
Dojenčki mahajo z ročicami okoli sebe in se dotikajo tudi obraza. Njihovi nohti so sicer mehki, toda zelo ostri in mimogrede se lahko opraskajo. Praske so površinske in ne pustijo škodljivih posledic. Vseeno pa jih lahko preprečite. Dojenčku lahko že v porodnišnici nataknete majhne bombažne rokavičke brez prstkov. Pazite le, da ga ne bodo tiščale okrog zapestij. V prvih dneh nohti še ne rastejo neodvisno od prstkov, zato mu jih ne morete postriči. Ko pa se lotite prvega striženja, bodite zelo previdni, da ne odstrižete preveč.
Če dojenček joka
Če se vam zdi, da dojenček joka več, kot bi bilo normalno in se ne počuti dobro, ima morda kolike. To so krči v trebuhu, ki nastanejo zaradi vetrov. Dojenčki ob kolikah močno jokajo, so rdeči v obraz in krčijo nogice. Nočejo jesti in se nikakor ne morejo umiriti. Bolečine jim poskušajte zmanjšati tako, da jih razvijete, masirate po trebuščku, pestujete in jim nežno prigovarjate. Dojenček se bo v vašem naročju počutil bolj varnega. Nikar ne pustite dojenčka, ki neutolažljivo joka, samega v posteljici. S tem, ko ga boste pestovali in ljubkovali, ga ne boste razvadili. Kako omiliti kolike, si lahko preberete tukaj.

Dojenčkovo blato je lahko zelo redko. Pogosteje je tako pri dojenih otrocih in ni nevarno. Vseeno pa bodite pozorni na to, kakšno blato ima vaš dojenček. Če je blato poleg tega, da je bolj vodeno, še zeleno, ima drisko. To pa je lahko resno, saj driska pomeni, da izgublja tekočino. Prevelika izguba tekočine pa lahko povzroči dehidracijo. Če ima ob tem še suha usta, vdrto mečavo, noče jesti in piti ter je brez volje, zaspan, udi pa so mehki, ga takoj odpeljite k zdravniku.
Zlepljene veke
Včasih se dojenčku zlepijo veke. Morda ima konjunktivitis, to je blago očesno vnetje. Do njega pride, če mu med porodom v oči pride tekočina ali kri. Oči mu negujte z vato, namočeno v toplo vodo ali kamilice. Za vsako oko morate vzeti sveži kos sterilne gaze ali vate. Če vnetje ne izgine, se posvetujte z zdravnikom. Nekateri priporočajo tudi čiščenje vek z vato, nakapljano z materinim mlekom.

Suho in luskasto lasišče
Luskasto lasišče so temenice, te so pri majhnih otrocih pogoste in niso nevarne. Če jih ne odstranite, se lahko razširijo, največkrat pa po nekaj dneh izginejo. Odstranite jih tako, da v lasišče nežno vtrete olivno olje ali olje za dojenčka. Pustite nekaj časa, da se zmehča, nato pa s posebnim gostim glavnikom temenice odstranite in dojenčku umijete lasišče z blagim šamponom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV