Z otrokom v bolnišnico
Ločitev od staršev
Otrok najtežje prenaša ločitev od staršev med prvim in četrtim letom starosti. V tej starosti je še posebno navezan na mater. Tujim ljudem ne zaupa, lahko se jih celo boji. Potrebuje toplino, pozitivne misli in oporo matere ali očeta. Otrok v tej starosti staršem zameri, če ga pustijo samega in se lahko zaradi tega v času obiskov obnaša odklonilno ter ju ignorira.
Pri nekoliko starejšem otroku pa je lahko še vedno prisoten strah pred neznanim, sprašuje se, ali ga bo bolelo, kaj bodo z njim v bolnišnici počeli. Tudi malo večji otrok potrebuje podporo staršev.
Če je bivanje otroka v bolnišnici načrtovano zaradi operacije ali določenih preiskav, ga lahko na to pripravite. Pogovorite se z njim, mu razložite, kam gre, kaj bodo tam počeli, kako bo potekala preiskava, kaj pomeni operacija. Da boste lahko otroka pripravili na novo izkušnjo, se prej pri zdravniku pozanimajte o vsem, kar ga čaka v bolnišnici. Potolažite ga, da boste ves čas ob njem, ali pa da ga boste redno obiskovali. Povejte mu, da bodo zanj skrbele medicinske sestre, da ga bo obiskovala vzgojiteljica. Nikar pa mu ne lažite in ne vzbujajte lažnih upov. Najhuje je, da otrok izgubi zaupanje v svoje starše in to v času, ko jih najbolj potrebuje.
Obiski
Če ne boste ves čas ob otroku, ali če bo jokal, ko boste odhajali, mu poskušajte čim bolj razumljivo razložiti, kdaj se boste spet vrnili in zakaj odhajate. Če se boste držali ure in naslednjič res prišli takrat, kot ste obljubili, vam bo otrok zaupal. Najbrž bo ob slovesu jokal, kar je normalno, toda ponavadi se solzice posušijo kmalu po odhodu. In če se boste vračali ob dogovorjeni uri, bo slovo iz dneva v dan lažje.
Vaša zaskrbljenost se prenaša tudi na vašega bolnega malčka, kar je zanj lahko dodatna negotovost. Če vas njegova bolezen preveč potre, je morda smiselno, da vas za nekaj ur zamenja nekdo drug, vi pa se ta čas poskušate nekoliko pomiriti. Nikar pa ne jokajte v otrokovi prisotnosti. Poskušajte ostati mirni, zbrani in pozitivni. Sodelujte z otrokovim zdravnikom, s sestrami. Včasih pretirano zaskrbljeni starši zdravnikom le otežijo njihovo delo.
Pred operacijo
Pred operacijo je vaša prisotnost ob otroku pomembna – predvsem pred narkozo, ki lahko otroka prestraši. Prav tako je pomembno, da ste ob njem, ko se iz narkoze prebuja. Zanj bo veliko manj stresno, če bo čutil prisotnost matere, očeta ali osebe, ki mu je blizu. Opazujte svojega otroka, včasih je kakšna informacija, ki jo opazita mati ali oče, za zdravnike zelo pomembna. Sodelujte z zdravstvenim osebjem, imejte skupen cilj – kako čim prej pozdraviti bolnega otroka.
Kaj potrebujete v bolnišnici?
Za hrano je poskrbljeno; sploh, če ima vaš otrok predpisano dieto, je nikar ne kršite s priboljški. Če imate občutek, da ima otrok premalo hrane, če določene hrane ne mara, pa prinesite s sabo kaj zdravega in lahkega.
Pižamo in plenice za enkratno uporabo bo otrok dobil v bolnišnici. Lahko pa mu prinesete nogavičke, copatke, majice in podobno.
Tudi igrače imajo otroci na razpolago po navadi kar v bolnišnici. Lahko pa mu vsak dan od doma prinesete kakšno njemu ljubo igračko. Tako boste čas, ki ga preživlja tam, skrajšali. Obvezno pa mora biti ob njem igračka za ljubkovanje, če jo otrok ima. Prav tako mu prinesite dudo, če jo ima rad, njegov najljubši lonček za pitje in podobno.
Kakšne so vaše izkušnje nam lahko zaupate na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV