Navada je izrazita oblika obnašanja, ki se neprestano ponavlja – otrok nezavedno ponavlja določene vzorce ali gibe. Običajno so otroci skoraj blaženi, ko sesajo palec ali si 'navijajo' lase okrog prsta. Za starše pa je ta blaženost lahko ena težava več, s katerimi se srečujejo pri vzgoji.

Nohti in lasje
Ena najpogostejših navad pri otrocih je grizenje nohtov. Raziskave so pokazale, da to počne skoraj 40 odstotkov otrok.
Če si vaš malček navija lase okrog prsta, gre zelo verjetno za deklico. Večina malih princesk si namreč rada navija in gladi lase. Ta navada se pojavi v zgodnjem otroštvu in lahko traja do pozne pubertete. Pri nekaterih deklicah pa se razvije šele v adolescenci.
Vrtanje po nosu in sesanje palca
Vrtanje po nosu je navada, ki se pojavi že v otroštvu, zelo pogosto pa se nadaljuje tudi v odrasli dobi. Zanimiva raziskava je pokazala, da 91 odstotkov odraslih ljudi redno vrta po nosu!
Popularnost palca kot najljubšega prsta za sesanje lahko kaže na to, da je bolj okusen od sredinca ali drugih prstov. No, v resnici je izbira palca le naključje, je pa res, da že novorojenček v usteca ponavadi najprej 'nacilja' palček. Pa smo spet pri številkah in statistiki – raziskovalci namreč ugotavljajo, da 45 odstotkov dveletnikov sesa palec; dobra novica pa je, da je med enajstletniki takih le pet odstotkov.

Zadrževanje diha
Nekateri otroci svoje starše najbolj prestrašijo s tako imenovanimi napadi v afektu. To pomeni, da med jokom toliko časa zadržujejo dih, da jim ustnice pomodrijo, nekateri pa lahko celo izgubijo zavest. Pojav ni nevaren, je pa za starše zelo stresen. Taki napadi se največkrat pojavijo pri otrocih, ki so napeti ali pa zelo aktivni; dogajajo se lahko od šestega meseca starosti naprej.
Obramba pred tesnobo
Strokovnjaki priznavajo, da ne vedo natančno, kakšni so vzroki za določene navade. Vendar je večinoma mogoče z natančno diagnostiko ugotoviti vzrok in nanj vplivati, lahko pa gre tudi za dedno pogojenost. Navada se najbolj pogosto razvije kot posledica obrambe pred tesnobo ali strahom. Kadar opazite, da si otrok grize nohte, vrta po nosu ... poskušajte ugotoviti, kje tiči vzrok za ta dejanja. Morda boste ugotovili, da se malček zateče k tem navadam po tem, ko je doživel zavrnitev, ni dosegel želenega cilja ali kaj podobnega.
Nekateri otroci razvijejo določeno navado, da bi pritegnili pozornost staršev. Otrok, ki noče v posteljo, tudi ko je za to čas, lahko zadržuje dih tako dolgo, da boste takoj pri njem, pa še nekaj časa bo lahko z vami v dnevni sobi. To je zelo pogosto vedenje, s katerim otrok manipulira s starši in okolico.

Kaj pravijo strokovnjaki?
Za mnenje o navadah in razvadah smo vprašali Natalijo Baumgartner, specialistko klinične psihologije iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše v Ljubljani.
Razvade in navade same po sebi še ne pomenijo motnje, kadar pa so preveč intenzivne ali predolgo trajajo, so lahko pokazatelj napovedi razvoja v smeri motenosti.
Najpogostejša razvada pri predšolskem otroku je sesanje prstov, pri šolskem otroku grizenje nohtov; najbolj moteče pa so samodestruktivne razvade (na primer butanje z glavo ob zid, puljenje las) ter masturbacija.
Razvade imajo tudi določeno pozitivno funkcijo – otrok z njimi premaguje občutke osamljenosti, bojazni, dolgčasa, sprošča napetost in tako doseže notranje ravnotežje. Značilnost razvad je njihova trdovratnost, zato pogosto izzovejo burne reakcije staršev. Vendar ti s svojimi ukrepi (prepoved, opozarjanje) otroku večinoma ne omogočajo izražanja morebitne stiske, temveč nasprotno – stisko še povečujejo.
Soočanje z navadami
Dobro je, da pustimo, da otrokove navade minejo. Nekateri starši so zaradi tega 'na koncu z živci', drugi pa so bolj tolerantni. In ravno pri slednjih tudi otrokove neprimerne navade hitreje minejo.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite na forumu.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV