
Strokovnjaki za vedenje so prišli do ugotovitve, da dojenčki lahko „lažejo“ že pri šestih mesecih. A to so še nedolžne prevarice in laži, ki ne pomenijo, da bodo otroci lagali tudi v kasnejšem življenju.
Psihologi so bili do sedaj prepričani da otroški možgani še niso sposobni dako delikatnega in umetniškega laganja, vse dokler otrok ne dopolni štirih let. V raziskavi je sodelovalo dojenčkov in njihovih staršev.
Doktor Vasudevi Redi iz univerze v Portsmutu in njegova ekipa so ugotovili kar sedem vrst prevar, katerih se poslužujejo že šestmesečniki.
Dojenček se namreč zelo hitro nauči uporabljati razlilčne vrste joka. Ve, da če bo jokal drugače bo mamica prišla hitreje, spet druga melodija njegovega joka bo v materi vzbudila druga čustva. Ko pa so stari osem mesecev, začnejo uporabljati še bolj „zvite“ ukane.
Še vedno najbolj prepoznavna pa je „lažno jokanje,“s katerim s katerim starše pripravijo, da jim posvetijo pozornost. Najbolj se to popazi kadar dojenček joka in vsake toliko časa naredi kratko „pavzo,“ da preveri, če ga je mama slišala.
Ko malčki dopolnijo dve leti pa se njihove ukane in laži spreminijo že skoraj v profesionalne. Predvsem v tem obdobju radi preiskušajo kakšen učinek bo določena laž ali izmišljotina naredila staršem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV