Bibaleze.si

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?

Bibaleze.si

Nega in zdravje

0
04. 04. 2023 05.00

Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

razlika med fizioterapevtom in fiziatrom

Ko do tega pride, je izredno pomembno čim prej poiskati strokovno pomoč in si še posebej v primeru poškodbe mišic, sklepov ali vezi zagotoviti dobrega fizioterapevta, ki bo skrbel za celoten rehabilitacijski proces, katerega namen je:

- odprava vzroka ali vzrokov za nastanek poškodbe,

- izboljšanje funkcionalnosti poškodovanega segmenta,

- preprečitev novih mehaničnih in/ali bolečinskih težav.

Fizioterapevt torej ne stremi le k zmanjšanju bolečine, temveč s pomočjo vadbenega programa, prilagojenega diagnozi posameznika, skuša pacientu povrniti polno funkcionalnost.

V kliniki Medicofit združujemo strokovnjake različnih profilov, med drugim fizioterapevte, fiziatre in kineziologe. Vsi ti se srečujejo predvsem z zdravljenjem poškodb mišic in kit, komolca, kolena, hrbtenice, gležnja, zapestja, kolka ter ramen, pa tudi drugih delov telesa. 

Fizioterapevti klinike Medicofit
Fizioterapevti klinike MedicofitFOTO: Arhiv naročnika

A je ne glede na mesto poškodbe vsem terapijam (v kliniki Medicofit določenim na osnovi temeljitega diagnostičnega pregleda) skupno, da posamezna rehabilitacija pod vodstvom izkušenega fizioterapevta poteka v dveh sklopih v trajanju ure in pol. Najprej je namreč na vrsti individualna fizioterapija (60 min), sledi pa ji instrumentalna terapija (30 min).

Na ta način, prav tako ob upoštevanju dejstva, da vsakega pacienta obravnavamo celostno, dosegamo izjemne rezultate, ki v prvi fazi znižajo stopnjo bolečine poškodovanca in v drugi s pomočjo učenja pravilnega izvajanja gibov preprečujejo ponovitev simptomatike. 

Praviloma velja, da steber celotnega rehabilitacijskega procesa predstavljata fiziater in fizioterapevt, katerih področja dela se delno prekrivajo.

Kdo je fiziater?

Fiziater je zdravnik z zaključeno medicinsko fakulteto in petletno specializacijo s področja funkcionalne ter rehabilitacijske medicine. V procesu rehabilitacije posameznika po poškodbi ali bolezni izvede tako začetno kot končno oceno, pa tudi diagnostiko, kar pomeni, da fiziater predpiše program ambulantnega zdravljenja in poda predlog za morebitno zdraviliško zdravljenje, pri čemer oceni stopnjo ter področje telesne okvare.

Opira se na vse telesne sisteme in se v procesu diagnosticiranja vzrokov za mišično-skeletne težave poslužuje različnih diagnostičnih (denimo preiskav krvi, živčevja, notranjih organov, slikovne diagnostike) in invazivnih postopkov (punkcija, injiciranje, šivanje ran).

Fiziater je zdravnik z zaključeno medicinsko fakulteto in petletno specializacijo s področja funkcionalne ter rehabilitacijske medicine.
Fiziater je zdravnik z zaključeno medicinsko fakulteto in petletno specializacijo s področja funkcionalne ter rehabilitacijske medicine.FOTO: Arhiv naročnika

Gre za ozek profil, ki se lahko še dodatno omeji in tako obravnava izključno paciente z bodisi nevrološkimi bodisi ortopedskimi ali kakšnimi drugimi težavami. Fiziater običajno vodi celotno rehabilitacijsko skupino strokovnjakov, sestavljeno iz fizioterapevtov, delovnih terapevtov, socialnih svetovalcev, psihologov, ortotikov in drugih, katerih delo je usmerjeno v obravnavo gibalnega sistema. Kljub temu pa se pacienti v procesu terapevtske obravnave pogosteje kot s fiziatrom srečajo s fizioterapevtom.

Kdo je fizioterapevt?

V splošnem velja, da je fizioterapevt strokovnjak, katerega področje dela predstavljata fizikalna in rehabilitacijska medicina s poudarkom na ohranjanju, vzpostavljanju ter izboljšanju gibalnega zdravja posameznika.

Poleg uspešno zaključenega študija je za opravljanje dela potreben strokovni izpit, možna pa je tudi dodatna specializacija iz ortopedske, kardiorespiratorne ali nevrološke fizioterapije, pri čemer slednji pridobi naziv fizioterapevta s specialnimi znanji. Delo tega se, kot že omenjeno, delno prekriva z delom fiziatra, medtem ko fizioterapevt brez specialnega znanja opravlja manj zahtevnejša dela.

Zanimivost o poklicu fizioterapevta

Prva šola za fizioterapijo je bila ustanovljena leta 1947 v Rovinju, že leta 1950 pa se je odprla Srednja fizioterapevtska šola v Ljubljani. Poklic fizioterapevta kljub visoki stopnji psihofizične pripravljenosti, ki jo to zahteva, vse do danes ostaja med najbolj priljubljenimi. Zaposlitev je mogoča v zdravstvenih zavodih, zasebnih in javnih ambulantah, klinikah, domovih starejših, zdraviliščih, centrih za rehabilitacijo, športnih klubih, reprezentanci ...

Fizioterapevt se z namenom lajšanja bolečin, zdravljenja in preprečevanja posledic poškodb ali bolezni, prav tako ponovitve simptomatike, poslužuje različnih metod ter postopkov, denimo fizikalnih in manualnih tehnik (laserska terapija, udarni valovi, elektroterapija) ter kinezioterapije. 

Vse to, vključno z obsegom, izbira glede na vzrok nastanka in samega stanja poškodbe, ob tem pa upošteva telesne, čustvene, psihološke ter socialne dejavnike. Pomembno je vedeti, da fizioterapevt ne diagnosticira poškodb, temveč pacienta v procesu okrevanja po poškodbi ali bolezni spodbuja in motivira ter ga uči pravilnega, samostojnega izvajanja vaj. Pri tem išče ravnovesje med gibalno terapijo in fizikalnimi energijami.

Klinika za fizioterapijo in kineziologijo Medicofit vsakemu pacientu nudi celostno individualno obravnavo, ki se prične s temeljitim diagnostičnim pregledom ter nadaljuje z rehabilitacijskim postopkom, katerega temelj je pacientu prilagojen vadbeni program. Med naša temeljna področja dela sodijo:

Diagnostični pregled pri fizioterapevtu
Diagnostični pregled pri fizioterapevtu FOTO: Arhiv naročnika

- Celostna rehabilitacija: Kar tretjina pacientov, s katerimi se srečujejo fizioterapevti klinike Medicofit, potrebuje izključno konservativno zdravljenje. V večini primerov gre za poškodbe vezi, gležnja po zvinu, strganih mišičnih skupin in drugih sorodnih poškodb.

- Predoperativna terapija: Pred operativnim posegom je z ustrezno vadbo mogoče dodobra zmanjšati tveganje za mišično atrofijo in izgubo sklepne mobilnosti ter si zagotoviti hitrejšo pridobitev funkcije po posegu.

- Postoperativna rehabilitacija: Pri menjavi kolka ali kolena oziroma zloma gležnja in drugih poškodb, ki zahtevajo kirurško zdravljenje, je terapije priporočljivo začeti izvajati čim prej. V kliniki Medicofit prisegamo na tretji dan po operaciji.

- Kronične bolečine in degenerativna stanja: V povezavi s kroničnimi in degenerativnimi bolečinami so najpogostejše sanacije poškodb vnetja sklepnih ovojnic, bolečin v hrbtu in vratu ter obrabe komolca ali kolka.

Vsako od opisanih delovnih področij zahteva celovit diagnostični pregled, na katerem v kliniki Medicofit pregledamo rezultate že opravljenih raziskav, poiščemo vzrok za nastanek bolečine oziroma poškodbe, ocenimo njeno stanje, pri tem pa upoštevamo tudi splošno telesno in mentalno pripravljenost pacienta. Na temelju vsega naštetega pripravimo ustrezen rehabilitacijski program, ki ga izvedejo naši izkušeni fizioterapevti.

Izberite zanesljivo pot okrevanja in se naročite na diagnostični pregled s klicem na telefonsko številko 041 410 360 ali sporočilom na info@medicofit.si

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863