
Kako otroka pravilno pristaviti k prsim?
Če želite, da bo otrok lahko uspešno sesal in da bo iz dojke dejansko priteklo mleko, mora v usta vzeti ne le bradavico, temveč tudi avreolo okrog nje. Če to ne bo uspelo, bo otrok namesto dostojnih požirkov dobil le kapljice, mamica pa vnete in boleče bradavice.
Najprej zavzemite pravilen položaj. Mleko bolje teče, če je mamica sproščena, njene roke, hrbet in ramena pa so dobro podprta. Najdite si primeren in miren kotiček z mehkim stolom in nekaj blazinami. Sprostite sebe in sprostite otroka. Otrok mora biti tudi v pravilnem položaju; njegova glava in vrat morajo biti obrnjeni proti prsim, z usti v višini vaše bradavice. Naj bo dovolj blizu, saj ne sme dojenček nikoli stegovati vratu ali obračati glave zato, da doseže bradavico, to morate s pravilnim položajem in gibi storiti vi.
Svojo dojko vzemite v roko, dlan in prste spodaj, palec pa na zgornjo stran, nad avreolo – bradavice nikoli ne primite s kazalcem in sredincem. S prstom se nežno dotaknite otrokovega lička ali ustnic, da odpre usta, takrat mu bradavico z avreolo vred usmerite v usta, v tem pa ga z roko tudi hitro primaknite k sebi. Kar je pri tem bistveno, je, da samo otroka z roko primaknete bližje na bradavico, ne pa da se nadenj sklanjate in pripogibate hrbet. To storite hitro, preden se otroška usteca zopet zaprejo. Če želite bolečino ob dojenju preprečiti, morajo otroške dlesni zaobjeti tudi avreolo približno en centimeter od bradavice.
Zbadanje
Nekaj začetnega neugodja pri dojenju lahko pričakujete, traja nekaj dni, če pa bolečina ne pojenja, to lahko pomeni, da dojenček bradavice ne zgrabi pravilno. Pazite, da bodo otrokova usteca ob sesanju obrnjena navzen, kot 'ribica', bradavice pa ne smete videti. Če je spodnja ustnica obrnjena navznoter, jo s prstom nežno obrnite navzven. Velikokrat pomaga že to. Otrokov jezik mora biti med spodnjo dlesnijo in vašo dojko – to boste videli, če boste spodnjo ustnico rahlo odmaknili.
Če ugotovite, da otrok bradavice ni dobro zaobjel, mu v usteca potisnite prst in ga odmaknite od dojke. Ne zadovoljite se s precej dobro pozicijo ust na dojki. Bodite potrpežljivi in naredite stvari točno tako, kot je treba.

Zlasti v prvih nekaj tednih mamice skrbi, ali je dojenček dovolj sit. Poglejte, ali mu med dojenjem iz ustec ne uhajajo kapljice, slišite, ko mleko po potegu ali dveh pogoltne? Je po koncu dojenja zadovoljen? Štiri dni po porodu novorojenček dnevno napolni približno šest pleničk. Bled, skorajda brezbarven urin je znak, da vaš otrok dobiva dovolj mleka, temnejši ali bolj rumen pa pomeni ravno obratno. Drugi pokazatelj je otrokovo blato. Otrok med prvim in četrtim tednom starosti bo blato izločal do trikrat dnevno, pogosto tudi več, če torej pleničko napolni velikokrat, otroku mleka ne manjka. In še to: so vaše prsi po dojenju mehkejše? To pomeni, da je otrok posesal precej. Zadnja možnost je otrokova teža. Po dojenju ga lahko stehtate, pa tudi sledite njegovemu pridobivanju teže. Po normalni izgubi teže po rojstvu bi dojenček to v nadalnjih dveh tednih življenja moral pridobiti nazaj.
Popokane bradavice
Tudi to je posledica nepravilnega pristavljanja, saj otrok namesto da bi sesanje porazdelil po večji površini, ves pritisk usmerja le na bradavico. Poskusite otroka sprva dojiti na strani, ki manj boli. Običajno je najbolj neprijeten del dojenja prva minuta ali dve, preden priteče mleko. Ko to steče, bo občutek po vsej verjetnosti prijetnejši. Razbolele bradavice negujte s kremo ali mazilom za bradavice. Če se stanje po dnevu ali dveh ne izboljša, poiščite pomoč.
Zamašen mlečni vod
Ste v dojki zatipali mehko bulico? To verjetno pomeni, da je eden od mlečnih vodov zamašen. Če tega stanja ne zdravite, se lahko vod vname in nastane mastitis. Na dojke nekaj minut pred dojenjem položite vlažne tople obkladke. Poskusite dojenje začeti na boleči dojki, saj je otrokov sesalni refleks na začetku močnejši in bo morda s sesanjem sam izpraznil zamašeni vod. Dojko lahko tudi masirate od zunanje strani proti bradavici. Če se pojavijo simptomi, ki spominjajo na gripo, kot so visoka vročina, mrazenje, bolečine v telesu in utrujenost, verjetno mastitisu niste ušli in se obrnite na zdravnika.
Vodi se zamašijo, če dojite poredkeje, zato si predolgih odmorov ne jemljite. Mleko raje izčrpajte in shranite, izogibajte se pretesnim modrčkom in ne spite na trebuhu, da na boste prsi izpostavljali prehudemu pritisku. In veliko počivajte, saj je mastitis pogosto tudi znak padca imunskega sistema.
Če dojenček med dojenjem grize
Ko dojenčkem pričnejo izraščati prvi zobki, ti začnejo z njimi odkrivati svoje možnosti, kar lahko privede tudi do občasnega ugriza v bradavico. Ko vas med dojenjem ugrizne, lahko malce glasneje rečete au! Bradavico mu, da ne bi povzročil še večje škode, vzamite iz ust, tako da mu med dlesni potisnete svoj prst. Tisti au! lahko nekatere otroke prestraši, pri drugih pa vzbudi nadaljnje zanimanje. Če ugrizne tudi drugič, ga pomenljivo poglejte in prenehajte z dojenjem. Sčasoma bo otrok povezal grizenje s prenehanjem dojenja in po vsej verjetnosti s tem prenehal.

Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV