Bibaleze.si

Z otrokom se rodi tudi tisoč vprašanj

P.L.

Dojenček

0
18. 03. 2009 19.35

Mlade mamice z vseh strani bombardirajo z dobronamernimi nasveti, priročniki, mnenji. Kadar niste prepričane, da s svojim dojenčkom ustrezno ravnate, če niste gotove, da poznate pravi odgovor, je še vedno najbolje, da se posvetujete s patronažno sestro ali otrokovim pediatrom.

Nasveti za mamice

Nekaj odgovorov je za vas poiskala tudi Bibaleze.si.

Nasveti za mamice
Nasveti za mamiceFOTO: iStockphoto

V kakšnem položaju naj otrok spi?

Še pred nekaj leti je bilo spanje na hrbtu prepovedano, saj so z njim povezovali nenadno smrt v zibelki. Najnovejše raziskave pa so pokazale, da tudi spanje na trebuhu ne more preprečiti nenadne smrti. Tudi spanje na boku ni povsem nedolžno, predvsem za dojenčke, ki pogosto bruhajo, saj se lahko z izbruhanim zadušijo. Strokovnjaki so si edini, da je najvarnejši položaj za otrokovo spanje prav na hrbtu. Kadar je dojenček buden, večkrat spreminjajte položaj, v katerem leži, svetujeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr.med. Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.
Svetujemo pa vam, da se o spanju svojega dojenčka posvetujete tudi s pediatrom.

Ali si moram razkužiti roke, preden se dotaknem dojenčka?

Razkuževanje rok je obvezno, kadar primete novorojenčka, ki biva še v porodnišnici, ali dojenčka, ki je v bolnišnici. Tam je namreč tveganje za prenos bakterij in drugih klic, ki se zadržujejo na kljukah vrat, posteljah, odlagalnih površinah in v zraku, veliko večje.

Ko je dojenček doma, pa vam rok ni potrebno več razkuževati, seveda pa je priporočljivo, da si jih umijete – zadošča umivanje z vodo in milom. Roke si morate obvezno umiti po vsaki uporabi stranišča in po stiku z živalmi. Naj vam ne bo nerodno na to opozoriti tudi obiskovalcev, ki pridejo pogledat vašega dojenčka. Tudi babice, ki si želijo v naročju podržati  svojega vnučka, morajo imeti čiste roke! Za umivanje rok boste porabili dve minutki, ki pa sta zelo pomembni za zdravje vašega otroka.

nasveti za mamice
nasveti za mamiceFOTO: iStockphoto

Ali dojenček prvih 14 dni svojega življenja res ne sme ven?

Če zunaj ni ravno minus 15 stopinj, za to ni nobenega razloga. Zrak in predvsem svetloba koristita vsakemu dojenčku, pomembno pa je, da je oblečen vremenu in temperaturi primerno.

'Poletni dojenčki', ki se morajo kar takoj sprijazniti s 30 in več stopinjami Celzija, so zunaj lahko le v senci. Bodite pozorni in otroka opazujte, saj se lahko hitro pregreje, še posebej v vročem avtu ali na soncu v vozičku. Pri tako visokih temperaturah zadošča, da dojenčka oblečete le v bodi in pokrijete s plenico. Ponekod je mogoče kupiti tudi tanke odejice, posebej obdelane za zaščito pred soncem, ki ne prepušča UV žarkov.

Če pa se želite odpraviti na sprehod z 'zimskim dojenčkom', ko temperatura zdrsne pod ledišče, morate otroka v vozičku zaviti v toplo odejo, najboljša je iz ovčje volne. Pred odhodom na prosto lahko odejo ali vrečo za dojenčka ogrejete z blazinico, napolnjeno s češnjevimi peškami, ki ste jo prej ogreli v pečici, ali s termoforjem. Poskrbite tudi, da bo otrok na vetru dobro zaščiten.

Ali naj čistim krn popka, če so na njem ostanki blata in urina?

Urin je sterilen in ne povzroča vnetja, zato popku, ki se celi, ne more škodovati. V blatu so sicer lahko bolezenske klice iz črevesja, a praviloma prav tako niso nevarne. Zato zadošča, če popek temeljito, vendar previdno očistite s krpico in mlačno vodo (pribor za čiščenje popka lahko kupite v lekarni). Očiščen popek popivnajte z brisačo in dobro osušite. Pri previjanju pa pazite, da plenička ne prekriva popkovega krna.

nasveti za mamice
nasveti za mamiceFOTO: iStockphoto

Zakaj je treba dojenčku opraviti ultrazvok kolkov?

Ultrazvok kolkov je pri dojenčku nepogrešljiva diagnostična metoda za ugotavljanje morebitnih nepravilnosti v razvoju kolkov. Ultrazvočni valovi so zdravju popolnoma neškodljivi, z njihovo pomočjo pa lahko že ob rojstvu ugotovimo prizadetost kolčnega sklepa.

O displaziji ali izpahu kolkov govorimo, kadar sklepna ponvica ni dovolj globoka, da bi kroglasta glava stegnenice lepo sedla vanjo. Deklice so prizadete sedemkrat pogosteje kot fantje, izpah pa je pogostejši na levi strani. Če se bolezen pojavlja v družini, ali pa je otrok ležal v maternici v nepravilnem položaju (medenični vstavi), se tveganje za izpah kolkov bistveno poveča.

Vaše izkušnje so dobrodošle na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863