Nekaj odgovorov pa smo za vas poiskali na Bibaleze.si.

Ali je smiselno obiskovati plavalni tečaj za dojenčke?
Izraz plavalni tečaj je morda malce zavajajoč, saj se dojenček ne bo učil plavati. Tega bo sposoben šele čez nekaj let. Plavalni tečaji za dojenčke so v bistvu igralne skupine, katerih dejavnost se za dojenčke in njihove mame odvija v prijetno ogreti vodi. Tak tečaj pa je smiseln, saj večina dojenčkov zelo uživa v stiku z vodo; če je ob njih mamica, pa še toliko bolj. Na tečaju vam bodo pokazali, kako je treba otroka pravilno držati in kako je mogoče premagati njegov morebitni strah pred vodo. Voda spodbuja gibalni razvoj in razvoj čutnih zaznav. Premikanje po vodi masira kožo, izboljša občutek lastnega telesa ter sprošča in krepi mišice, opisujeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.
Na kaj moram biti pozorna pri obisku bazena?
Za prvi obisk bazena mora biti otrok star vsaj devet ali deset tednov in sposoben držati glavico pokonci. Temperatura vode naj bo okrog 34 stopinj, da se otrokove mišice lahko sprostijo. Starejši dojenčki, stari okrog 10 mesecev, pa se dobro počutijo tudi v vodi, ki ima temperaturo od 29 do 30 stopinj. Z otrokom lahko ostanete v vodi največ pol ure.
Klor je v vodi zato, da jo razkužuje. Vendar imajo nekateri dojenčki zaradi njega zelo suho kožo in pordele oči. Pordelost izgine sama po sebi po nekaj urah, za suho kožo pa pomagajo vlažilni losjoni.

Ali drži, da je otrok, ki mu pogosto uprizarjamo prstne igre, veliko bolj dojemljiv?
Zveni nenavadno, toda drži! Znanstveniki domnevajo, da se otroci naučijo prej govoriti, če jim starši pogosto uprizarjajo prstne igre. Vedno znova namreč opažajo, da se začne otrokov govorni razvoj šele takrat, ko že razvije določene prstne spretnosti. Morda tudi zato, ker leži v človeških možganih središče za govor tik ob središču, ki je odgovorno za razvijanje ročnih spretnosti. Poleg tega so prstne igre pogosto mešanica prepevanja, igre in masaže in zato prispevajo k splošnemu dobremu počutju otroka.
Moj otrok je star pet mesecev, pa še vedno ne kaže nobenega zanimanja za to, da bi v roko prijel kakšno stvar ali vsaj segel po njej. Je to normalno?
S tem ni nič narobe. Nekateri otroci si želijo svet sprva ogledati iz pasivnega položaja. Otroški zdravnik bo pri pregledu med šestim in sedmim mesecem pregledal in ocenil tudi otrokove prijemalne sposobnosti. Najprej mu bo ponudil en predmet, nato še drugega v drugo roko in preveril, ali je sposoben za nekaj sekund držati oba predmeta v obeh rokah naenkrat. Če otrok predmetov ne vzame v roke, je to lahko znak, da zaostaja v razvoju. Temu se lahko izognete. Čim večkrat mu ponudite igračko ali kak drug zanimiv predmet in ga spodbujajte, da jo prime. Nad spoznanjem, kaj vse lahko počne z rokami, bo zagotovo navdušen.

Ali je kakšno pravilo, kako pogosto naj bi dojenček odvajal blato?
Vsak odrasel človek ima drugačno prebavo in to velja tudi za dojenčke. Medtem ko je plenička pri nekaterih polna enkrat ali večkrat na dan, opravijo drugi veliko potrebo le enkrat na nekaj dni, celo enkrat na teden, pa ne trpijo za zaprtjem ali bolečinami v trebuhu.
Seveda pa veljajo grobe orientacijske vrednosti: vse od štirikrat na dan do enkrat na teden je normalno. Če sodi vaš otrok v kategorijo „dobrega porabnika“, se bo najverjetneje pokakal le vsake tri do sedem dni. Hrano, ki jo prejme, skoraj v celoti uporabi za ohranjanje telesnih funkcij in rasti. Če pa otrok napolni pleničko večkrat na dan, slabo izkoristi hrano, ki jo zaužije.
Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV