Primarni refleksi so nujni za naše preživetje
Refleksi so prvo avtomatizirano gibanje pri novorojenčku. Gradijo živčni sistem in pripomorejo pri izgradnji nevronskih mrež v možganih. Ko novorojenček občuti, da pada, razširi roke ter odpre dlani in prste, kolikor zmore. Temu rečemo Morojev refleks. Njegov namen je preprečitev padca dojenčka.
Gibe Morojevega refleksa izvajajo tudi opičji mladiči, ko začutijo, da bi lahko padli stran od matere in se je želijo posledično tesno oprijeti. Zaradi spremenjenega načina življenje je potreba Morojevega refleksa pri dojenčkih danes manj očitna in otrok ga ne izvede v tolikšni meri, da bi se oprijel svoje matere, temveč le nakaže z rokicami gibe, kot so široko razprte roke in dlani.
V fazi poroda, Morojev refleks pomaga dojenčku potovati navzdol po porodnem kanalu in takoj ob prihodu na svet ima funkcijo zagnati dihalni mehanizem v telesu. Njegova sekundarna naloga pa je razvoj mišičnega tonusa rok in nog ter aktivacija imunskega sistema. To vrsto refleksa preverja tudi pediater med pregledom, da preveri, ali se udi na obeh straneh telesa simetrično razširijo. Morojev refleks je prisoten ob rojstvu in začne izzvenevati nekje med četrtim in osmim mesecem starosti. Prvi je refleks leta 1918 opisal nemški otroški zdravnik Moro iz Heidelberga.

Kako je videti morojev refleks?
Novorojenček iztegne roki in nato gre nazaj v položaj ploda. Poteka v dveh stopnjah:
PRVA STOPNJA: ob glasnem zvoku, spremembi položaja telesa, nenadni svetlobi, sunkovit izteg rok , dlani, kdaj tudi noge. Otrokov pogled je presenečen in ga pogosto spremlja jok. Ta prva faza refleksa je lahko precej dramatična in vznemirjajoča tudi za starša.
DRUGA STOPNJA: Nato dojenček povleče svoje okončine nazaj proti sredini, roki morda prekriža, kot bi se objel. Istočasno se prsti roke nazaj zaprejo v pest. Noge se lahko iztegnejo ali ostanejo pokrčene.
Izzove pa ga sprostitev adrenalina v telesu.
Sprožilci Morojevega refleksa
Morojev refleks lahko sprožijo različni zunanji dejavniki ali dražljaji. Največkrat gre za spremembo pozicije telesa dojenčka, ko dojenček recimo dobi občutek padanja, takrat razširi obe rokici in dlani v strahu in iskanju nečesa, česar bi se lahko hitro oprijel. Ravno tako pa lahko ta isti refleks sprožijo glasna in nenadna sprememba zvoka, pa tudi svetlobe in dotika.
Morojev refleks lahko dojenčka budi iz spanca
Če dojenčkov živčni sistem deluje pravilno, potem bo pri njem prisoten Morojev refleks. Na začetku je lahko to nekoliko moteče, saj lahko dojenčka tudi zbuja iz spanca. To se lahko kaže tudi tako, da se otrok vedno, ko ga želite spustiti v posteljico, prebudi in zakrili z rokami. Ravno tako lahko Morejev refleks spodbudijo drugi motilci iz okolice, kot so zapiranje vrat, hrup v kuhinji zaradi pospravljanja posode, odpiranje rolet, glasno prižgana televizija ipd.
Kaj lahko naredite za zmanjšanje možnosti aktivacije Morojevega refleksa?
Kadar si želite uspavati dojenčka, bodite nežni, pri tem pa se premikajte počasi in podpirajte njegov vrat in glavo. Na ta način bo veliko manj možnosti, da se bo pri otroku vklopil občutek padanja in da bi se posledično na to odzval z Morojevim refleksom. Pri odlaganju dojenčka v posteljico ne umikajte takoj rok, temveč nekaj časa počakajte, nato pa roki počasi umaknite z otroka in se čim bolj tiho odpravite od posteljice.
Da bi otrok bolj mirno spal, lahko pomaga tudi povijanje otroka v dekico ali tetra plenico. Temu rečemo tudi štručkanje. Pomaga ne le pri Morojevem refleksu, temveč tudi pri kolikah. Ravno tako pri umirjanju otroka pomaga tudi beli šum (recimo zvok sesalnika, sušilnika za lase ali pa klasične glasbe).
Kako otroka umiriti po Morojevem refleksu?
Predvsem ga poskušajte umiriti in ga stisnite k sebi ter mu z nežnim glasom kaj povejte ali zapojte, da ga pomirite. Na ta način se bo sprostil in potolažil. Ravno tako pomirjujoče deluje na otroka, če ga nosite v nosilki tik ob svojem telesu, saj ga vaš dotik in srčni utrip pomirjata in mu dajeta občutek varnosti. Ko otroka previjate in leži pri tem na hrbtu, lahko Morojev refleks ublažite tako, da ga primete za obe rokici in ju peljete proti centru telesa. Na ta način lahko pospešite drugo fazo refleksa in ga prej pomirite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV