Bibaleze.si

Kako pomiriti otroka z masažo?

Helena Adamič

Malček

0
03. 08. 2011 08.50

Po umivanju otroka lahko večerno nego končamo še s sproščujočo masažo. Ne le da mu olajšamo prehod v spanec, masaža tudi izboljšuje mišično koordinacijo, izboljša rast, otroci so pozornejši, samozavestnejši in redkeje podlegajo okužbam.

Masaža otroku vedno prija, najbolj pa ga sprosti pred spancem.

 

Masaža izboljšuje mišično koordinacijo, spodbuja nevrološki razvoj možganov, otroku omogoča doživljanje lastnega telesa, spodbuja prebavo, izboljša prekrvavitev in poglablja odnos staršem.
Masaža izboljšuje mišično koordinacijo, spodbuja nevrološki razvoj možganov, otroku omogoča doživljanje lastnega telesa, spodbuja prebavo, izboljša prekrvavitev in poglablja odnos staršem.FOTO: iStockphoto

Saj veste, kako odraslim prija sproščujoč dotik masaže? Dojenčki niso nobena izjema. Dotik kože s kožo je tudi način komunikacije, ne da bi rekli eno samo besedo. Nekaj, česar se lahko lotijo tudi očki. Pediatri masaži pravijo tudi terapevtski dotik, saj predstavlja enega od najlažjih načinov pomirjanja otroka – in morda obenem tudi vas.

V Evropo je masažo prinesel francoski ginekolog in porodničar Frederick Leboyer, ki jo je spoznal na študijskih potovanjih po Indiji, njegova navodila so še vedno osnova za večino praktičnih vaj. Dojenčke masirajo tudi Eskimi, afriška ljudstva, prebivalci Južne Amerike in otočij južnega Tihega oceana. Vse te izkušnje so prodrle na področja masaže dojenčka.

S palci gladimo stopalca, da sprostimo mišice.
S palci gladimo stopalca, da sprostimo mišice. FOTO: iStockphoto

Zakaj masaža pomaga?

Otrok bo s pomočjo masaže enakomerneje dihal. Novorojenčki imajo večkrat neenakomeren vzorec dihanja, in ker je koža naš največji organ in ker je prepredena s številnimi živčnimi končiči, je masaža dobrodošla pomoč in rešitev. Z nežnim ritmičnim dotikom stimulirate rastne hormone. Otrok, ki mu dotika ne manjka, bolje razvije svoj fizični, psihični in čustveni potencial. Raziskava, ki jo je opravil Inštitut za dotik na Univerzi v Miamiju, kaže, da so prekmalu rojeni dojenčki v petih dneh ob 15-minutni masaži dnevno v 53 odstotkih bolje pridobivali težo kot tisti, ki masaže niso bili deležni. Dotik spodbuja nevrološki razvoj možganov, otroku omogoča doživljanje lastnega telesa in poglabljanje odnosa s staršem, spodbuja prebavo, pospeši prekrvavite in zmanjšuje motnje spanja, navaja knjiga Nega dojenčka.

Z masažo lahko začnemo že v prvih nekaj tednih dojenčkovega življenja, za masažo trebuha pa se mora najprej dobro zaceliti popek. Vse, kar za masažo potrebujemo, je mehka podlaga, malo hladno stiskanega oljčnega olja ali otroškega losjona in nekaj plenic ali čistilnih robčkov, saj dojenčki med masažo pogosto izpraznijo mehur ali črevesje, pravi Nega otroka. Trajala naj bi 15 minut, po potrebi jo podaljšamo na največ 45 minut. Spodaj opisane vaje so le del omejenega izbora, več informacij pa najdete v priročnikih ali na tečajih.

Noge

Vedno začnemo z nogicami, nadaljujemo s trebuhom in rokicami, končamo s hrbtom in ritko. Najprej nogice "ožmemo", da z eno roko objamemo meča in z drugo stegno, roki pa nato rahlo zasukamo. Nato noge gladimo s celotno dlanjo, pri čemer z njo potujemo od ritke proti stopalom. Vsak prst na nogici masiramo posebej, začnemo s palcem, s palci pa tudi gladimo otrokova stopala, da sprostimo mišice. Nato s celotno dlanjo pogladimo otrokove podplate in na koncu meča še "povaljamo" med dlanmi. Tako nogice dobro razgibamo, s tem pa okrepimo tudi sklepe.

Prsni koš in trebušček

Trebušček masiramo s ploskimi rokami.
Trebušček masiramo s ploskimi rokami. FOTO: Reuters
Z obema rokama objamemo prsni koš, palca se stikata na prsnici, z blagim pritiskom s palcema gladimo proti ramenom in gibe večkrat ponavljamo. Dlani nato položimo drugo ob drugo in prsni koš gladimo do ramen in nazaj. Vsakič roki spustimo nižje, dokler ne končamo na zadnjem rebrnem loku. Nato se zopet vrnemo k ramenom. Po teh vajah dojenček lažje in bolj sproščeno diha.

Trebuh najprej s krožnimi gibi in plosko dlanjo masiramo v smeri urnega kazalca okrog popka, tako podpremo delovanje debelega črevesja in lahko omilimo težave s prebavo. Tako lahko masiramo tudi z iztegnjenimi prsti in tako dojenčku pomagamo izpustiti vetrove. Plosko dlan nato prečno položimo na prsni koš in gladimo proti dimljam, in sicer izmenično z desno in levo roko. Končamo z masažo trebuha tako, da s palcema masiramo od popka proti obema stranema trupa.

Roke in dlani

Začnemo z masažo rok: z levo roko primemo dojenčka za zapestje , z desno objamemo nadlaket in drsimo od zgoraj navzdol. Nato roki zamenjamo. "Ožemanje", kot smo ga izvajali na nogah, lahko uporabimo tudi na rokicah. Nato roke s plosko dlanjo gladimo od ramen do zapestja, rok pri tem ne menjamo. Nato dojenčku razpremo pesti, zravnamo prste in masiramo vsakega posebej, začenši s palcem. Svaljkamo jih med dvema prstoma in jih rahlo vlečemo.

Hrbet

Hrbet diagonalno gladimo s plosko roko, od leve rame do ritke in nazaj; nato zamenjamo roko in ramo. Od tilnika proti ritki izmenično z levo in desno roko počasi in ritmično gladimo hrbet proti trtici. Hrbet "počešemo" z razprtimi prsti od zgoraj navzdol in z lahnim gnetenjem sprostimo še mišice na ritki.

Masaža otroku vedno prija, najbolj pa ga sprosti pred spancem.
Masaža otroku vedno prija, najbolj pa ga sprosti pred spancem.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863