
Mečave ali fontanele so vezivno tkivo, ki povezuje skupaj lobanjske ploščice. Vsak dojenček se rodi s šestimi, od katerih pa načeloma lahko zatipamo le dve – sprednjo ali veliko mečavo in zadnjo ali malo mečavo. Prva je med čelnicama in temenskima kostema, druga (mala) pa med temenskima kostema in zatilnico.
Velika mečava je odprta v povprečju do otrokovega leta in pol starosti – čas zapiranja je namreč pri povsem zdravih otrocih precej različen. Pri nekaterih se zapre že okrog devetega meseca, pri drugih, sicer zdravih otrocih, pa ostaja odprta celo po drugem letu starosti. Pediatri pravijo, da je povsem nekaj normalnega, da na sprednji veliki mečavi opazimo dojenčkov pulz.
Mala mečava se zapre kmalu po rojstvu – v večini primerov je že po dojenčkovem prvem mesecu starosti ni mogoče več zatipati, skoraj v vseh primerih pa se zaraste do konca drugega meseca starosti.
Kakšna je naloga mečav?
Mečave ali fontanele med porodom omogočijo začasno zmanjšanje oboda lobanje, ki se "stisne" in tako omogoči dojenčku lažji zdrs skozi porodni kanal, nato pa primerno rast možganov, ki je še posebno hitra prav v prvem letu življenja. Ko se rast možganov umiri, se zarastejo tudi mečave in lobanjski šivi.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV