Folati so nepogrešljivi za zdrav razvoj plodu. Za zadostno uživanje morajo skrbeti predvsem nosečnice in ženske, ki se odločajo za materinstvo. V nosečnosti jih priporočajo, da bi zmanjšali tveganje za prirojene nepravilnosti pri otroku.

Ne preveč!
Čeprav je folna kislina nepogrešljiva za organizem, z njo ne gre pretiravati.
Raziskava, ki so jo opravili na Norveškem, potrjuje možnost, da jemanje folne kisline v zgodnji nosečnosti povzroča pri otrocih dihalne težave, med drugimi tudi piskajoče dihanje.
Strokovnjaki so preučili več kot 32.000 otrok, rojenih med letoma 2003 in 2005, ki so sodelovali v raziskavi Norwegian Mother and Child.
Matere so podrobno izprašali o njihovih prehranskih navadah in jemanju dodatkov k prehrani. Na podlagi pridobljenih informacij in ostalih dejavnikov so ugotovili, da imajo dojenčki, katerih matere so v prvih treh mesecih nosečnosti jemale folno kislino, malo večje možnosti za obolenja dihal kot pa tisti, katerih matere folne kisline niso jemale. Otroci prvih so bili za 24 odstotkov bolj nagnjeni k okužbam dihal.
Strokovnjaki so tudi ugotovili, da folati in drugi vitamini vplivajo na biokemični proces, imenovan metilacija – proces, ki uravnava razvoj celice. Nedavna raziskava pa dokazuje, da bi ravno ta lahko igral pomembno vlogo pri razvoju bolezni dihal v otroštvu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV