O tem, kako osebje, zaposleno v zdravstvenih ustanovah, pridobi naziv IBCLC, kakšno znanje je za to potrebno in kako lahko pomagajo nosečim in doječim ženskam, smo se pogovarjali s predsednico Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije Cveto Skale, dip. m. s., IBCLC. Pojasnila nam je tudi, kakšna je vloga tega društva med slovenskimi mamicami.
Kdo je IBCLC? Kako se pridobi takšen naziv?
International Board Certified Lactation Consultant (IBCLC) je mednarodno pooblaščeni svetovalec za laktacijo. Naziv obstaja od leta 1985 in je v nekaterih državah samostojen poklic, pri katerem se strogo upošteva Kodeks profesionalnega ravnanja mednarodno pooblaščenih svetovalcev za laktacijo IBCLC. To so večinoma zdravstveni delavci z ustrezno izobrazbo, ki obenem upoštevajo mednarodno sprejet standard za zaščito, spodbujanje in podporo dojenju.

Naziv IBCLC je mogoče pridobiti po opravljenem izpitu IBLCE. Mednarodna izpitna komisija za svetovalce za laktacijo – The International Board of Lactation Consultant Examiners (IBLCE), je bila ustanovljena leta 1985 v ZDA, da bi zagotavljala najvišji standard tistim poklicnim svetovalcem, ki so na voljo doječim materam po vsem svetu. Odbor IBLCE sestavljajo strokovnjaki z različnih področij z vsega sveta. Izpit za pridobitev naziva je praktično usmerjen in pokriva področja dojenja in laktacije; vsebina vprašanj temelji na rednem preverjanju izsledkov pomembnih objavljenih znanstvenih raziskav s področja dojenja in laktacije. Pogoj za pristop k izpitu je predpisano število ur dela v praksi z doječimi in nosečimi ženskami ter opravljeno izobraževanje s področja dojenja in laktacije. Po uspešno opravljenem izpitu prejmejo svetovalci certifikat oziroma spričevalo, ki velja pet let. Nato je treba spričevalo spet pridobiti, kar je možno z opravljanjem izpita ali pa s pridobitvijo točk na izobraževanjih o dojenju. Po 10 letih je treba obvezno opravljanje izpita, torej naziv IBCLC zavezuje imetnike k stalnemu izobraževanju.
Izpit za pridobitev naziva poteka na vseh celinah, v 56 državah, preveden je bil v več jezikov, leta 2006 tudi prvič v slovenskega. V letu 2011 je izpit opravljalo hkrati več kot 2000 kandidatov po vsem svetu. V vsaki državi je koordinator IBLCE, ki koordinira prijave in izvedbo izpita. V Sloveniji je to asist. Andreja Tekauc Golob, dr. med., IBCLC, ki je od leta 2011 tudi ena od izvršnih direktoric glavnega odbora IBLCE.

Kje delajo mednarodno pooblaščeni svetovalci za laktacijo?
Strokovnjaki IBCLC delajo na različnih mestih, večinoma kot medicinske sestre, babice ali zdravniki v porodnišnicah, enotah za intenzivno terapijo novorojenčkov, patronažnih službah, pediatričnih oddelkih in otroških dispanzerjih. Pri delu jih zavezujejo Standardi dobre prakse in Kodeks profesionalnega ravnanja mednarodno pooblaščenih svetovalcev za laktacijo IBCLC.
Matere pričakujejo strokovno pomoč pri dojenju svojih otrok in izbirajo ustanove, ki jim to lahko omogočijo. Tudi v Sloveniji so pričakovanja staršev glede podpore pri dojenju vedno večja, zato bodo vedno bolj izbirali zdravstvene ustanove, v katerih so zaposleni strokovnjaki z nazivom IBCLC. Pri nas so bili dosedanji svetovalci večinoma zaposleni v javnih zdravstvenih ustanovah, naziv so si pridobile tudi nekatere patronažne medicinske sestre, ki imajo koncesijo za zasebno dejavnost. Drugod po svetu pa svetovalci delajo tudi v povsem zasebnih praksah kot učitelji in svetovalci staršev ter zdravstvenih delavcev, v javnih zdravstvenih službah občin, vlad in vladnih uradov.
Koliko svetovalcev IBCLC trenutno je v Sloveniji?
V Sloveniji izpit IBLCE uradno poteka od leta 2001. Do leta 2006 je bilo v Sloveniji le pet strokovnjakov IBCLC, z leti je njihovo število naraščalo, trenutno je 59 svetovalcev IBCLC, ki opravljajo različne poklice (zdravniki (devet), babice, medicinske sestre). Dodatna znanja, ki so jih pridobili s poglobljenim študijem laktacije, so jim v pomoč pri delu z bodočimi in doječimi materami. Njihovo delo je odgovorno, saj so v stiku z najobčutljivejšo skupino. Njegova primarna dolžnost je, da otroka in mamo ščitijo, jima pomagajo in v vsakem nastalem položaju ravnajo strokovno. Za uspešno dojenje nista vedno dovolj le želja in odločitev matere za dojenje, temveč so za to potrebne tudi ustrezne informacije, podpora in pomoč. Mati mora vedeti, da je večina težav rešljivih, če že ne v celoti, pa vsaj delno. Zelo pomembno je, da ve, da se lahko obrne po profesionalno pomoč, torej na osebe, ki so o dojenju resnično izobražene.
Kašno vlogo ima Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije?
Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije je bilo ustanovljeno januarja 2006. Vanj so vključeni vsi, ki so dojenju naklonjeni in ga podpirajo. Ustanovili so ga predvsem zato, da bi približali prednosti in pomen dojenja čim širšemu krogu ljudi, povezali zdravstveno in laično osebje, ki aktivno deluje na področju svetovanja pri dojenju. Obenem sodeluje s sorodnimi društvi, zvezami in organizacijami, tako doma kot tudi v tujini. Društvo želi širiti znanje med zainteresiranimi, in sicer z organizacijo pripravljalnih tečajev za opravljanje izpita za mednarodno pooblaščenega svetovalca za laktacijo, in jih seveda spodbuditi za opravljanje izpita. Predvsem pa je njegov glavni cilj, da ima čim več bodočih in doječih mater na voljo kakovostne informacije takrat, ko jih potrebujejo.
Društvo je že prvo leto po ustanovitvi postalo član evropske zveze za dojenje – ELACTA. Trenutno je v društvu včlanjenih 112 oseb, med njimi tudi vsi svetovalci IBCLC.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV