
Ko opazite, da dojenček po hranjenju ni sit, je to znak, da potrebuje dodatno hrano. Začnite počasi, najprej dodajate sadje in zelenjavo. Nadaljujete z mesom in žitaricami.
Pomembno je, da dojenčka pri uvajanju nove hrane nikoli ne silite z njo. Dajte mu dovolj časa, da se nanjo navadi. Naj se sam odloči, kaj mu je všeč in kaj ne. Novo hrano tako počasi prilagajajte njegovemu okusu. Če določeno hrano zavrača, jo za nekaj časa opustite, poskusite z drugim okusom, nato pa ponovno poskusite s prejšnjo.
Dojenčku novo hrano najlažje ponudite med običajnim mlečnim obrokom. Izberite obrok, pri katerem dojenček ni pretirano lačen, zaspan ali razdražen. Zaspan dojenček bo postal hitro razdražljiv, če mu boste v usta tiščali nekaj novega, na žlički, ki jo prvič vidi. Otrokovo lakoto najprej potešite z mlekom, nato mu ponudite nekaj žličk goste hrane in spet nadaljujte z mlekom. Ko uvajate novo hrano, je ne ponujajte na začetku obroka. Dojenček lahko postane razdražljiv in ne bo hotel preizkušati novih okusov.

Izberite majhno žličko, primerno za dojenčka. Kupite jo lahko v trgovinah z otroško hrano in v lekarnah. Žličko nežno potisnite v dojenčkova usta in pustite, da hrano z nje posesa. Ne smete je potisniti pregloboko v usta, da se mu ne zaleti.
Dojenček bo tako čez dan pojedel vse več goste hrane in njegovi dnevni mlečni obroki se bodo počasi zamenjali s sadjem, zelenjavo in mesom. Jutranji in večerni obrok pa naj bosta še vedno mlečna. Pazite, da bo dojenčkov jedilnik dovolj pester, ponudite mu polnovredno hrano, bogato z vitamini, minerali, beljakovinami in vlakninami.

Ko pričnete z uvajanjem, naj bo prva mešana hrana spasirana in kremasta. Po potrebi jo še razredčite s prekuhano vodo. Ko se dojenček privadi na nov okus, na novo hrano, jo lahko začnete vse bolj gostiti, nato je ne pasirajte več, ampak le pretlačite z vilico, kasneje jo lahko preidete na koščke.
Dojenčku ne smete dajati hrane, ki se mu v grlu lahko zatakne! Nikoli ga ne hranite z bonboni, arašidi, orehi, lešniki in podobnim!
Hrana, ki jo pripravljate zanj, mora biti čista in neoporečna, meso mora biti dobro prekuhano. Ko hranite dojenčka, si vzemite čas! Ker se bo privajal na nov način hranjenja, na nove okuse, bo zahteval vso vašo potrpežljivost in dobro voljo. Obrok naj bo zanimiv, vesel in sproščen, ne nervozen. Če boste živčni in neučakani vi, bo tak tudi vaš dojenček in hranjenje bo postalo neprijetno tako zanj kot za vas.
Dojenčku med obroki ne ponujajte priboljškov – piškotov, sladkih pijač in podobnega. Dojenček bo tako kar naprej nekaj žvečil in ob času obroka ne bo lačen. Poleg tega sladki priboljški dojenčku ne koristijo, temveč povzročajo zobno gnilobo in debelost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV