Po mnenju mnogih starejših ljudi, predvsem z območja Balkana, velja prepričanje, da je eden izmed naravnih načinov zniževanja telesne temperature ta, da položimo rezine krompirja v nogavice in jih namestimo na stopala. Ta način zniževanja temperature se je zdaj razširil, tudi zunaj meja Balkana, saj so številni vplivneži delili tako imenovan trik na svojih družbenih omrežjih. Krompir naj bi namreč po mnenju mnogih laikov odvajal toksine iz telesa in zniževal telesno temperaturo.
"Prav zares deluje, moj otrok se počuti bolje," je zapisala v svoji objavi tiktokerka, potem ko je preizkusila trik na svojem otroku. Pod objavo so se zvrstili številni komentarji, med drugim pa tudi vprašanja, ali morda ta način pomaga tudi pri izcedku iz nosu, na kar je uporabnica zagotavljala da ja, da ostrani vse simptome prehlada.
Zdravnik, Dr. Lawrence Cunningham, ki je naletel na objavo, je za portalu The Mirror pojasnil, da je povsem ogorčen nad objavo in zavajanjem ljudi. In da ni nobenih znanstvenih dokazov, da bi zadeva resnično delovala. "Predvidevam, da je ta trend postal priljubljen, ker starši iščejo naravna zdravila za tegobe svojih otrok. Toda z znanstvenega vidika ni dokazov, ki bi podpirali učinkovitost te metode pri zdravljenju vročine ali izločanju toksinov," je pojasnil.
Hkrati je dodal, da imajo tovrstni triki lahko placebo učinek, kar pomeni, da če zares verjamete, da bo nekaj delovalo, to tudi potem dejansko lahko deluje. Učinek placeba pa naj bi lahko deloval tako na starše kot otroke. "Uporaba naravnih zdravil lahko včasih nudi psihološko tolažbo posameznikom, ki imajo raje holističen pristop k zdravju," je še dodal.

Čeprav se zdi, da trik s krompirjem nima slabih stranskih učinkov, dr. Cunningham opozarja, da lahko dejansko ogrozi ljudi, zlasti dojenčke. "Čeprav je dajanje krompirja v nogavice večinoma neškodljivo, obstajajo možni posredni stranski učinki. Na primer, če se zanašate na to metodo pri resnih stanjih, kot je visoka vročina, lahko povzroči zamudo pri učinkovitejšem zdravljenju. To je še posebej pomembno za dojenčke in majhne otroke, katerih zdravstveno stanje se lahko hitro poslabša, če vročine ne zdravimo pravilno," je še opozoril dr. Cunningham.
Staršem namesto posluževanja te metode svetuje, naj spremljajo temperaturo otroka in v primeru visoke vročine, ki ne pada, poiščejo zdravniško pomoč in s tem tudi učinkovita ter preverjena zdravila. Poleg tega je pomembno, da otrok ostane hidriran in da počiva v udobnem okolju. "Čeprav je internet lahko dragocen vir za izmenjavo informacij, ima tudi potencial za širjenje dezinformacij," je zaključil zdravnik, ki opozarja, da je pri zdravstvenih nasvetih še posebej treba biti pozoren in ne verjeti vsemu, kar vidimo na spletu.
Vir: mirror.uk
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV