
Večina majhnih dojenčkov si počitek privošči trikrat na dan, spet drugi zadremajo dvakrat, a za dalj časa. Po dopolnjenem prvem letu starosti mnogi malčki zadremajo le enkrat na dan.
Nekaj nasvetov, s katerimi boste dojenčku čez dan omogočili dovolj spanja:
1. Poskusite z rutino. Zaradi rutine vaš malček ve, kaj lahko pričakuje, vam pa pomaga določiti, ob katerem času je ponavadi utrujen, lačen ali se želi igrati. Ni vam potrebno biti togi in gledati na uro. Določene dejavnosti vsak dan izvajajte ob približno istem času ter tako ohranite svoj ritem in ritem vašega dojenčka.
2. Dojenčku omogočite, da vedno zadrema na istem kraju. Idealno naj bi malček podnevi dremal tam, kjer spi ponoči, da bo tako spanec povezoval z enim in istim mestom. Dojenček lahko seveda še vedno dremlje v avtomobilu ali vozičku, če ste na poti, a poskusite mu omogočiti, da vedno spi na istem mestu. Če vaš otrok obiskuje vrtec ali ga pazi varuška, naj na istem mestu spi ob dnevih, ko ste doma.

3. Prav tako kot pred spanjem zvečer, preživite z dojenčkom nekaj mirnih skupnih trenutkov, preden zadrema. Zagrnite zavese, preberite knjigo ali zapojte uspavanko, kar naj bo signal za prihod časa za dremež.

4. Otroka v posteljico položite, ko je še buden. Večina staršev naredi napako, ker predolgo čakajo, preden svojega dojenčka položijo v posteljo. Običajno boste imeli na voljo določen čas, ko bo dojenček zaspal enostavno in hitro. Če boste čakali predolgo, bo dojenček preveč utrujen in bo težje zaspal. Naučite se razbrati dojenčkove signale. Nekateri dojenčki si pomencajo oči, drugi postanejo nejevoljni ali strmijo v prazno. Ko vam dojenček pokaže, da je utrujen, ga takoj položite v posteljico.
5. Svojega malčka poskusite naučiti, da bo zaspal samostojno. Pri starosti okoli treh mesecev bi se moral dojenček začeti učiti, kako se lahko uspava sam, naj si bo s sesanjem palca, objemanjem odejice ali najljubše igrače, ali s preprostim zdrsom v spanec. Svojemu malčku ponudite možnost, da zaspi sam, namesto da ga ob tem zibate ali dojite. Ko se bo malček naučil zanesti se nase, boste morda opazili, da dremlje dlje časa.
Pomoč dojenčku pri razvoju zdravih spalnih navad zahteva potrpežljivost, a če jih boste uvedli v ranem otroštvu, mu boste omogočili, da se bo v prihajajočih mesecih in letih dobro naspal.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV