Bibaleze.si

Moj otrok ne mara stekleničke

P.L.

Dojenček

0
10. 03. 2009 11.36

Zakaj noče stekleničke? Kdaj mu moramo začeti dodajati kašice? Zakaj se mu iz ust nenehno cedi slina? Vprašanj nikoli ne zmanjka! Vsak nov dan, ki ga preživite s svojim dojenčkom, morda prinese tudi novo vprašanje.

Otroku lahko za žejo ponudite prekuhano vodo.

Bibaleze je za vas poiskala nekaj odgovorov.

Otroku lahko za žejo ponudite prekuhano vodo.
Otroku lahko za žejo ponudite prekuhano vodo.FOTO: iStockphoto

Čeprav otroka še vedno dojim, bi mu včasih rada ponudila tudi čaj iz stekleničke. Toda vztrajno odklanja cucelj ...

Najbolje bo, da preizkusite različne oblike cucljev. Izdelovalci poskušajo narediti cuclje, ki čim bolj posnemajo obliko prsne bradavice. Kljub temu so tudi tako trmasti dojenčki, ki so raje lačni in žejni, kot da bi pili iz stekleničke. V tem primeru vam ostane edino, da čez čas poskusite znova. Ni pa potrebno, da dojenčku za žejo vedno ponudite čaj, lahko mu ponudite tudi navadno, prekuhano vodo, menita Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.

Dojeni dojenčki praviloma ne potrebujejo nobene dodatne tekočine, saj je dobijo dovolj z dojenjem. Nekateri dojenčki stekleničke nikoli ne sprejmejo. Pa tudi s tem ni nič narobe. Poglejte na to s svetlejše plati. Ne bo vam ga treba odvajati od nje, otrok bo začel hitreje piti iz kozarčka. Če pa je za uporabo kozarčka še premajhen, si lahko pomagate s slamico. Že majhni dojenčki (od šestega meseca dalje) jo obožujejo. Ko mu boste prvič ponudili sadni sok po slamici, dajte slamico previdno v dojenčkova usta in narahlo stisnite tetrapak, da priteče nekaj tekočine. Dojenček bo kaj hitro ugotovil, kako se pije po slamici.

V trgovinah prodajajo hrano za dojenčke, na kateri piše: po dopolnjenem četrtem mesecu. Otroka bi rada dojila vsaj do šestega meseca starosti. Ali mu moram te kašice dodajati že prej?

Nikakor. Prvih šest mesecev za dojenčka ni boljše hrane, kot je lahko prebavljivo materino mleko. V tem obdobju ne potrebuje ničesar drugega. Šele po šestih mesecih se zaloge železa, ki so se med nosečnostjo nakopičile v njegovem organizmu, izpraznijo in je treba začeti dodajati.

Otroka naučite piti iz kozarčka.
Otroka naučite piti iz kozarčka.FOTO: iStockphoto

Vse, kar otrok prime v roke, nese v usta. Ali je nevarno, da bi se okužil z bolezenskimi klicami in bakterijami?

To je odvisno od okoliščin. Praviloma naj ne bi otroka vzgajali v sterilnem okolju. Številne matere, zlasti tiste, ki so rodile prvič, bi rade otroka zavile v vato, klice v stanovanju pa pregnale s sredstvi za razkuževanje. A to ni vedno smiselno. Čim več klicam bo izpostavljen otroški organizem, bolj odporen bo. Otroku torej ne bo prav nič škodovalo, če se bo igral z igračami, ki jih je pred njim prijemal kdo drug. Večjo pozornost na to usmerite, ko ste z dojenčkom zunaj. Tam je več nevarnih stvari, ki bi jih lahko nesel v usta in se z njimi celo zadušil. Naj vam ne bo nerodno opozoriti neznanca, ki ga naključno srečate, naj ne boža vašega spečega otroka po ličkih, kot to nekateri zelo radi počnejo.

Otroku nenehno pada duda na tla. Naj jo vedno umijem?

Če pade duda na čista tla, je ni treba takoj razkužiti. Če odstranite morebitne lase, mucke in na njej ni vidne umazanije, lahko roma nazaj v usta. Kadar pa pade v pesek, na prašno površino, na zemljo, jo morate sprati pod tekočo vodo. Dude pa nikoli ne smete očistiti tako, da jo poližete vi! Bakterije, ki jih imate v ustih, zlasti kandida, lahko škodijo vašemu otroku bolj kakor prah s tal.

Četudi je otrok prehlajen, se lahko igra z mlajšim bratcem ali sestrico.
Četudi je otrok prehlajen, se lahko igra z mlajšim bratcem ali sestrico.FOTO: iStockphoto

Starejši otrok je prehlajen. Ali lahko vseeno pestuje dojenčka?

Praviloma velja, da vsaka prebolela okužba okrepi otrokov imunski sistem. Zato pretirani higienski ukrepi in ali celo izogibanje stikom z drugimi ljudmi niso smiselni. Znanstvene raziskave dokazujejo, da so otroci, katerih imunski sistem je pogosto izpostavljen klicam in tujim beljakovinam, kot je na primer pelod, dolgoročno bolj zdravi in redkeje obolevajo za alergijami kot otroci, ki odraščajo v skoraj sterilnem okolju. Starejši otrok dojenčka lahko vzame v naročje, četudi je prehlajen. Paziti pa morate, da vanj ne bo kihal, kašljal ali ga poljubljal.

Otroku se iz ust nenehno cedi slina. Kje tiči vzrok za to?

Najverjetneje gre za izraščanje zob. Zobje več tednov izraščajo v čeljust in to otrok občuti kot neprijetno srbenje na dlesnih. Prav zato dojenčki pogosto vtikajo prste v usta in jih grizejo. Tvorjenje dodatne sline je genialna zvijača narave. Ker ima otrok v ustih prste in z njimi lahko zanese vase tudi bolezenske klice, jih slina poskuša odplakniti. Srbenje lahko omilite z igračkami, ki so namenjene temu, da jih otrok grize. Prav tako pa lahko v lekarni kupite mazilo, ki nekoliko omili posledice izraščanja zob.

 

Svoje mnenje lahko zapišete na forum.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855