Bibaleze.si

Načrtovanje stroškov pred prihodom otroka

S.B.

Dojenček

0
17. 12. 2024 04.49

Sprejeti starševsko vlogo pomeni tudi sprejeti določeno mero odgovornosti. Pripravite se na otroka, na prihajajoče stroške in pravočasno načrtujte družinski proračun.

Položnice

Otrok s seboj prinese veliko veselja, radosti in lepih trenutkov. Na drugi strani pa tudi precejšnjo odgovornost, skrb in finančni zalogaj. Pred prihodom otroka moramo razmisliti o družinskem proračunu, financah in neodvisnosti, da ne bi bili kasneje v nepotrebni stiski. 

Skupaj z otrokom prihaja tudi veliko drugih reči, o katerih moramo razmisliti: nakup osnovnih potrebščin, sredstev in predmetov, s katerimi bomo skrbeli za dobrobit otroka, kasneje pa seveda še vsi dodatni stroški, ki se ponavadi sorazmerno s starostjo otroka večajo. 

Ko izdelamo družinski proračun, postavimo finančne cilje in zapišemo prioritete, postane vse lažje. Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pripraviti se na otroka v materialnem smislu. 

Ko izdelamo družinski proračun, postavimo finančne cilje in zapišemo prioritete, postane vse lažje.
Ko izdelamo družinski proračun, postavimo finančne cilje in zapišemo prioritete, postane vse lažje. FOTO: Adobe Stock

Po prihodu vašega otroka

Ko se otrok rodi, boste potrebovali:

- otroška oblačila in plenice,
- stekleničke in mlečno formulo, 
- pripomočke za nego otroka,
- pripomočke za nego mame (prsno črpalko, blazinice, lanolin, vložke ...),
- posteljico z vzmetnico, rjuhami in odejami,
- drugo opremo, kot so previjalna miza, otroški voziček in avto sedež.

Stroški teh izdelkov se lahko povečajo, vendar obstajajo tudi načini za prihranek: Ugotovite, kaj resnično potrebujete (in boste uporabljali), tako da se pogovorite z drugimi starši. Kupujte rabljeno ali prek spletnih tržnic. Prodajajte predmete, ko jih vaš dojenček preraste. Izposodite si drage predmete, kot so otroški vozički ali avtomobilski sedeži.

 

Stroški varstva otroka

Ko je čas za vrnitev na delo ali študij ali če potrebujete čas zase, se lahko odločite za varstvo otrok. V Sloveniji je na voljo precej javnih, pa tudi zasebnih vrtcev. Praviloma delež plačila krije občina, del pa starši glede na plačilni razred, v katerega spada družina. 

Začnite to načrtovati precej vnaprej. Mesta za dojenčke, mlajše od 12 mesecev, so lahko omejena, zato se boste morda morali vpisati na čakalni seznam in vmes priskrbeti zasebno varstvo otroka, ki pa lahko stane pravo malo bogastvo. Prav tako boste morali pretehtati stroške varstva otrok glede na to, koliko zaslužite.

Vrsta varstva otroka, ki vam ustreza, je odvisna od tega, koliko časa potrebujete varstvo, in od vašega proračuna. Na primer, morda imate družino ali prijatelje, ki vam lahko pomagajo, ali pa boste morali plačati celodnevno varstvo otroka ali varuško.

 

Spremembe vašega dohodka

Odločitve o tem, ali in kdaj se boste vi in vaš partner vrnili na delo, lahko vplivajo na vaš dohodek, stroške varstva otrok in celo na vaše pokojninsko zavarovanje.

Pridobivanje državnih ugodnosti

Glede na vaš dohodek in premoženje ste lahko upravičeni do državnih ugodnosti. Preverite katere subvencije vam pripadajo in kakšne so vaše starševske pravice.

Naredite proračun za otroka

Ko dobite predstavo o stroških za otroka in kolikšen bo vaš dohodek, lahko naredite proračun. Uporabite načrtovalnik proračuna, da boste vedeli, kaj lahko pričakujete in koliko prihranite. Vnesite svoje prihodke in odhodke, vključno s stroški za otroka, da dobite proračun, ki se ga lahko držite.

Priprave na prihodnost

Poskusite začeti varčevati že pred prihodom otroka, najkasneje pa odprite varčevalni račun ob rojstvu otroka. Nekoč vam bo ta odločitev lahko olajšala marsikatero situacijo, kot so izbran študij, plačilo vozniškega izpita, nakup prvega avta za otroka, plačilo maturantskega izleta in podobni večji stroški, ki sledijo v prihodnosti. Razmislite torej o tem, da bi redno dajali nekaj denarja na stran za prihodnje stroške, o katerim vam pozneje ne bo treba toliko razmišljati.

S partnerjem se pogovorite o denarju

Pogovorite se s svojim partnerjem o najboljšem načinu za urejanje gospodinjstva in finančnega položaja družine. Skupaj razmislita o upravljanju družinskega proračuna, o varčevanju denarja, skupnih in posameznih finančnih ciljih, prednostnih zadevah in nakupih, predvsem pa o načinu večjih nakupov, kreditih in poplačilu dolgov, še preden pride otrok. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863