinski člani, terapevt, podporna skupina staršev z enako izkušnjo ... Pomembno je, da starša ohranita spomin na otroka in ga počastita s simboliko, če tako čutita. Nekateri starši v njegov spomin posadijo drevo, drugi ustvarijo album spominov v obliki ultrazvočnih posnetkov ali prvih fotografij. Drugi imajo dnevnik spominov doživljanja v tem obdobju ali pa imajo v domu angelčka, ki simbolično spominja nanj. Priljubljen je tudi personaliziran nakit, nekatere matere si omislijo celo tetovažo, ki predstavlja opomnik na izgubo.
Viri: MedicalNewsToday / Parents / HealthLine
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV